اختلال گریز تجزیه ای (Dissociative Fugue Disorder)

Rate this post
توصیف بالینی گریز تجزیه ای

اختلال گریز تجزیه ای در DSM5 به صورت یک زیر عنوان اختلال فراموشی تجزیه ای در نظر گرفته می شود. گریز تجزیه ای را هم در بیماران دچاراختلال فراموشی تجزیه ای و هم در افرادی که دارای اختلال هویت تجزیه ای هستند، می توان دید. ویژگی مهم گریز تجزیه ای ترک ناگهانی، غیرمنتظره و هدفمند محل زندگی است. این افراد همچنین در یادآوری بخشی یا تمام اطلاعات مربوط به گذشته دچار مشکل می شوند. اغلب این حالت به همراه ایجاد ابهام در هویت یا بوجود آمدن هویت جدید می باشد. علائم گریز تجزیه ای در کارکرد های مهم زندگی فرد مشکل بوجود می آورد.

سبب شناسی گریز تجزیه ای

علت زمینه ای اکثر افراد در گریز تجزیه ای شرایط آسیب زا مانند تجاوز جنسی، سوء رفتار جنسی مکرر در کودکی، آشفتگی اجتماعی و بلاهای طبیعی می باشد.

همه گیرشناسی گریز تجزیه ای

گریز تجزیه ای معمولا در بزرگسالان رخ می دهد. اطلاعات کافی در مورد شیوع و بروز آن در بین زنان و مردان در دست نیست. در اکثر موارد توصیف شده بیماران مرد و عمدتا نظامی بوده اند.

سیر و پیش آگهی گریز تجزیه ای

گریز تجزیه ای در اغلب موارد دوره ی نسبتا کوتاهی است. بیشتر این افراد بهبود می یابند.

اختلالات همراه گریز تجزیه ای
اختلال روان پریشی ناشی از مواد/دارو (Substance/Medication-Induced Psychotic Disorder)
بخوانید
درمان گریز تجزیه ای
  • التقاط روان درمانی روانپویشی
  • خانواده درمانی
  • هیپنوتیزم
  • یکپارچه سازی هویت ها
فردی دارای گریز تجزیه ای

مردی 42 ساله توسط ماموران نیرو انتظامی به بخش فوریت های پزشکی آوردند. در یک رستوران ارزان قیمت که استخدام شده بود، درگیر جر و بحث شده بود. اسم خود را به ماموران امین گفته بود و هیچ مدرک شناسایی نداشت. چند هفته پیش در شهر سرگردان بود. به یاد نمی آورد که قبل از آمدنش به این شهر در کجا زندگی می کرد. وقتی در بخش فوریت ها از او پرس و جو شد، از خود و زمان آگاهی داشت. او اقرار می کرد که تا اندازه ای عجیب به نظر می آید و نمی تواند جزئیات زندگی خود را به یادآورد. ولی از این موضوع ناراحت نبود. شواهدی دال بر سوءمصرف الکل و آسیبی از سر یا نابهنجاری بدنی وجود نداشت. برای مشاهده ی رفتارهایش او را در بستری کردند.

بعد از بررسی هویت او توسط ماموران انتظامی متوجه شدند که مشخصات او با فرد گم شده ای به نام حامد افخمی مطابقت دارد. تقریبا یک ماه پیش در شهری دورتر گم شده بود. همسرش بعد از دیدن او هویتش را تایید کرد. همسرش از فشارهای مالی که بر رفتار این فرد تاثیر گذاشته بود تعریف می کرد. اندکی قبل از گم شدنش با پسرش دعوای شدیدی داشته بود.  بیمار همسر خود را نمی شناخت و بسیار مضطرب به نظر می رسید. مشخصه ی ترک ناگهانی و غیرمنتظره خانه، تشخیص گریز تجزیه ای را به عنوان یک زیر نوع اختلال فراموشی تجزیه ای می گیرد.

اختلال بی اختیاری دفع (Encopresis Disorder)
بخوانید

گردآوری شده توسط گروه آموزشی فکر بنیان

استفاده از مطالب فکر بنیان صرفاً با ذکر منبع (WWW.FEKRBONYAN.COM) بلامانع است.

اختلال مسخ شخصیت/مسخ واقعیت (depersonalization/derealization Disorder)
اختلال مسخ شخصیت/مسخ واقعیت (Depersonalization/Derealization Disorder)
اختلال دلبستگی واکنشی
اختلال دلبستگی واکنشی (Reactive Attachment Disorder)

مطالب مرتبط

No results found

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
صفحه نخست
فروشگاه
تماس با ما