اندانسترون (ONDANSETRON)

اندانسترون

نام‌ تجاری: زفران

ONDANSETRON

Pronunciation: pa ROX a teen

Brand Names: zofran

اندانسترون یک متوقف کننده‌ی فعالیت‌های شیمیای در بدن انسان است که می‌تواند باعث شروع تهوع و استفراغ می‌شود.

این دارو برای جلوگیری از تهوع و استفراغ که ممکن است به علت جراحی، شیمی‌درمانی سرطان و پرتودرمانی باشد، استفاده  می‌شود.

اندانسترون همچنین ممکن است برای اهدافی به‌غیراز آنچه در این راهنمای دارویی لیست شده است ، به کار رود.

از مصرف دست بکشید

درصورتی‌که به اندانسترون یا به داروهای شبیه به آن مثل (دولاسترون) (dolasterone (Anzemet ،گرانیسترون (granisteron (Kytril) یا پالونوسترون (palonosetron) (Aloxi) حساسیت دارید، این دارو را مصرف نکنید.

اگر مشکلات کبدی یا سابقه‌ی خانوادگی یا شخصی  ابتلا به سندرم کیوتی (QT) دارید ، قبل از مصرف این دارو به پزشک خود اطلاع دهید.

قرص خوراکی حل‌شدنی اندانسترون ممکن است حاوی فنیل‌آلانین باشد. اگر مبتلابه بیماری فنیل کتونوریا(PKU) هستید به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی جدی این دارو شامل تاری دید یا از دست دادن موقت بینایی (از دست دادن بینایی برای چند دقیقه تا چند ساعت)، ضربان قلب آهسته  ، تنفس مشکل ، اضطراب، بی‌قراری، لرزش، احساس غش کردن و کاهش یا توقف ادرار می‌باشد.

اگر هریک از عوارض جانبی ذکرشده را داشته‌اید ، مصرف این دارو را متوقف نموده و سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

گر رانندگی می‌کنید و یا هر کاری که نیاز به آگاهی دارد مراقب باشید.

اندانسترون ممکن است تفکر و عکس‌العمل شمارا تحت تأثیر قرار دهد. اگر رانندگی می‌کنید و یا هر کاری که نیاز به آگاهی دارد مراقب باشید.

از مصرف دست بکشید

اگرشامل هریک از موارد زیر هستید از مصرف اندانسترون خودداری کنید:

 • مصرف آپومورفین
 • حساسیت نسبت به اندانسترون و دیگر داروهای شبیه به آن) دولاسترون، گرانیسترون و پالونوسترون)

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما ایمن است، اگر دارای هریک از موارد زیر هستید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • مشکلات کبدی
 • عدم تعادل الکترولیت‌های بدن (مثل کاهش پتاسیم یا منیزیم در خون)
 • نارسایی و گرفتگی قلب، ضربان قلب آهسته
 • سابقه خانوادگی یا شخصی ابتلا به سندرم کیوتی (QT)
 • انسداد در دستگاه گوارش (معده یا روده)
داروهای روان شناختی

هنوز به‌طورقطع مشخص نشده است که این دارو برای جنین آسیب‌زا است یا خیر. اگر در طول درمان باردار هستید و یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

شیردهی

هنوز مشخص نشده است که اندانسترون وارد شیر می‌شود یا به کودک شیرخوار آسیب می‌رساند یا خیر. اگر کودک شیرخوار دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

سیتالوپرام (Citalopram)
بخوانید
داروهای روان شناختی

مصرف اندانسترون برای کودکان زیر ۴ سال تصویب نشده است. قرص خوراکی حل‌شدنی اندانسترون ممکن است حاوی فنیل آلانین باشد. اگر مبتلابه بیماری فنیل کتونوریا(PKU) هستید به پزشک خود اطلاع دهید.

دارو را دقیقاً بنا بر دستور پزشک مصرف کنید. این دارو را بیشتر و یا کمتر از زمان تجویزشده مصرف نکنید . از راهنمایی‌های درج‌شده بر روی نسخه‌تان پیروی کنید.

اندانسترون را می‌توان با غذا یا بدون غذا مصرف کرد.

اولین وعده‌ی این دارو معمولاً قبل از شروع جراحی، شیمی‌درمانی و یا رادیو درمانی مصرف می‌شود. دستورات پزشک خود را درباره‌ی مقدار مصرف اندانسترون به‌دقت پیروی کنید.

آب

قرص کامل اندانسترون را با یک لیوان آب مصرف کنید.

نحوه مصرف قرص خوراکی اندانسترون:
 • دارو را تا زمان مصرف در بسته‌بندی خود نگه‌دارید. برای باز کردن بسته ، فویل پشت قرص را کنار بزنید. قرص را به سمت فویل فشار ندهید زیرا ممکن است به قرص آسیب برسد.
 • با دستان خشک قرص را از بسته جدا کنید و دردهان بگذارید.
 • تمام قرص را نبلعید، اجازه دهید قرص در دهان، شما بدون جویدن حل شود.
 • در صورت حل شدن قرص، طی چندین مرتبه آن را قورت دهید.

نحوه‌ی مصرف برگه‌های رو زبانی (نوع دیگری از اندانسترون) (zuplez) ،(strip) :

 • پوسته‌ی نازک را در فویل بسته‌بندی‌شده تا زمان مصرف نگه‌دارید.
 • با دستان خشک پوسته را جدا کنید و روی زبانتان قرار دهید. ورقه به‌سرعت شروع به جذب شدن می‌کند.
 • کل برگه را قورت ندهید.اجازه دهید روی زبانتان بدون جویدن جذب شود.
 • پس از جذب شدن چندین مرتبه آب دهان خود را قورت دهید. اگر پوسته به‌طور کامل جذب نشد، مقداری نوشیدنی برای جذب کامل آن بنوشید.
 • دستان خود را بعد از استفاده دارو بشویید.

مقدار مایع اندانسترون را با سرنگ، قاشق یا فنجان‌های مخصوص اندازه‌گیری، اندازه‌گیری کنید. اگر لوازم اندازه‌گیری مقدار مصرف را ندارید از داروساز خود آن را بخواهید.

اندانسترون را در دمای اتاق و دور از نور و حرارت و رطوبت نگهداری کنید.حالت مایع این دارو را در جایگاه ایستاده قرار دهید.

در صورت فراموش کردن مصرف اندانسترون، به مجردی که به یاد آوردید آن را مصرف نمایید. اگر وعده  فراموش‌شده نزدیک به زمان نوبت بعدی است، نوبت فراموش‌شده را رها کرده و به برنامه‌ی دارویی‌ منظم خویش بازگردید. برای جبران وعده فراموش‌شده ، این دارو را دو برابر حد مجاز  مصرف نکنید.

ترازودون (Trazodone)
بخوانید

درصورتی‌که مشکوک به مصرف بیش‌ازاندازه هستید از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید. نشانه‌های مصرف بیش‌ازحد اندانسترون: ازدست‌داده بینایی، یبوست شدید، احساس سبک‌سری یا غش.

اندانسترون ممکن است تفکر یا واکنش شمارا تحت تأثیر قرار دهد. اگر شما رانندگی می‌کنید و یا کارهایی را انجام می‌دهید که نیاز به آگاهی دارد، مراقب باشید.

اگرشما هر یک از نشانه‌های حساسیت را مشاهده کردید از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید. این نشانه‌ها شامل : تب، لرز؛ ورم؛ کهیر، جوش، سختی در تنفس؛ ورم کردن صورت، زبان، لب‌ها و یا حلق می باشد

اگر هریک از علائم زیر را داشتید با پزشک خود تماس بگیرید:
 • یبوست شدید، درد یا ورم شکم
 • سردرد همراه با درد قفسه سینه، سرگیجه شدید، غش، ضربان قلب سریع یا کوبنده
 • ضربان قلب سریع یا کوبنده
 • زردی (زرد شدن رنگ پوست یا چشم)
 • تاری دید یا از دست دادن موقت بینایی (از دست دادن بینایی برای چند دقیقه تا چند ساعت)
 • بالابودن مقدار سروتونین در بدن، بی‌قراری، هذیان ، تب، ضربان قلب بالا، رفلکس‌های بیش‌ازحد، اسهال، تهوع، استفراغ، از دست دادن تعادل، غش
عوارض جانبی رایج :
 • اسهال یا یبوست
 • سردرد
 • سرگیجه
 • احساس خستگی

آنچه که گفته شد لیست تمام عوارض جانبی که ممکن  است اتفاق بیفتد ، نیست . عوارض جانبی دیگری نیز ممکن است اتفاق بیفتد. با پزشک خود درباره توصیه‌های مربوط به عوارض جانبی صحبت کنید.

اندانسترون ممکن است مشکلات جدی قلبی را ایجاد کند. مخصوصاً اگر با داروهایی از قبیل آنتی‌بیوتیک‌ها، قرص‌های ضدافسردگی، داروهای مربوط به ضربان قلب، ضد روان پرشی، داروهای مربوط به درمان سرطان، مالاریا، ایدز وHIV همزمان مصرف شود. درباره تمام داروهایی که مصرف می‌کنید ، مصرف آن را شروع کردید و یا مصرف آن را در هنگام درمان توسط اندانسترون قطع کرده‌اید، با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف اندانسترون در هنگام مصرف بعضی از داروها می‌تواند باعث بالا رفتن میزان سروتونین در بدن برای اثربخشی دارو  شود. این وضعیت سندروم سروتونین نام دارد که می‌تواند کشنده باشد. اگر از داروهای زیر مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • داروهای مربوط به درمان افسردگی
 • داروهای مربوط به درمان اختلالات روان‌پزشکی
 • مسکن‌های حاوی مواد مخدر
 • داروهای مربوط به جلوگیری از اسهال و یبوست
بوپرونورفین (BUPRENORPHINE)
بخوانید

آنچه گفته شد لیست تمام داروهایی که ممکن است با اندانسترون تداخل داشته باشد، نیست. داروهای دیگری نیز می‌توانند بر اندانسترون اثر بگذارند که شامل داروهای با نسخه و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است. لیست تمام داروهایی را که مصرف می‌کنید را در اختیار ارائه‌دهنده خدمات درمانی خود قرار دهید.

دارو‌ساز (دکتر داروخانه) شما  می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد این دارو در اختیار شما قرار دهد.

به یاد داشته باشید که این دارو‌ها و تمامی داروهای دیگر را دور از دسترس کودکان قرار دهید. هرگز داروهای خود را برای دیگران تجویز نکنید؛ و از این دارو فقط برای موارد تجویزشده استفاده نمایید.

تلاش‌های بسیاری از طرف فکر بنیان برای مصرف‌کنندگان این دارو صورت گرفته است که تمامی اطلاعات مربوط به آن دقیق، جدید و کامل می‌باشد،

اما در ارتباط با اثرات جانبی آن هیچ تضمینی وجود ندارد. اطلاعات درج‌شده مربوط به این دارو دارای حساسیت زمانی می‌باشد. اطلاعاتی را که فکر بنیان گردآوری کرده است جهت استفاده مصرف‌کنندگان دارو و پزشکان معالج است.

بنابراین، این موسسه تضمین نمی‌کند که استفاده از این دارو بدون تجویز پزشک نیز بدون عوارض باشد، اطلاعات دارویی فکر بنیان تضمینی بر این نیست که با استفاده از این اطلاعات، بیماری تشخیص داده می‌شود یا درمان صورت می‌پذیرد.

این اطلاعات دارویی به‌عنوان یک منبع اطلاعاتی، ویژه‌ی کمک به پزشکان برای درمان بیمارانشان و یا ارائه خدمات به مصرف‌کنندگانی که این دارو را به‌عنوان یک مکمل دارویی مصرف می‌نمایند در نظر گرفته‌شده است، نه به‌عنوان یک منبع جایگزین جهت کسب تخصص، دانش و قضاوت برای پزشکان. چنانچه دارویی فاقد هشدارهای لازم در ارتباط با دارو و یا ترکیبات آن برای مصرف‌کننده باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که دارو و ترکیبات آن برای هر بیماری بدون خطر، مؤثر یا مناسب باشد.

فکر بنیان در ارتباط با اطلاعات کمکی که برای پزشکان فراهم آورده است هیچ‌گونه مسئولیتی را در قبال درمان‌های آن‌ها نمی‌پذیرد. اطلاعات گردآوری‌شده تمامی موارد مرتبط با هشدارهای پزشکی، ضمانت دارویی، واکنش‌های دارویی، تأثیرات نامطلوب آن و یا راهنمایی دیگر را شامل نمی‌شود.

استفاده از مطالب فکربنیان صرفاً با ذکر منبع (WWW.FEKRBONYAN.COM) بلامانع است.

Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.