عملکرد پمپ سدیم – پتاسیم در غشاء نورون

عملکرد پمپ سدیم – پتاسیم در غشاء نورون – هر مجرای یونی به صورت انتخابی عمل می‌کند و معمولاً فقط به یون معینی اجازه عبور می‌دهد. ساختارهای پروتئینی (تلمبه‌‌‌های یونی) جداگانه ای از راه تلمبه کردن یون‌‌‌های گوناگون به درون یا بیرون نورون، آنها را در دو سوی غشاء یاخته با توزیعی نامتوازن نگه می‌دارند. تلمبه یونی از همین راه در شرایط استراحت نورون، تراکم زیاد +Na را در بیرون و تراکم اندک آن را در درون نورون حفظ می‌کند.

پمپ پتاسیم سدیم (پمپ NaK) برای فرآیندهای متعدد بدن مانند زنگ زدن سلول‌‌‌های عصبی، انقباضات قلب و عملکرد کلیه حیاتی است. پمپ NaK نوعی پروتئین حمل پروتئینی است که در غشای سلولی شما وجود دارد. پمپ NaK برای ایجاد شیب بین یون‌‌‌های Na و K ایجاد می‌شود.

در حال حاضر، امواج عصبی در سراسر بدن شما حرکت می‌کنند. هیچ یک از این ضربه‌ها بدون کمک پتاسیم سدیم (پمپ NaK) امکان پذیر نخواهد بود.  پمپ NaK نوع خاصی از پروتئین حمل و نقل در غشای سلولی شما است. غشای سلولی مانع بیرونی نیمه نفوذی بسیاری از سلولها است. کار پمپ NaK این است که یون‌‌‌های پتاسیم را به سلول منتقل کنددر حالی که همزمان یون‌‌‌های سدیم را از سلول منتقل می‌کنند. فیلم پتانسیل عمل را ببینید.

 

استفاده از مطالب فکر بنیان صرفاً با ذکر منبع (Fekrbonyan.com) بلامانع است.

بررسی ذهن قاتل
پتانسیل عمل – چگونگی انتقال پیام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست