مقیاس احتمال خودکشی

این پرسشنامه به‌منظور بررسی افکار خودکشی توسط آرون بک ساخته‌شده و دارای 19 پرسش است که هر پرسش از صفر تا دو نمره می‌گیرد، لذا نمرات افراد بین صفر تا 38 متغیر است. این مقیاس از روایی و پایایی بالایی جهت بررسی افکار خودکشی برخوردار بوده و هنجاریابی آن در ایران نیز به‌عمل‌آمده است . ارزیابی افکار خودکشی در فرد بر اساس نمره کسب شده توسط افراد به‌صورت فاقد افکار خودکشی (نمره 0 تا 3) ، دارای افکار خودکشی کم (نمره 4 تا 11) و دارای افکار خودکشی پرخطر (نمره 12 و بیشتر) خواهد بود.

هدف پرسشنامه احتمال خودکشی ، سنجش افکار خودکشی و ناامیدی در افراد است.

آرون بک

آلفای کرونباخ نمره کل در این مقیاس 0.93 و برای خرده مقیاس­ها هم در دامنه­ای از 0.62 تا 0.89 گزارش شده است و همچنین مشخص شده است که مقیاس به‌خوبی افراد خودکشی­گرا را از غیر خودکشی مجزا می­کند (کال و گیل ، ۲۰۰۲)؛ و در گروه­های نوجوانان هم از این مقیاس استفاده شده است ساختار چهار عاملی آن تأیید شده و اعتبار به روش آلفای کرونباخ برای کل سؤالات 0.91 گزارش شده است ( التز و همکاران ، ۲۰۰۷). در ایران در یک مطالعه بر روی نوجوانان از این مقیاس استفاده شده است و مشخص شده بین نمره این آزمون و نشانه­های افسردگی و اضطراب همبستگی وجود دارد و توانایی متمایز کردن نوجوانان مستعد خودکشی را دارد (شریفیان ، غلامعلی لواسانی ، اژه­ای، طارمیان ، امرانی، ۲۰۱۱). در این پژوهش آلفای کرونباخ برای نمره کل 0.86 بود.

مقیاس طرح واره ی جنسی مردان
بخوانید

سؤالات بر اساس یک مقیاس چهار درجه ­ای نمره­ گذاری می­شوند، پس از نمره­ گذاری به هر سؤال به‌صورت جداگانه نمره وزن­دار تعلق می­گیرد که این کار با هدف بالا بردن احتمال تشخیص خطر خودکشی انجام می­شود.

همیشه = 4 اکثر اوقات = 3 گاهی اوقات = 2 هیچ وقت = 1

نمره بین ۷۵-۱۰۰ به معنای خطر بالای خودکشی ، نمره ۵۰-۷۴ خطر متوسط و نمره ۲۵-۴۹ به معنای خطر کم خودکشی است.

 

برای دریافت پرسشنامه کلیک کنید

گردآوری و تنظیم: گروه پژوهشی فکربنیان

استفاده از مطالب فکربنیان صرفاً با ذکر منبع (WWW.FEKRBONYAN.COM) بلامانع است.

درجه بندی اضطراب همیلتون
مقیاس طرح واره ی جنسی مردان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.