بوسپیرون (Buspirone)

بوسپیرون

نام‌های تجاری: بوسپار

Buspirone

Pronunciation: byoo SPYE rone

Brand Names: BuSpar

بوسپیرون یک داروی ضد اضطراب است. این دارو اثر شیمیایی‌بر مغز می‌گذارد که ممکن است در افراد مضطرب نامتعادل شده باشد.

بوسپیرون برای  درمان نشانه‌های اضطراب مثل ترس، تنش ، بی‌قراری، گیجی، تپش  ضربان قلب و دیگر نشانه‌های فیزیکی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

بوسپیرون یک داروی ضد روان‌پریشی نیست و نباید جزو داروهایی که برای درمان بیماری‌های روانی استفاده می‌شود قرار گیرد.

از مصرف دست بکشید

اگر در ۱۴ روز گذشته از بازدارنده مونوآمین اکسیداز(MAO) مثل ایزوکاربکسازید (isocarboxazid)؛ لینزولید(linezolid) ؛ متیلن بلو تزریقی methylene blue injection)) ؛ فنیلزین(phenelzine)؛ راساجیلین(rasagiline)؛ سلیجیلین (selegiline) و ترانیل سیپرومین (tranylcypromine) مصرف کرده‌اید، از بوسپیرون استفاده نکنید زیرا تداخلات دارویی خطرناکی می‌تواند اتفاق بیفتد.

از مصرف دست بکشید

درصورتی‌که به بوسپیرون حساسیت دارید از مصرف آن خودداری کنید.

از مصرف دست بکشید

اگر در ۱۴ روز گذشته از بازدارنده مونوآمین اکسیداز(MAO) مثل ایزوکاربکسازید (isocarboxazid)؛ لینزولید(linezolid) ؛ متیلن بلو تزریقی methylene blue injection)) ؛ فنیلزین(phenelzine)؛ راساجیلین (rasagiline)؛ سلیجیلین(selegiline) و ترانیل سیپرومین (tranylcypromine) مصرف کرده‌اید، از بوسپیرون استفاده نکنید زیرا تداخلات دارویی خطرناکی می‌تواند اتفاق بیفتد.

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما ایمن است  اگر هریک از موارد زیر رادارید به پزشک خود اطلاع دهید:

  • بیماری کلیوی
  • بیماری کبدی
داروهای روان شناختی

انتظاری نمی‌رود که بوسپیرون به جنین آسیب برساند. اگر در طول درمان باردار هستید و یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

شیردهی

هنوز مشخص نشده که بوسپیرون می‌تواند به شیر مادر وارد شود یا می‌تواند به نوزاد آسیب بزند. اگر کودک شیرخوار دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

متوفف کنید

مصرف بوسپیرون برای افراد زیر ۱۸ ممنوع است.

بوسپیرون را دقیقاً بنا بر دستور پزشک مصرف کنید. تمامی دستورات نسخه پزشکی خود را دنبال کنید. پزشک شما ممکن است بنا به شرایط ، مقدار مصرف داروی شمارا برای نتیجه‌گیری بهتر تغییر دهد. این دارو را طولانی‌تر یا کوتاه‌تر از زمان توصیه‌شده مصرف نکنید.

سیتالوپرام (Citalopram)
بخوانید

ممکن است شما بوسپیرون را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید اما توصیه می‌شود یک شیوه را تا پایان دوره این دارو انتخاب کنید.

بعضی از قرص‌های بوسپیرون محل مشخصی برای تقسیم کردن آن به ۲ یا ۳ قسمت  برای میزان مصرف کمتر در هر وعده را دارد. از قرصی که به‌درستی شکسته و تقسیم‌نشده است و قسمت‌های آن بیشتر یا کمتر هستند استفاده نکنید. دستورات پزشک خود را درباره چگونگی مصرف قرص دنبال کنید.

اگر از دیگر داروهای مربوط به اضطراب به بوسپیرون روی آوردید ، ممکن است شما نیاز داشته باشید تا مقدار مصرف داروهای دیگر را به‌تدریج کاش دهید تا اینکه مصرف آن را ناگهانی متوقف کنید. بعضی از داروهای مربوط به اضطراب در صورت قطع ناگهانی مصرف می‌تواند باعث نشانه‌های ترک دارو پس از مصرف طولانی‌مدت شود.

این دارو می‌تواند باعث نتایج مثبت کاذب در بعضی از آزمایش‌های پزشکی شود. شما نیاز دارید که  ۴۸ ساعت قبل از انجام آزمایش مصرف دارو را متوقف کنید. به هر پزشکی که شما را درمان می‌کند بگویید که بوسپیرون مصرف می‌کنید.

این دارو را در دمای اتاق و دور از نور ، رطوبت و گرما نگه‌دارید.

در صورت فراموش کردن مصرف این دارو، به مجردی که به یاد آوردید آن را مصرف نمایید؛ اما اگر زمان نوبت بعدی است، نوبت فراموش‌شده را رها کرده و به برنامه‌ی دارویی‌ منظم خویش برگردید.این دارو را دو برابر حد مجاز مصرف نکنید، زیرا خطرات بسیاری را در برخواهد داشت.

