مقیاس افسردگی زونگ

توضیحات

مقیاس افسردگی زونگ یک مقیاس خودمراقبتی کوتاه برای تعیین وضعیت افسردگی بیمار است. 20 جمله در مقیاس وجود دارد که میزان علائم عاطفی، روانی و جسمی مرتبط با افسردگی را تعیین می کند.

هدف پرسشنامه

مقیاس افسردگی زونگ جنبه‌های عاطفی، شناختی، رفتاری و روانی افسردگی را می‌سنجد.

سازنده

مقیاس افسردگی  زونک توسط ویلیام زونک (1992-1929) روان پزشک دانشگاه دوک برای ارزیابی میزان افسردگی بیماران مبتلا به اختلال افسردگی طراحی شده است. 

روایی و پایایی

این مقیاس در سال 1378 توسط روستازاده در اصفهان اعتبار یابی شده، همچنین توسط حبیب پور در سال 1382 بر روی دختران و پسران دبیرستانی اعتبار یابی شده است؛ و درنهایت صفرعلیزاده و همکاران نیز در سال 1388 پایایی مقیاس افسردگی زونگ را 0.90 برآورد کرده‌اند.

شیوه نمره گذاری و تفسیر

مقیاس افسردگی زونگ شامل 20 سؤال از جنبه‌های مختلف خلق (شدت افسردگی) بوده و از 1 تا 4 امتیازبندی می‌شود که 10 تا از آن‌ها به‌صورت منفی و 10 تای دیگر به‌صورت مثبت بیان شده‌اند. آزمودنی باید در یک مقیاس لیکرتی 4 درجه‌ای میزان تجربۀ هر یک از حالات ارائه شده را مشخص کند. نحوه نمره گذاری نتایج آزمون به این صورت است که امتیاز کمتر از 50 دارای خلق طبیعی و بدون آسیب شناسی روانی است، امتیاز 50 تا 59 دارای افسردگی خفیف تا متوسط، امتیاز 60 تا 69 دارای افسردگی متوسط تا آشکار و امتیاز بیشتر از 70 دچار افسردگی شدید هست.

دانلود

برای دریافت پرسشنامه کلیک کنید

گردآوری و تنظیم: گروه پژوهشی فکربنیان

پرسشنامه افسردگی سما (سنجش میزان افسردگی)
بخوانید

استفاده از مطالب فکربنیان صرفاً با ذکر منبع (WWW.FEKRBONYAN.COM) بلامانع است.

پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ
پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ
عقاید وسوسه انگیز
پرسشنامه عقاید وسوسه انگیز (CBQ)

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
صفحه نخست
فروشگاه
تماس با ما