افکار

آیا افکار بد منجر به رویدادهای بد می‌شوند؟ لزوماً خیر!

شما فکر نیستید!

به‌عنوان مثال، بیش از ۲۰ درصد از مردم دست‌کم یک‌بار در زندگی خود به خودکشی فکر می‌کنند، ولی عده بسیار کمی عملاً دست به این کار می‌زنند.

این موضوع درباره فکر به جرائمی از قبیل دزدی نیز صادق است. . در طول روز از طریق رسانه‌ها با اخبار و تصاویر ناراحت‌کننده‌ای روبرو می‌شویم.

همین موضوع به تنهایی باعث می‌شود داشتن افکاری خالص و مبرا از گناه غیرممکن باشد. بازنمایی این تصاویر در سینمای ذهنی به معنی این نیست که ما تحت تأثیر آن‌ها قرار گرفته‌ایم و یا آن‌ها را تأیید می‌کنیم.

بازنمایی این تصاویر تنها به این معنی است که ما مجبور به پردازش اطلاعات هستیم. گاهی اوقات خشم می‌تواند از روزنه افکار ما خارج شود و موجب کاهش احتمال بروز خشونت شود: به عنوان مثال، زمانی که به رئیس خود می‌گویید خفه شود، البته در خیالتان!

 اگرچه نویسندگان رمان‌های ترسناک و جنایی گاهی اوقات تخیلات پربار (و گاهی اوقات خون‌بار) دارند، ولی به ندرت مرتکب قتل می‌شوند (استثنای ننگین: جک آنترو گرا در استرالیا).

بسیاری از آن‌ها تجربیات ناخوشایندی در زندگی یا شغل پیشین خود داشته‌اند و همین موارد را در رمان‌های خود گسترش و بسط می‌دهند. به عنوان مثال تس گرتسن و پاتریشیا کورنویل در زمینه‌های پزشکی و حقوقی کار می‌کردند و داستان‌هایی درباره همین موضوعات می‌نوشتند.

تمرین

یک پر یا جسم خیلی سبک دیگری مثل یک تکه کاغذ را روی میز روبروی خود قرار دهید. حالا تلاش کنید آن جسم را فقط با افکار خود در یک جهت مشخص حرکت بدهید!

رنج: من می‌رنجم، تو می‌رنجی، ما می‌رنجیم
بخوانید
افکار

آیا افکار می‌توانند اجسام را به حرکت درآورند؟ نه!

شما نمی‌توانید حتی یک جسم سبک مثل پر را با قدرت افکار خود حرکت دهید! افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری- عملی خیلی اوقات به اشتباه باور دارند که می‌توانند فقط با قدرت افکار خود تأثیر مثبت یا منفی بر مردم یا اجسام داشته باشند.

این موضوع هم‌جوشی فکر- عمل (TAF) نامیده می‌شود.

سه نوع باور هم‌جوشی وجود دارد:

 • هم‌جوشی فکر – عمل

فکر کردن به یک چیز به طور خودکار موجب شروع یک عمل می‌شود (به عنوان مثال، نگرانی درباره اینکه ممکن است کار بدی نسبت به فرزندم انجام دهم حتماً منجر به انجام آن کار خواهد شد).

 • همجوشی فکر – شیء

افکار موجب تغییر اجسام فیزیکی می‌شوند (به عنوان مثال، داشتن فکر ناپاک در حین اجرای یک عمل مذهبی موجب آلوده شدن کلیسا خواهد شد).

 • هم‌جوشی فکر – رویداد

افکار موجب بروز رویدادها می‌شوند (به عنوان مثال، یک فکر بد یا شکست در انجام یک آئین‌مندی منجر به زمین‌لرزه خواهد شد).

تمرین: همجوشی افکار و اعمال

بسیاری افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری- عملی می‌دانند که افکارشان واقعاً نمی‌تواند تأثیری بر رویدادهای بیرونی بگذارد. ولی همچنان در این بار تردید دارند.

