مراقبت از سلامت روان شرم آور نیست

“مراقبت از سلامت روان شرم آور نیست – صادق بودن در مورد اینکه چگونه احساس می کنیم ما را ضعیف نمی کند، ما را انسان می سازد”. اینکه از چه چیزی رنج می بریم و چه احساسی داریم نباید ما را شرمگین کند.

سال گذشته … جهنم بود.

(خنده)

اولین باری بود که «جولوف» نیجریه‌ای می‌خوردم.

(خنده)

در واقع، با جدیت تمام، با آشفتگی‌های شخصی زیادی درگیر بودم. با اضطراب شدیدی مواجه شدم، و دچار یک حمله آشفتگی شدم. بعضی روزها، هیچ کاری نمی‌توانستم بکنم. در سایر روز‌ها، فقط می‌خواستم در تختم دراز بکشم و گریه کنم.

پزشکم از من پرسید که می‌خواهم با یک متخصص سلامت روان درباره اظطراب و پریشانی‌ام حرف بزنم. سلامت روان؟ با شدت و خشونت سرم را به نشانه نه تکان دادم. عمیقاً خجالت می‌کشیدم. سنگینی شرمندگی را احساس می‌کردم. من خانواده‌ای گرم دارم که حامی من هستند و دوستانی بسیار باوفا دارم، اما هنوز هم نمی‌توانستم قبول کنم که با کسی درباره رنجی که می‌کشیدم صحبت کنم. به خاطر ساختار صلب معماری مردانه آفریقاییمان احساس خفگی می‌کردم. «مردم مشکلات مهم‌تری دارند، سنگو. خودت رو جمع و جور کن!»

اولین باری که «سلامت روان» به گوشم خورد، دانش‌آموزی انتقالی بودم که تازه از غنا به مدرسه پدی نیوجرسی رسیده بود. به تازگی از تجربه تلخ از دست دادن هفت عزیز در همان ماه گذشته بودم. پرستار مدرسه، درباره آنچه بر من گذشته بود نگران بود -خداوند او را بیامرزد- درباره سلامت روانم از من پرسید. با خودم گفتم، «روانی است؟ آیا می‌داند من یک مرد آفریقایی هستم؟

هالوسینیشن (توهم) و ذهن ما
بخوانید

(خنده)

مثل اوکونکو در «همه چیز از هم می‌پاشد،» ما مردان آفریقایی احساساتمان را تحلیل و بیان نمی‌کنیم. با مشکلاتمان کنار می‌آییم.

(تشویق)

با مشکلاتمان کنار می‌آییم. برادرم را صدا کردم و به مردم «اویبو» – سفید پوستان- و بیماری‌های عجیبشان خندیدم –افسردگی، اختلال کمبود توجه و آن «چیزهای عجیب.» در غرب آفریقا که بزرگ می‌شدم، مردم کلمه «روانی» را برای مردان دیوانه‌ای استفاده می‌کردند که موهای کثیف و به هم چسبیده داشتند، و نیمه لخت در خیابان‌ها پرسه می‌زدهند. همه ما این مرد را می‌شناسیم. والدین‌مان درباره او به ما هشدار می‌دادند. «مامان، مامان، چرا اون دیوونه است؟» «مواد! اگه حتی به مواد مخدر نگاه هم بکنی به همین سرنوشت دچار می‌شی.»

(خنده)

اگر ذات الریه می‌گرفتید مادرتان فورا شما را برای درمان به نزدیک‌ترین بیمارستان می‌برد. اما اگر جرأت داشتی و اظهار افسردگی می‌کردی، آن وقت روحانی محلی شروع به بیرون راندن شیاطین می‌کرد و جادوگران روستا را مقصر معرفی می‌کرد.

از نظر سازمان جهانی بهداشت، سلامت روان به معنی توان مقابله با فشارهای معمول زندگی، توانایی انجام کار سازنده و پر ثمر، و توانایی تعامل با جامعه است. سلامت روان شامل سلامت احساسی، روانی و اجتماعی ما است. ۷۵ درصد بیماری‌های روانی در دنیا در کشورهای کم درآمد یافت می‌شود. با این وجود بیشتر کشورهای آفریقایی کمتر از یک درصد بودجه خدمات درمانی خود را به بهداشت روان اختصاص می‌دهند.

حتی بدتر از آن، ما در آفریقا با کمبود شدید روانپزشک مواجه هستیم. به طور مثال، در نیجریه با ۲۰۰ میلیون جمعیت تنها ۲۰۰ روانپزشک وجود دارد. در تمام آفریقا، ۹۰ درصد مردم به درمان دسترسی ندارند. در نتیجه، ما در تنهایی زجر می‌کشیم، و با داغ ننگ‌اش سکوت می‌کنیم.

قدرت پنهان لبخند
بخوانید

ما آفریقایی‌ها معمولا با بهداشت روان با فاصله، نادانی، گناه، ترس و خشم برخورد می‌کنیم. در مطالعه‌ای که توسط آربولیدا فلورز انجام شده است، در پاسخ به این سوال که، «دلیل بیماری روانی چیست؟» ۳۴ درصد نیجریه‌ای ها جواب دادند اعتیاد به مواد مخدر، ۱۹ درصد پاسخ دادند خشم الهی و خواست خدا

استفاده از مطالب فکر بنیان صرفاً با ذکر منبع (Fekrbonyan.com) بلامانع است.

Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.