رشد پیش از تولد (دو)

در این ویدیو نیز به بررسی رشد پیش از تولد پرداخته شده، از سفر اسپرم تا ملاقات تخمک و شکل گیری تخمک بارور و سپس پشت سر گذاشتن مراحل رویانی و جنینی و در نهایت تولد. این قبیل فیلمها می تواند منبع آموزشی و کمک آموزشی مناسبی برای دانشجویان به خصوص دانشجویان روان شناسی باشد.

رشد پیش از تولد را می توان به سه بخش تقسیم کرد، دوره نو جنینی (از زمان لقاح تا لانه گزینی که در حدود 14 روز است)، دوره رویانی (از هفته دوم تا هفته هشتم بعد از لقاح) و دوره جنینی (از هفته هشتم تا پایان بارداری) در ادامه به توضیح کامل تری از این سه مرحله می پردازیم.

دوره نوجنینی
تخمک در اثر لقاح بارور می شود و به کمک مژک ها در طول لوله فالوپ حرکت می کند، حدود 30 ساعت پس از باروری، فرآیند تقسیم سلولی آغاز می شود به این صورت که یک سلول به دو، دو به چهار، چهار به هشت و به همین ترتیب تقسیم می شوند. هر بار که سلول ها تقسیم می شوند کوچک تر نیز می شوند تا عبور کل توده از لوله فالوپ امکان پذیر گردد.
حاصل این تقسیم سلولی یک بخش درونی تو خالی حاوی مایع است. سه تا چهار روز بعد از لقاح، تخمک بارور شده وارد رحم می شود و سه تا چهار روز دیگر نیز در آن شناور می ماند تا بعد از آن طی فرآیند لانه گزینی به دیواره رحم بچسبد.
دوره رویانی
دوره رویانی از پایان هفته دوم بعد از لقاح آغاز می شود. در روز هجدهم اندازه رویان حدود 0.158 سانتی متر است. رویان انسان در هفته های اول بسیار به رویان جانواران شباهت دارد به این صورت که دارای دم و باقیمانده آبشش است که به سرعت ناپدید می شود.
سر قبل از سایر قسمت های بدن شکل می گیرد. در یک ماهگی استخوان پشت و مجرای مهره ها شکل گرفته است. جوانه های کوچکی که در آینده تبدیل به دست و پا می شوند ظاهر می گردد. قلب شکل می گیرد و شروع به تپیدن می کند. سایر دستگاه های بدن نیز رفته رفته تشکیل می شوند.
دوره جنینی
در پایان دوره رویانی (دو ماهگی) نخستین ساختار های استخوانی، اندام ها و انگشتان به طور مجزا در جنین به وجود می آیند. عروق خونی اصلی تشکیل می شوند و اندام های داخلی تکامل می یابند. در پایان سه ماهه اول جنین حدود 7.62 سانتی متر طول دارد. سر بزرگ و صورت جنین به خوبی شکل می گیرد و ضربان قلب توسط گوشی پزشکی قابل شنیدن است.
در پایان ماه چهارم یا پنجم معمولا حرکات جنین را حس می کنید. در پایان ماه پنجم می خوابد، بیدار می شود، می مکد و جای خود را تغییر می دهد. در پایان ماه ششم، چشم ها، پلک ها و مژه ها شکل می گیرد. چشم ها به نور حساس شده و می تواند صداهای رحم را بشنود و به ارتعاش و تحریک صوتی پاسخ می دهد.
در طی سه ماهه سوم، لایه های چربی زیر پوست تشکیل می شوند. در پایان ماه نهم ناخن در انتهای انگشتان دست و پا می روید، پوست صاف تر شده و با ماده محافظ مومی شکل به نام ورنیکس پوشانده می شود، در این زمان فرزند آماده تولد است.

استفاده از مطالب فکر بنیان صرفاً با ذکر منبع (Fekrbonyan.com) بلامانع است.

رشد پیش از تولد (یک)
بخوانید
Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.