در این ویدئو دکتر نازی اکبری در باره ی ویژگی های شخصیت یک فرد درونگرا صحبت میکند.

[vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjIzNDgyMzQ1MTM4MCUyMiUzRSUzQ3NjcmlwdCUyMHR5cGUlM0QlMjJ0ZXh0JTJGSmF2YVNjcmlwdCUyMiUyMHNyYyUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGd3d3LmFwYXJhdC5jb20lMkZlbWJlZCUyRnhwS2ZFJTNGZGF0YSU1QnJuZGRpdiU1RCUzRDM0ODIzNDUxMzgwJTI2ZGF0YSU1QnJlc3BvbnNpdmUlNUQlM0R5ZXMlMjIlM0UlM0MlMkZzY3JpcHQlM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html]

درونگرایی یک ویژگی شخصیتی است که با تمایل به احساسات درونی، به جای محرک‌های بیرونی، بروز پیدا می‌کند. افراد درونگرا معمولاً ترجیح می‌دهند در لاک خودشان باشند، به احساسات درونی‌شان فکر کنند، و کم‌تر سراغ محرک‌های خارجی بروند.

درونگرایان اغلب به عنوان فردی آرام ، محفوظ و متفکر تصور می شوند. آنها به دنبال توجه ویژه و تعامل های اجتماعی نیستند ، زیرا این رویدادها می توانند درونگراها را از نظر احساسی خسته و تخلیه کنند.

درونگراها برعکس برونگراها هستند. برون گرا ها اغلب زندگی را به عنوان یک مهمانی توصیف می کنند. آنها به دنبال تعامل و مکالمه هستند، نباید یک اجتماع را از دست بدهند ، و آنها در شور وهیجان یک محیط شلوغ، پیشرفت می کنند.

روانشناس کارل یونگ اولین شخصی بود که این دو افراط شخصیتی را در دهه 1960 توصیف کرد. وی نوشت که براساس نحوه بازیابی انرژی ، درونگراها و برونگراها می توانند از هم جدا شوند. (اصطلاح “برون گرا” اکنون بیشتر از “برون گرا” به کار می رود.) تعریف اصلی وی می گوید که درونگراها محیطهای کم تحرک را ترجیح می دهند و برای شارژ مجدد به زمان کافی نیاز دارند. برون گرا ها با بودن با دیگران سوخت گیری می کنند.

با این حال ، ما اکنون می دانیم که این خصوصیات شخصیتی همه یا هیچ چیز نیست. درونگراها می توانند عناصر برون گرایی را در شخصیت های خود داشته باشند. ممکن است آنها دوست داشته باشند که روی صحنه بروند یا مهمانی ها را شلوغ کنند. برون گرا ها ممکن است گاه به گاه تنهایی را بیشتر دوست داشته باشند و وقتی واقعاً نیاز به تمرکز دارند ترجیح بدهند به تنهایی کار کنند.

اختلال شخصیت خودشیفته
بخوانید

درونگرایی یک طیف است

بیشتر افراد صرفاً درونگرا یا صرفاً برونگرا نیستند. آنها در جایی در وسط قرار می گیرند که خصوصیات هر دو را دارد. ممکن است برخی از خصوصیات قوی تر باشد ، به همین دلیل ممکن است افراد خود را به عنوان درونگرا یا برونگرا معرفی کنند.

ژنهای شما ممکن است نقش مهمی در تعیین محل حضور شخصیت شما در زنجیره ی شخصیتی داشته باشند. تحقیقات نشان می دهد افرادی که برون گرا هستند ، به دوپامین ، ماده شیمیایی موجود در مدار پاداش مغز شما ، متفاوت پاسخ می دهند. برونگراها به دلایل شیمیایی ، رضایت یا انرژی را از تعاملات اجتماعی به دست می آورند.

ویژگیهای شخصیتی درونگرا

شما زمان را برای خودتان ترجیح می دهید

دوره های تنهایی برای سلامتی و خوشبختی درونگرا بسیار مهم هستند. این که آیا شما وقت خود را در استراحت یا درگیر شدن در یک فعالیت صرف می کنید ، به تنهایی یک تسکین بخش است. افراد درونگرا معمولاً از خواندن ، باغبانی ، کارهای هنری ، نوشتن ، بازی ، تماشای فیلم یا انجام هر فعالیت دیگری که به تنهایی انجام می شود لذت می برند.

شما از تعاملات اجتماعی تخلیه می شوید

در حالی که برونگراها جرات نمی کنند یک جمعه شب را با دوستان خود از دست بدهند ، افراد درونگرا می دانند چه زمانی نیاز به سوخت گیری باتری های خود و تنهایی دارند. این به این معنا نیست که همه افراد درونگرا از مهمانی ها خارج شوند – آنها می توانند به اندازه هر برونگرایی از مهمانی لذت ببرند – اما در پایان یک شب طولانی ، افراد درونگرا برای شارژ مجدد و تنظیم مجدد مجبورند از آنها فرار کنند.

اختلال اضطراب فراگیر
بخوانید

شما ترجیح می دهید به تنهایی کار کنید

اگر از یک پروژه گروهی احساس طاقت فرسا یا سستی داشته باشید ، ممکن است شما درونگرا باشید. افراد درونگرا معمولاً وقتی تنها کار می کنند بهتر عمل می کنند. این جداسازی به افراد درونگرا اجازه می دهد تا عمیقاً متمرکز شوند و کارهایی با کیفیت بالا تولید کنند. این به این معنا نیست که درونگراها به خوبی با دیگران کار نمی کنند. آنها فقط ترجیح می دهند از حرکت در جنبه های اجتماعی کار در یک گروه ، عقب نشینی کرده و روی کار مورد نظر متمرکز شوند.

شما دایره نزدیکی از دوستان دارید

حلقه کوچک دوستان درونگرا را به عنوان علامتی مبنی بر اینکه نمی توانند دوستانه برقرار کنند یا دوست ندارند معاشرت کنند اشتباه نکنید. در حقیقت ، آنها از صحبت با مردم و آشنایی با دیگران لذت می برند. آنها همچنین یک حلقه کوچک از دوستان را ترجیح می دهند..

شما نوشتن را بیشتر از صحبت کردن ترجیح می دهید

شما ترجیح می دهید از طریق پاسخ خود فکر کنید زیرا سبک ارتباطی شما متمرکز و مورد توجه است. می توانید مکالمات خود را ادامه دهید ، اما اگر تصمیم گیری لازم باشد ، ممکن است بخواهید زمان بیشتری را در نظر بگیرید و گزینه های خود را وزن کنید تا در انتخاب اطمینان داشته باشید.

یکی از منابع معتبر مطالعه نشان می دهد که افراد درونگرا به احتمال زیاد به افسردگی مبتلا می شوند. زیرا درونگراها به اندازه اغلب برونگراها احساس خوشبختی نمی کنند. هنوز مشخص نیست که چرا درونگراها سطح شادی بالاتری را گزارش نمی دهند ، اما ممکن است ارتباط زیادی با چگونگی شناسایی شادی در درونگراها داشته باشد. افراد درونگرا کیفیت بالاتری از دوستی و تنظیم عاطفی را ترجیح می دهند. ممکن است دستیابی به این سطح بالای رضایت دائم دشوار باشد.

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)
بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.