این موضوع را با تکرار تمرین با پر آزمایش کنید. سپس این کارها را انجام دهید:
 • از یک دسته کارت بُرخورده، ده کارت را حدس بزنید
 • حدس بزنید دوستتان از ۱ تا ۱۰۰ به چه عددی فکر می‌کند
 • نتیجه چند رویداد ورزشی خاص را پیش‌بینی کنید
 • یک نقطه از روی دیوار را به وسیله افکار خود پاک کنید
 • تلاش کنید از طریق تلپاتی یک جمله پیچیده را به ذهن یک فرد دیگر تزریق کنید، طوری که بتواند آن جمله را بلند بگوید
 • حرکت جسمانی دیگران را هدایت کنید
الکل (Alcohol)
بخوانید
افکار

تمرین هم‌جوشی فکر-عمل (TAF)

نحوه شکست دادن هم‌جوشی فکر – عمل را بیاموزید.

بسته به نوع غالب باورهای هم‌جوشی خود، این موارد را انجام دهید:

 • برای هم‌جوشی فکر – عمل (افکار موجب اعمال می‌شوند):

سعی کنید این کارهای را تنها با استفاده از قدرت ذهن خود انجام دهید:

یک محدوده زمانی را در نظر بگیرید و به قدرت ذهنی خود یک دقیقه زمان بدهید تا رویدادی را انجام دهد. کاری کنید که خانم مسنی که در خیابان راه می‌رود، عصایش را به گوشه‌ای پرت کند؛ کاری کنید که یک مرد پیراهنش را پاره کند؛ کاری کنید فردی که دارید با او صحبت می‌کنید ناگهان عبارت «انتهای رودخانه» را به زبان بیاورد.

 • برای هم‌جوشی فکر – شیء (افکار موجب تغییر اشیاء می‌شوند)

 سعی کنید این اشیاء را با استفاده از قدرت ذهن خود تغییر دهید. تکرار می‌کنیم، محدوده زمانی 1 دقیقه‌ای را مشخص کنید:

رنگ یک ماشین را تغییر دهید؛ دست یک مجسمه را محو کنید؛ آب را تبدیل به نوشابه کنید؛ تابلوی راهنمایی و رانندگی را آبی کنید؛ شیر آتش‌نشانی را بزرگ کنید؛ تکه‌های یک بطری شکسته را تبدیل به یک بطری سالم کنید.

 • برای هم‌جوشی فکر – رویداد (افکار موجب بروز رویدادها می‌شوند)

سعی کنید رویدادهای زیر را با قدرت ذهن خود انجام دهید (تکرار می‌کنیم. برای این کار محدودیت زمانی یک دقیقه‌ای در نظر بگیرید.)

کاری کنید که آژیر دزدگیر یک ماشین به صدا دربیایید، کاری کنید که عقربه ثانیه‌شمار ساعت از کار بیافتد؛ کاری کنید که پنکه روشن شود، یک پنجره را باز کنید، کاری کنید که یک پرنده در حال پرواز را در نقطه مشخصی بنشیند.

مدیریت وزن
بخوانید
کاربرگ

به نظریه‌ای که می‌گوید حتی یک ساعت خراب هم در روز دو بار زمان را به درستی نشان می‌دهد، توجه داشته باشید. در موارد نادری که این رویدادها واقعاً اتفاق می‌افتند، به این موضوع توجه کنید که چند بار این رویدادها اتفاق نیافتاده‌اند.

یکی از اهداف این تمرین آن است که نشان دهد افکار شما آن‌قدر که فکر می‌کنید قوی نیستند. هدف دیگر این است که بدون سرکوب کردن افکار وسواسی یا اجتناب از موقعیت، توجه شما را از نگرانی برگرداند.

همان‌طور که دیدیم، سرکوب کردن و اجتناب کردن موجب تقویت مشکل می‌شوند.

منبع

کتاب کشف و خنثی کردن تله‌های فکری وسواس؛ نوشته اشتفان موریتس و ماریت هاوشیلت، ترجمه دکتر مسعود چینی‌فروشان

گردآوری شده توسط خانم نیلوفر سعیدی؛ گروه آموزشی فکر بنیان

[vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjdtZWRpYWFkLWxQSmclMjclM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html]
Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.