پاروکستین (Paroxetine)

پاروکستین

نام‌ تجاری: بریسدل

Paroxetine

Pronunciation: pa ROX a teen

Brand Names: Brisdelle

پاروکستین یک داروی ضدافسردگی از گروه مهارکننده‌های بازجذب سروتونین (SSRIs) است. این دارو اثر شیمیایی‌ بر مغز می‌گذارد که ممکن است در افراد توسط افسردگی ، اضطراب و دیگر اختلال‌ها نامتعادل شده باشد.

پاروکستین برای  درمان اختلال وسواسی-فکری، اختلال اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه(PTSD) و اختلال پیش از قاعدگی(PMDD) استفاده می‌شود.

نشان تجاری Brisdelle از پاروکستین، برای درمان گرگرفتگی ناشی از یائسگی استفاده می‌شود. Brisdelle برای درمان دیگر وضعیت‌ها نیست.

پاروکستین همچنین ممکن است برای اهدافی غیر از آنچه در این راهنمای دارویی گفته شد نیز استفاده شود.

از مصرف دست بکشید

اگر از پیموزاید یا تیوریدازین استفاده می‌کنید یا توسط متلین بلو تزریقی تحت درمان هستید، از پاروکستین استفاده نکنید.

بارداری

در دوران بارداری ، مصرف این دارو را بدون دستور پزشک متوقف یا شروع نکنید.

از مصرف دست بکشید

اگر در ۱۴ روز گذشته از بازدارنده مونوآمین اکسیداز(MAO) مثل ایسوکاربکسازید (isocarboxazid)؛ لینزولید(linezolid) ؛ متیلن بلو تزریقی methylene blue injection)؛ فنیلزین(phenelzine)؛ راساجیلین(rasagiline)؛ سلیجیلین(selegiline) و ترانیل سیپرومین (tranylcypromine)مصرف کرده‌اید، از پاروکستین استفاده نکنید.

برخی از افراد جوان در اولین مصرف از داروهای ضدافسردگی، افکار خودکشی دارند. نسبت به تغییرات در خلق و علائم خود، آگاه بمانید. هرگونه علائم جدید و یا بدتر شدن علائم را به پزشک خود گزارش دهید.

پاروکستین را بدون تجویز پزشک به افراد زیر ۱۸ سال ندهید. این دارو برای مصرف کودکان تصویب نشده است.

از مصرف دست بکشید

درصورتی‌که به پاروکستین حساسیت دارید و یا دارای موارد زیر هستید، از مصرف آن خودداری کنید:

از پیموزاید یا تیوریدازین استفاده می‌کنید
توسط متلین بلو تزریقی تحت درمان هستید

از مصرف دست بکشید

۱۴ روز قبل و بعد از مصرف پاروکستین از بازدارنده مونوآمین اکسیداز(MAO) مثل ایزوکاربکسازید (isocarboxazid)؛ لینزولید(linezolid) ؛ متیلن بلو تزریقی methylene blue injection)) ؛ فنیلزین(phenelzine)؛ راساجیلین(rasagiline)؛ سلیجیلین(selegiline) و ترانیل سیپرومین (tranylcypromine) استفاده نکنید زیرا تداخلات دارویی خطرناکی می‌تواند اتفاق بیفتد. بعد از قطع مصرف پاروکستین، باید۱۴ روز قبل از مصرف بازدارنده مونوآمین اکسیداز(MAO) صبر کنید.

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما ایمن است،  اگر هریک از موارد زیر رادارید به پزشک خود اطلاع دهید:
 • بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، سابقه سکته
 • بیماری‌های کبد و کلیه
 • خونریزی یا اختلال در انعقاد خون
 • تشنج یا صرع
 • اختلال دوقطبی(مانیک-دپرسیون) و یا سابقه سوء مصرف دارو و یا افکار خودکشی‌گرایانه
 • کم شدن زاویه دید بر اثر آب سیاه
 • میزان کم سدیم در خون

برخی از افراد جوان در اولین مصرف از داروهای ضدافسردگی، افکار خودکشی دارند. پزشک شما باید به‌طور منظم وضعیت شما را بررسی کند. افراد خانواده و سایر افرادی که از شما مراقبت می‌کنند، باید نسبت به تغییرات علائم در خلق شما، آگاه باشند.

سرترالین (Sertraline)
بخوانید

مصرف داروهای ضدافسردگی‌ مهارکننده‌های بازجذب سروتونین (SSRIs) در دوران بارداری می‌تواند باعث مشکلات جدی ریوی و یا مشکلات ثانویه در کودک شود. اگرچه ممکن است بعد از توقف مصرف داروهای ضدافسردگی ، بازگشت افسردگی و دیگر وضعیت‌های درمان شده در شما ایجاد شود. اگر باردار شده‌اید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. در دوران بارداری مصرف این دارو را بدون دستور پزشک شروع یا متوقف نکنید.

شیردهی

پاروکستین می‌تواند وارد شیر مادر شود و به کودک شیرخوار آسیب بزند. در هنگام مصرف این دارو به کودک خود شیر ندهید.

متوفف کنید

پاروکستین را بدون تجویز پزشک به افراد زیر ۱۸ سال ندهید. این دارو برای درمان افسردگی در کودکان تصویب نشده است.

پاروکستین را دقیقاً بنا بر دستور پزشک مصرف کنید. تمامی دستورات نسخه پزشکی خود را دنبال کنید. پزشک شما ممکن است بنا به شرایط مقدار مصرف داروی شمارا برای نتیجه‌گیری بهتر تغییر دهد. این دارو را کمتر یا بیشتر از مقدار تجویزشده و یا طولانی‌تر از زمان توصیه‌شده مصرف نکنید.

قرص آهسته رهش پاروکستین را خرد نکنید، نجوید و نشکنید. تمام آن را ببلعید(قورت دهید)

محلول (مایع) خوراکی این دارو را قبل از اندازه‌گیری مقدار مصرف ، تکان دهید. مقدار مایع پاروکستین را باسرنگ، قاشق یا فنجان‌های مخصوص اندازه‌گیری، اندازه‌گیری کنید. اگر لوازم اندازه‌گیری مقدار مصرف را ندارید از داروساز خود آن را بخواهید.

ممکن است بهبودی علائم شما ۴ هفته طول بکشد. این دارو را بنابر دستورالعمل پزشک مصرف کنید و اگر علائم شما بهبود نیافت، پزشک خود را فوراً مطلع سازید.

مصرف پاروکستین را ناگهان قطع نکنید. عوارض ناخوشایند ترک ممکن است برای شما اتفاق بیفتد. از پزشک خود درباره قطع ایمن این دارو بپرسید. دستورالعمل پزشک خود را برای کاهش تدریجی مقدار مصرف دنبال کنید.

این دارو را در دمای اتاق و دور از نور ، رطوبت و گرما نگه‌دارید.

در صورت فراموش کردن مصرف پاروکستین ، به مجردی که به یاد آوردید آن را مصرف نمایید؛ اما اگر زمان نوبت بعدی است، نوبت فراموش‌شده را رها کرده و به برنامه‌ی دارویی‌ منظم خویش برگردید. این دارو را برای جبران وعده فراموش‌شده، دو برابر حد مجاز مصرف نکنید.

درصورتی‌که مشکوک به مصرف بیش‌ازاندازه هستید از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید. مصرف بیش از اندازه پاروکستین می‌تواند باعث مرگ شود.

مصرف الکل ممکن است بعضی از عوارض جانبی پاروکستین را افزایش دهد.

قبل از مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی(NSAID) برای درد، التهاب مفصل، تب و تورم با پزشک خود صحبت کنید.

استازولام (Estazolam)
بخوانید

این داروهای شامل :آسپرین، ایبوپروفن( ادویل و موترین)، ناپروکسن، سلکوکسیب، دیفلوفناک، ایندومتاسین، ملوکسیکام و… است.

مصرف همزمان داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی(NSAID) با پاروکستین می‌تواند باعث خون مردگی یا خونریزی آسان شود.

پاروکستین می‌تواند باعث آسیب زدن به فکر و عکس‌العمل شما شود. هنگام رانندگی و یا کارهایی که به توجه و آگاهی نیاز دارند، دقت کنید.

اگر یک از علائم واکنش‌های حساسیتی به پاروکستین مثل : کهیر ؛ تنفس سخت ؛ تورم صورت ، لب‌ها ، زبان و گلو در شما ایجاد شد به دنبال فوریت‌های پزشکی باشید.

هرگونه علائم جدید و یا بدتر شدن علائم مثل: تغییرات خلقی و رفتاری، اضطراب، حملات پانیک (اضطرابی)، خواب سخت و یا احساس تکانشگری، تحریک‌پذیری، بی‌تابی، خصومت، تهاجم، بی‌قراری، بیش فعالی (ذهنی یا فیزیکی)، افسردگی بیشتر، داشتن افکار خودکشی و یا صدمه زدن به خود را به پزشک خود گزارش دهید.

فوراً به پزشک خود اطلاع دهید، اگر دارای موارد زیر هستید:
 • پرش افکار، افزایش نیاز به خواب، رفتارهای خطرناک نامتعارف، احساس شادی یا غمگینی بیش‌ازحد، صحبت کردن بیش‌ازحد معمول
 • تاری دید، دید تونلی، درد یا تورم چشم، دید هاله اطراف نور
 • درد غیرعادی یا حساسیت نسبت به فشار در استخوان، تعریق یا کوفته شدن
 • تغییرات در وزن و اشتها
 • کبودی سریع، خونریزی غیرعادی(بینی، دهان، واژن، مقعد)، سرفه همراه با خون
 • مقدار بالای سروتونین در بدن- بی‌قراری، توهم، تب، ضربان قلب سریع، بازتاب‌های بسیار فعال، تهوع، استفراغ، اسهال، از دست دادن تعادل، غش
 • مقدار کم سدیم در بدن-سردرد، گیجی ، تکلم نامفهوم، ضعف شدید، از دست دادن تعادل، احساس سستی
 • واکنش شدید سیستم عصبی-عضلات بسیار خشک، تب بالا، تعریق، گیجی، ضربان قلب سریع یا نامنظم، رعشه، غش
 • واکنش‌های شدید پوستی- تب، گلودرد، تورم در صورت یا گلو، سوزش چشم، درد پوست، به دنبال آن قرمزی پوست و جوش‌های بنفش پخش‌شده در پوست (مخصوصاً در صورت و قسمت بالای بدن) که باعث پوست پوست شدن و ایجاد آبله می‌شود.
عوارض جانبی رایج پاروکستین شامل:
 • تغییرات دید
 • ضعف، خواب‌آلودگی، سرگیجه،
 • تعریق، اضطراب، لرزش
 • از دست دادن اشتها، یبوست
 • خشکی دهان، خمیازه
 • کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی، ارگاسم سخت

آنچه گفته شد لیست تمام عوارض جانبی که ممکن است اتفاق بیفتد نیست و عوارض دیگری نیز ممکن است اتفاق بیفتد. با پزشک خود درباره توصیه‌های مربوط به عوارض جانبی صحبت کنید.

مصرف این دارو با دیگر داروها باعث خواب‌آلودگی می‌شود که می‌تواند باعث بدتر شدن این عوارض شود. قبل از مصرف پاروکستین با قرص‌های خواب‌آور، مسکن‌های درد حاوی مخدر، آزادکننده عضلات، یا داروهایی برای اضطراب، افسردگی و تشنج  با پزشک خود مشورت کنید.

