دیزولفیرام (Disulfiram)

دیزولفیرام

نام‌ تجاری: آنتاباس

Disulfiram

Pronunciation: die sul FER am
Brand Names: Antabuse

دیزولفیرام مانع کارکرد آنزیمی می‌شود که برای متابولیسم الکل مصرفی در بدن مورداستفاده قرار می‌گیرد. ترکیب الکل با دیزولفیرام در بدن عوارض جانبی بسیار ناخوشایندی را ایجاد می‌کند.

دیزولفیرام در بعضی از بیمارانی که مصرف الکل مزمن دارند استفاده می‌شود. این دارو به دلیل ایجاد عوارض جانبی ناخوشایند همراه با مصرف الکل، به شما در خودداری از مصرف الکل کمک می‌نماید.

این دارد همراه با اصلاح رفتار، روان‌درمانی درمانی حمایتی به شما در ترک الکل کمک می‌کند. این دارو برای درمان مصرف الکل نیست.

این دارو همچنین ممکن است برای اهدافی به‌غیراز آنچه در این راهنمای دارویی لیست شده است به کار رود.

از مصرف دست بکشید

اگر اخیراً میترونیدازول یا پارالدهید و یا هرگونه مواد غذایی یا محصولات حاوی الکل مصرف کرده‌اید (دهان‌شویه، داروی سرفه، پخت‌وپز شراب یا الکل، بعضی از دسرها و.) دیزولفیرام مصرف نکنید.

از نوشیدن الکل خودداری کنید

اگر در ۱۲ ساعت اخیر الکل مصرف کرده‌اید، دیزولفیرام مصرف نکنید. در هنگام مصرف دیزولفیرام از نوشیدن الکل خودداری کنید و تا ۱۴ روز بعد از قطع مصرف دیزولفیرام الکل مصرف نکنید.

از مصرف دست بکشید

دیزولفیرام را نباید به فردی که آگاهی چگونگی مصرف این دارو ندارد داده شود.

از نوشیدن الکل خودداری کنید

اگر در ۱۲ ساعت اخیر الکل مصرف کرده‌اید، دیزولفیرام مصرف نکنید. در هنگام مصرف دیزولفیرام از نوشیدن الکل خودداری کنید و یا تا ۱۴ روز بعد از قطع مصرف دیزولفیرام نوشیدن الکل مصرف نکنید.

درصورتی‌که به این دارو حساسیت دارید و یا هریک از موارد زیر رادارید دیزولفیرام مصرف نکنید:

 • اگر اخیراً میترونیدازول یا پارالدهید مصرف کرده‌اید
 • مصرف محصولات یا مواد غذایی حاوی الکل (دهان‌شویه، داروی سرفه، پخت‌وپز شراب یا الکل، بعضی از دسرها و…)
برای اینکه مطمئن شوید دیزولفیرام برای شما ایمن است اگر هریک از موارد زیر در مورد رادارید به پزشک خود اطلاع دهید:
 • بیماری کبدی یا کلیوی
 • بیماری قلبی، فشارخون بالا، سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی
 • کم‌کاری غده تیروئید
 • دیابت
 • تشنج یا صرع
 • ضربه به سر یا آسیب مغزی
 • سابقه بیماری روانی یا روان‌پریشی
 • حساسیت به پلاستیک
 • مصرف داروی فنیتوئون (دیلانتین)، داروهای سل، رقیق‌کننده خون (وارفاین، کومادین، جان تون).
بارداری

دیزولفیرام از طرف سازمان دارویی آمریکا در گروه C طبقه‌بندی‌شده است. این به معنای آن است که مضرات دیزولفیرام بر روی جنین شناسایی نشده است. اگر در هنگام مصرف این دارو باردار هستید و یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

شیردهی

هنوز به‌طورقطع مشخص نشده است که دیزولفیرام وارد شیر می‌شود یا برای کودک آسیب‌رسان است. در طول مصرف دیزولفیرام به کودک خود شیر ندهید.

از مصرف دست بکشید

مصرف دیزولفیرام برای افراد زیر ۱۸ سال بدون دستور پزشک ممنوع است.

دیزولفیرام را دقیقاً بنابر دستور پزشک مصرف کنید. ممکن است پزشک شما برای اطمینان از بهترین نتایج دارو مقدار مصرف این دارو را تغییر دهد. هرگز دارو را بیش‌تر یا کمتر از مقدار تجویزشده مصرف نکنید.

در طول مصرف این دارو برای اطمینان از عملکرد کبد خود نیاز به آزمایش خون مرتب دارید.

زمانی که این دارو به‌عنوان بخشی از درمان شما برای اعتیاد به الکل و دفع سموم آن استفاده می‌شود ممکن است پزشک شما پیشنهاد دهد که هر وعده‌ی مصرفی این دارو توسط اقوام یا نزدیکان به شما داده شود. این کار برای اطمینان از آن است که دارو را مطابق با دستور پزشک مورد مصرف قرار دهید.

مشاوره و زیرنظرگرفتن ممکن است به درمان شما توسط دیزولفیرام اضافه شود.

برای رسیدن به بهترین نتیجه دارو را مطابق با دستور پزشک مصرف کنید. گاهی اوقات ممکن است دیزولفیرام را برای چندین ماه یا چندین سال استفاده کنید

این دارو را در دمای اتاق و دور از نور ، رطوبت و گرما نگه‌دارید.

در صورت فراموش کردن دیزولفیرام، به مجردی که به یاد آوردید آن را مصرف نمایید. دارو باقی‌مانده وعده روزانه را با فواصل منظم زمانی جدید مصرف کنید. مگر اینکه دستور پزشکتان چیز دیگری باشد.

درصورتی‌که مشکوک به مصرف بیش‌ازاندازه هستید از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

تا زمانی که دیزولفیرام مصرف می‌کنید الکل ننوشید. از موقعیت‌هایی که شمارا به نوشیدن الکل تحریک می‌کنند دوری‌کنید.

 

آگاه باشید، بسیاری از محصولات رایج، حاوی مقادیری الکل هستند کهِ همان مقادیر می‌توانند باعث تداخل با این دارو شوند. این محصولات شامل افترشیو، اودکلن، عطر، ضدعفونی‌کننده، دهان‌شویه، محصولات پوستی، رنگ مو و دیگر محصولات می‌باشد. برچسب‌هایی که پشت مواد غذایی یا داروها وجود دارد را بخوانید تا مطمئن شوید این محصولات عاری از الکل هستند. هرگونه سؤالی در رابطه با این موضوع دارید از پزشک خود بپرسید.

از مصرف دست بکشید

از قرار گرفتن در معرض مواد غیر مصرفی شامل الکل مثل رقیق‌کننده رنگ، حلال‌ها، رنگ‌های پزشکی، لاک الکلی و… اجتناب کنید.

از مصرف دست بکشید

از برخورد کردن یا تنفس کردن سموم دفع آفات و مواد شیمیایی مورداستفاده تولیدات یا تولیدات خاص دیگر (واکس، رزین، آدامس) اجتناب کنید.

دقت کنید

اگر هریک از علائم واکنش حساسیتی زیر را داشتید از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید. علائم حساسیت شامل: کهیر، مشکلات تنفسی، ورم صورت، لب، زبان و گلو می‌باشد.

تا زمانی که این دارو در بدن شما وجود دارد مقادیر کم الکل نیز می‌تواند عوارض جانبی ناخوشایندی را برای بدن شما ایجاد کند. این عوارض جانبی شامل:

 • سرخ شدن (احساس گرمی، سرخی صورت؛ احساس خارش)
 • تعریق، افزایش تشنگی، ورم، افزایش وزن سریع
 • حالت تهوع و استفراغ
 • گردن درد، سردرد مزمن، تاری دید
 • درد قفسه سینه، تنفس‌های کوتاه (حتی به همراه کمی تلاش)
 • ضربان قلب تند و کوبنده یا احساس لرزش در قفسه سینه
 • گیجی و ضعف، احساس چرخش یا سرگیجه شدید و لرزیدن
 • احساس سبک‌سری (‌مانند غش کردن)

اگر دیزولفیرام به همراه مقدار زیاد الکل هم‌زمان مصرف شود علائم شدیدتری مثل درد شدید قفسه سینه منتشرشده در فک یا کتف، ضربان قلب پایین، نبض ضعیف، غش، افتادن، تنفس کم‌عمق و سطحی یا کاهش تنفس (امکان قطع تنفس) می‌تواند اتفاق بیفتد. واکنش دیزولفیرام با الکل می‌تواند کشنده باشد.

