اختلال آتش افروزی بیمارگون (Pyromania)

Rate this post
توصیف بالینی اختلال آتش افروزی بیمارگون

اختلال آتش افروزی بیمارگون به صورت آتش افروزی از روی عمد و با هدف که در بیش از یک موقعیت مشخص می شود که قبل از انجام آن تنش یا برانگیختگی عاطفی وجود دارد. افراد مبتلا در مورد آتش کنجکاو و شیفته هستند و به آن و زمینه های موقعیتی آن جذب می شوند. این افراد هنگام آتش افروزی یا تماشا کردن عواقب بعدی آن و یا با مشارکت کردن در آن احساس لذت، ارضا و تسکین دارند. آن ها ممکن است آژیر های کاذب راه بیندازند و از موسسات، تجهیزات و پرسنل مرتبط با آتش لذت ببرند. ممکن است زمانی را در آتش نشانی محلی بگذرانند، آتش افروزی کنند تا به آتش نشانی بپوندند یا حتی ماموران آتش نشانی شوند. عمل برافروختن آتش برای نفع مالی، ابزار ایدئولوژی اجتماعی-سیاسی، مخفی کردن فعالیت تبهکارانه، ابرلز خشم یا انتقام، برای بهبود بخشیدن به شرایط زندگی، در واکنش به هذیان یا توهم و یا ناشی از قضاوت معیوب نمی باشد.

سبب شناسی آتش افروزی بیمارگون

اگر چه علت دقیق آن ناشناخته است، اما اغلب با سایر شرایط روانی، مانند اختلالات خلقی، مشکلات کنترل تکانه یا سوء مصرف مواد همراه است. به تغیرات میزان سروتونین در مغز به عنوان عاملی برای این اختلال می توان اشاره کرد.

همه گیرشناسی آتش افروزی بیمارگون

میزان شیوع  در کل جمعیت مشخص نیست. آتش افروزی به عنوان تشخیص اصلی نادر است. در بین افرادی که به نظام جنایی می رسند و آتش افروزی مکرر دارند، فقط 3/3 درصد  از آن ها نشانه های کامل آتش افروزی را دارند.

اختلال وقفه ی تنفسی مرکزی در خواب (Central Sleep Apnea Disorder)
بخوانید
سیر و پیش آگهی آتش افروزی بیمارگون

در مورد سن شروع آن اطلاعات کافی وجود ندارد. بین آتش افروزی در کودکی و بزرگسالی رابطه ای وجود ندارد. در افراد مبتلا دوره هایی از وقایع آتش افروزی وجود دارد که ممکن است از نظر فراوانی افزایش یا کاهش داشته باشند. با توجه با هاینکه آتش افروزی مشکل عمده در کودکان و نوجوانان است، اما به نظر می رسد که نوع بیمارگون آن در کودکان نادر است و در نوجوانان با اختلال سلوک، اختلال کاستی/بیش فعالی یا اختلال سازگاری ارتباط دارد.

گردآوری شده توسط گروه آموزشی فکربنیان

استفاده از مطالب فکربنیان صرفاً با ذکر منبع (WWW.FEKRBONYAN.COM) بلامانع است.

اختلال سلوک
اختلال سلوک (Conduct Disorder)
دزدی بیمارگون
دزدی بیمارگون (kleptomania)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
صفحه نخست
فروشگاه
تماس با ما