نالترکسون (Naltrexone)
بخوانید

در مورد تمام داروهایی که مصرف می‌کنید، و یا در حین درمان توسط پاروکستین مصرف آنها را قطع یا شروع کرده‌اید، با پزشک خود صحبت کنید.

این داروها شامل:

 • اتوموکستین، سایمتیدین، متوپرولول، پروسیکلیدین، گیاه دارویی گل راعی، تاموکسیفن
 • تریپتوفان( ال-تریپتوفان)
 • رقیق کننده خون( وارفارین، کومادین، جانتوون)
 • داروهای مربوط به ریتم قلب
 • داروهای مربوط به ایدز و HIV
 • مسکن‌های حاوی مخدر- فنتانیل، ترامادول
 • داروهای مربوط به درمان اختلالات خلقی، اختلالات فکری، اختلالات روانی- مثل لیتیوم، دیگر داروهای ضدافسردگی یا ضدروانپریشی
 • داروهای سردرد میگرنی- سوماتریپتان، ریزاتریپتان، زولمتریپتن و…
 • داروهای تشنج- کاربامازوپین، فنی‌توئین

آنچه گفته شد لیست تمام داروهایی که ممکن است با پاروکستین تداخل داشته باشد، نیست. داروهای دیگری نیز می‌توانند بر پاروکستین اثر بگذارند. این داروها شامل داروهای بانسخه و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است.  تمام تداخلات ممکن در این راهنمای دارویی گفته نشده است.

دارو‌ساز (دکتر داروخانه) شما  می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد ترازودون در اختیار شما قرار دهد.

به یاد داشته باشید که این دارو‌ها و تمامی داروهای دیگر را دور از دسترس کودکان قرار دهید. هرگز داروهای خود را برای دیگران تجویز نکنید؛ و از این دارو فقط برای موارد تجویزشده استفاده نمایید.

تلاش‌های بسیاری از طرف فکر بنیان برای مصرف‌کنندگان این دارو صورت گرفته است که تمامی اطلاعات مربوط به آن دقیق، جدید و کامل می‌باشد، اما در ارتباط با اثرات جانبی آن هیچ تضمینی وجود ندارد. اطلاعات درج‌شده مربوط به این دارو دارای حساسیت زمانی می‌باشد. اطلاعاتی را که فکر بنیان گردآوری کرده است جهت استفاده مصرف‌کنندگان دارو و پزشکان معالج است.

بنابراین، این موسسه تضمین نمی‌کند که استفاده از این دارو بدون تجویز پزشک نیز بدون عوارض باشد، اطلاعات دارویی فکر بنیان تضمینی بر این نیست که با استفاده از این اطلاعات، بیماری تشخیص داده می‌شود یا درمان صورت می‌پذیرد. این اطلاعات دارویی به‌عنوان یک منبع اطلاعاتی، ویژه‌ی کمک به پزشکان برای درمان بیمارانشان و یا ارائه خدمات به مصرف‌کنندگانی که این دارو را به‌عنوان یک مکمل دارویی مصرف می‌نمایند در نظر گرفته‌شده است، نه به‌عنوان یک منبع جایگزین جهت کسب تخصص، دانش و قضاوت برای پزشکان.

چنانچه دارویی فاقد هشدارهای لازم در ارتباط با دارو و یا ترکیبات آن برای مصرف‌کننده باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که دارو و ترکیبات آن برای هر بیماری بدون خطر، مؤثر یا مناسب باشد. فکر بنیان در ارتباط با اطلاعات کمکی که برای پزشکان فراهم آورده است هیچ‌گونه مسئولیتی را در قبال درمان‌های آن‌ها نمی‌پذیرد. اطلاعات گردآوری‌شده تمامی موارد مرتبط با هشدارهای پزشکی، ضمانت دارویی، واکنش‌های دارویی، تأثیرات نامطلوب آن و یا راهنمایی دیگر را شامل نمی‌شود.

استفاده از مطالب فکربنیان صرفاً با ذکر منبع (WWW.FEKRBONYAN.COM) بلامانع است.

Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.