دقت کنید

ر هریک از علائم زیر را داشتید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

درد چشم یا از دست دادن ناگهانی بینایی
گیجی، افکار یا رفتارهای غیرمعمول
مشکلات کبدی_ حالت تهوع، درد بالای شکم، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع به رنگ خاک رس، زردی (زرد شدن رنگ پوست یا چشم)

عوارض جانبی رایج شامل:
 • راش پوستی، جوش صورت
 • سردرد خفیف و احساس خستگی
 • لاغری، از دست دادن تمایلات جنسی
 • احساس طعم آهن یا سیر در دهان

آنچه گفته شد لیست تمام عوارض جانبی که ممکن است اتفاق بیفتند نیست. با پزشک خود درباره توصیه‌های مربوط به عوارض جانبی صحبت کنید.

داروهای دیگری ممکن است با دیزولفیرام تداخل داشته باشند که این داروها شامل: داروهای با نسخهِ یا بدون نسخه، ویتامین‌ها، محصولات گیاهی. به ارائه‌دهنده خدمات درمانی خود تمام داروهایی که مصرف می‌کنید و یا قصد شروع یا قطع کردن آن‌ها رادارید بگویید.

دارو‌ساز (دکتر داروخانه) شما  می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد دیزولفیرام در اختیار شما قرار دهد.

به یاد داشته باشید که این دارو‌ها و تمامی داروهای دیگر را دور از دسترس کودکان قرار دهید. هرگز داروهای خود را برای دیگران تجویز نکنید؛ و از این دارو فقط برای موارد تجویزشده استفاده نمایید.

تلاش‌های بسیاری از طرف فکر بنیان برای مصرف‌کنندگان این دارو صورت گرفته است که تمامی اطلاعات مربوط به آن دقیق، جدید و کامل می‌باشد، اما در ارتباط با اثرات جانبی آن هیچ تضمینی وجود ندارد.

اطلاعات درج‌شده مربوط به این دارو دارای حساسیت زمانی می‌باشد. اطلاعاتی را که فکر بنیان گردآوری کرده است جهت استفاده مصرف‌کنندگان دارو و پزشکان معالج است. بنابراین، این موسسه تضمین نمی‌کند که استفاده از این دارو بدون تجویز پزشک نیز بدون عوارض باشد، اطلاعات دارویی فکر بنیان تضمینی بر این نیست که با استفاده از این اطلاعات، بیماری تشخیص داده می‌شود یا درمان صورت می‌پذیرد. این اطلاعات دارویی به‌عنوان یک منبع اطلاعاتی، ویژه‌ی کمک به پزشکان برای درمان بیمارانشان و یا ارائه خدمات به مصرف‌کنندگانی که این دارو را به‌عنوان یک مکمل دارویی مصرف می‌نمایند در نظر گرفته‌شده است، نه به‌عنوان یک منبع جایگزین جهت کسب تخصص، دانش و قضاوت برای پزشکان.

چنانچه دارویی فاقد هشدارهای لازم در ارتباط با دارو و یا ترکیبات آن برای مصرف‌کننده باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که دارو و ترکیبات آن برای هر بیماری بدون خطر، مؤثر یا مناسب باشد. فکر بنیان در ارتباط با اطلاعات کمکی که برای پزشکان فراهم آورده است هیچ‌گونه مسئولیتی را در قبال درمان‌های آن‌ها نمی‌پذیرد. اطلاعات گردآوری‌شده تمامی موارد مرتبط با هشدارهای پزشکی، ضمانت دارویی، واکنش‌های دارویی، تأثیرات نامطلوب آن و یا راهنمایی دیگر را شامل نمی‌شود.

استفاده از مطالب فکربنیان صرفاً با ذکر منبع (WWW.FEKRBONYAN.COM) بلامانع است.

Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.