درصورتی‌که مشکوک به مصرف بیش‌ازاندازه هستید از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

فلوواکسامین (Fluvoxamine)
بخوانید

این دارو ممکن است تفکر و عکس‌العمل شما را تحت تأثیر قرار دهد .اگر رانندگی می‌کنید و یا هر فعالیتی که نیاز به آگاهی دارد ، دقت کنید.

مصرف الکل ممکن است بعضی از عوارض جانبی بوسپیرون را افزایش دهد.

گریپ‌فروت و آب گریپ‌فروت ممکن است با بوسپیرون تداخل کند باعث عوارض جانبی ناخواسته پیش‌بینی شود. در مورد مصرف گریپ‌فروت با پزشک خود صحبت کنید.

اگر یک از نشانه‌های واکنش‌های حساسیتی به بوسپیرون مثل : کهیر ؛ تنفس سخت ؛ تورم صورت ، لب‌ها ، زبان و گلو در شما ایجاد شد به دنبال فوریت‌های پزشکی باشید.

اگر دارای هریک از موارد زیر هستید ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:
  • درد قفسه سینه
  • کوتاهی تنفس
  • احساس سبک‌سری، مثل حالت غش کردن
عوارض جانبی رایج در بوسپیرون شامل:
  • سردرد
  • سرگیجه ، خواب‌آلودگی
  • مشکلات خواب (بی‌خوابی)
  • تهوع ، احساس ناراحتی در شکم
  • احساس عصبی بودن یا برانگیختگی

آنچه گفته شد لیست تمامی داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل کند، نیست. برای دریافت توصیه‌های پزشکی در مورد عوارض جانبی بوسپیرون با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف بوسپیرون با دیگر داروها ممکن است باعث خواب‌آلودگی و یا کند شدن تنفس شما شود که این‌ها می‌تواند باعث شدیدتر شدن عوارض جانبی دارو شود. قبل از مصرف بوسپیرون با قرص‌های خواب‌آور ، داروهای مسکن درد، شل کننده عضلات،  داروهای مربوط به اضطراب ، افسردگی یا صرع با پزشک خود صحبت کنید.

بعض از داروهای دیگری که می‌توانند با بوسپیرون تداخل کنند ، شامل: داروهای با نسخه و بدون نسخه ، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. در مورد هر دارویی که مصرف می‌کنید یا مصرف آن را شروع یا متوقف کردید ، با ارائه‌دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید.

ریتالین - متیل فنیدیت (Methylphenidate)
بخوانید
دارو‌ساز (دکتر داروخانه) شما می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد آن در اختیار شما قرار دهد.

به یاد داشته باشید که این دارو‌ها و تمامی داروهای دیگر را دور از دسترس کودکان قرار دهید. هرگز داروهای خود را برای دیگران تجویز نکنید؛ و از این دارو فقط برای موارد تجویزشده استفاده نمایید.

تلاش‌های بسیاری از طرف فکر بنیان برای مصرف‌کنندگان این دارو صورت گرفته است که تمامی اطلاعات مربوط به آن دقیق، جدید و کامل می‌باشد، اما در ارتباط با اثرات جانبی آن هیچ تضمینی وجود ندارد. اطلاعات درج‌شده مربوط به این دارو دارای حساسیت زمانی می‌باشد. اطلاعاتی را که فکر بنیان گردآوری کرده است جهت استفاده مصرف‌کنندگان دارو و پزشکان معالج است. بنابراین، این موسسه تضمین نمی‌کند که استفاده از این دارو بدون تجویز پزشک نیز بدون عوارض باشد، اطلاعات دارویی فکر بنیان تضمینی بر این نیست که با استفاده از این اطلاعات، بیماری تشخیص داده می‌شود یا درمان صورت می‌پذیرد. این اطلاعات دارویی به‌عنوان یک منبع اطلاعاتی، ویژه‌ی کمک به پزشکان برای درمان بیمارانشان و یا ارائه خدمات به مصرف‌کنندگانی که این دارو را به‌عنوان یک مکمل دارویی مصرف می‌نمایند در نظر گرفته‌شده است، نه به‌عنوان یک منبع جایگزین جهت کسب تخصص، دانش و قضاوت برای پزشکان. چنانچه دارویی فاقد هشدارهای لازم در ارتباط با دارو و یا ترکیبات آن برای مصرف‌کننده باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که دارو و ترکیبات آن برای هر بیماری بدون خطر، مؤثر یا مناسب باشد. فکر بنیان در ارتباط با اطلاعات کمکی که برای پزشکان فراهم آورده است هیچ‌گونه مسئولیتی را در قبال درمان‌های آن‌ها نمی‌پذیرد. اطلاعات گردآوری‌شده تمامی موارد مرتبط با هشدارهای پزشکی، ضمانت دارویی، واکنش‌های دارویی، تأثیرات نامطلوب آن و یا راهنمایی دیگر را شامل نمی‌شود.

استفاده از مطالب فکربنیان صرفاً با ذکر منبع (WWW.FEKRBONYAN.COM) بلامانع است.

نالترکسون (Naltrexone)
متادون (Methadone)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.