اریک برن – بخش دوم بازی های مردم

از سال 1966، NET Science بعد موفقیت چشمگیر کتاب نظریه بازی های برن، به سوراغ او رفته و یکی معدود ویدیوهای موجود از این نابغه روان شناسی را ضبط نموده است. برن در این ویدیو بر توضیح نظریه تحلیل تبادلی پرداخته است. این بخش دوم و نهایی گفتگوی وی است.

توضیحات

تجزیه و تحلیل های انجام شده توسط روانپزشک اریک برن، یک شکل روان شناسی مدرن است که روابط و تعاملات فرد را مورد بررسی قرار می دهد. برن از نظریه های شخصیت زیگموند فروید و ترکیب آنها با مشاهدات خود این نظریه را مطرح کرد. هدف او این بود که مردم را درمان کند. تجزیه و تحلیل تعاملات بر اساس این ایده است که تجربیات زندگی افراد بر تصمیم گیری های آن ها موثر است، که می تواند تصمیمات مثبت و منفی باشد که کیفیت زندگی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. این نیز به عنوان پیش نویس اشاره شده است.اریک برن می‌گوید رفتارهای نا سالم نتیجه تصمیمات محدود کننده‌ای است که در کودکی به دلیل علاقه به زنده ماندن گرفته شده‌اند. این تصمیمات در چیزی که برن آن را پیش نویس (یک نقشه از قبل کشیده شده برای اینکه زندگی چگونه زندگی شود) می‌نامد به اوج می‌رسند. عوض کردن پیش نویس زندگی هدف روان درمانی مبتنی بر نظریه تحلیل رفتار متقابل است.

تجزیه و تحلیل متقابل امکان تجزیه و تحلیل این پیش نویس ها را فراهم می کند. تغییر رفتار می تواند به تغییر پیش نویس ها کمک کند. پیش نویس منفی رشد و تکامل فرد را مهار می کنند، در حالی که پیش نویس مثبت یک اثر انگیزشی دارد.

یک راه بهتر برای صحبت در مورد عشق
بخوانید

اریک برن یک سری الگوهای رفتار اجتماعی نا سالم را به عنوان بازی تعریف می‌کند. این رفتارهای تکرار شونده و منحرف اصولاً برای به دست آوردن نوازش هستند اما در عوض احساسات منفی را تقویت می‌کنند و مانند ماسک جلوی بروز مستقیم احساسات و افکار را می‌گیرند. اریک برن برای این بازی‌ها اسم‌های آشنایی انتخاب کرده. کتاب بازی‌ها نوشتهٔ اریک برن در اوایل دهه شصت موفقیت قابل ملاحظه‌ای به دست‌آورد.

بخش اول گفتگو با اریک برن را می توانید اینجا ببینید.

استفاده از مطالب فکر بنیان صرفاً با ذکر منبع (Fekrbonyan.com) بلامانع است.

Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.