اختلال بچه بازی (Pedophilia Disorder)

توصیف بالینی اختلال بچه بازی
سبب شناسی اختلال بچه بازی
توصیف بالینی اختلال بچه بازی

اختلال بچه بازی در افراد به صورت خیالپردازی های تحریک کننده ی جنسی مکرر و شدید، تمایلات جنسی و رفتارهایی که به فعالیت جنسی با کودک یا کودکان نابالغ مرتبط می شود، بروز می کند. این اختلال موجب ایجاد ناراحتی و مشکلات اجتماعی در فرد می شود. حداقل سن لازم برای تشخیص این اختلال 16 سال و حداقل 5 سال بزرگتر از کودک باید باشد.

سبب شناسی اختلال بچه بازی

عامل زیستی این اختلال  مشخص نشده است، اما از عوامل محیطی موثر در این اختلال می توان به آزار جنسی در کودکی، سوء مصرف مواد و فزون خواهی جنسی اشاره کرد.

همه گیرشناسی اختلال بچه بازی
سیر و پیش آگهی اختلال بچه بازی
همه گیرشناسی اختلال بچه بازی

شیوع این اختلال در مردان تقریبا 3 تا 5 درصد است و احتمالا در زنان خیلی کمتر از مردان است.

سیر و پیش آگهی اختلال بچه بازی

مردان بزرگسال مبتلا به این اختلال احتمالا از این تمایل جنسی شدید خود به کودکان آگاه می شوند. سن لازم برای تشخیص این اختلال حداقل 16 سال می باشد و دست کم فرد مبتلا باید 5 سال از قربانی بزرگتر باشد. این اختلال با گذشت زمان با درمان یا بدون آن  تغییر می کند. ممکن است به صورت ناراحتی ذهنی، اختلال روانی و اجتماعی یا گرایش به نشان دادن میل جنسی به کودکان در نوسان باشد. روند این اختلال با بالا رفتن سن افزایش یا کاهش می یابد.

اختلالات همراه اختلال بچه بازی
درمان اختلال بچه بازی
اختلالات همراه اختلال بچه بازی
 • اختلال افسردگی
 • اختلال دوقطبی
 • اختلالات اضطرابی
 • اختلال مصرف مواد
 • اختلال شخصیت ضداجتماعی
 • اختلالات نابهنجاری جنسی
اختلال شخصیت افسرده (Depressive personality disorder)
بخوانید
درمان اختلال بچه بازی
 • کنترل خارجی
 • کاهش سایق های جنسی
 • درمان اختلالات همزمان
 • درمان شناختی-رفتاری
 • روان درمانی پویشی
سینما و اختلال بچه بازی
اشخاص مشهور دارای اختلال بچه بازی
کتاب های مرتبط با اختلال بچه بازی
فردی دارای اختلال بچه بازی
فردی دارای اختلال بچه بازی

مردی 35 ساله به دلیل تعرض به دختران نابالغ به زندان افتاده بود، که داوطلب مصاحبه با یک پژوهشگر مسایل جنسی شد. او در یک روستا و خانواده ای با سطح متوسط بزرگ شده بود و تحصیلات ابتدایی داشت. مادرش خشکه مقدس بود و او را با تعریف داستان هایی در مورد بیماری های جنسی و پیامد وحشتناک استمناء ترسانده و این تصور را در او بوجود آورده بود که هر گونه فعالیت جنسی کثیف است و مردها حیوان صفت هستند. به همین علت او از تمایلات و بازی های دگر جنس خواهانه ی خود قبل از دوره ی نوجوانی احساس گناه می کرد و با بالغ شدن در سن 12 سالگی همه ی فعالیت های دگرجنس خواهانه را قطع کرد. یک سال قبل از بلوغ استمناء را آغاز کرد و یک سال بعد از بلوغ به علت هشدارهای مادرش از آن دست کشید. در نوجوانی خجالتی بود و با اینکه به دختران علاقه داشت ولی از آن ها می ترسید. دختر ها او را به علت وابستگی به مادرش سرزنش می کردند. او با مشاهده جفت گیری اسب ها برانگیختگی جنسی پیدا می کرد و گاهی هنگام استمناء در خیال خود با حیوانات آمیزش می کرد. متوجه آمیزش همسالان خود با حیوانات شده بود و از 13 تا 18 سالگی به جای استمناء با گاو ها جماع می کرد. به تدریج علاقه ی خاصی به حیوانات خانگی پیدا کرد و فکر فعالیت جنسی با حیوانات بیشتر از جماع با دخترها برایش هیجان انگیز بود. وقتی 18 سال داشت نوعی بیماری در حیوانات شیوع پیدا کرد و به یاد حرف های مادرش این بیماری را ناشی از عمل جنسی تلقی کرد و این عمل را متوقف کرد. به علت نداشتن هیچ گونه عمل جنسی با بزرگسالان، ترس از استمناء یا جماع با حیوانات، به الگوی قبل از بلوغ بازگشت و جماع با دختران نابالغ را شروع کرد و به همین علت بازداشت شد.

اختلال عورت نمایی (Exhibitionism Disorder)
بخوانید

گردآوری شده توسط گروه آموزشی فکربنیان

استفاده از مطالب فکربنیان صرفاً با ذکر منبع (WWW.FEKRBONYAN.COM) بلامانع است.

اختلال مالش دوستی
اختلال مالش دوستی (Frotteurism Disorder)
خصوصی: اختلال آزار گری جنسی (Sexual sadism Disorder)
اختلال آزار گری جنسی (Sexual sadism Disorder)

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
صفحه نخست
فروشگاه
تماس با ما