وارِنیکلین (Varenicline)

وارِنیکلین

نام‌ تجاری: چانتیکس

Varenicline

Pronunciation: ver EN e kleen

Brand Names: Chantix

وارنیکلین یک داروی ترک سیگار است. این دارو معمولاً به همراه اصلاح رفتار و روان‌درمانی حمایتی به شما در ترک سیگار کمک می‌کند.

وارنیکلین همچنین ممکن است برای اهدافی به‌غیرازآنچه در این راهنمای دارویی لیست شده است به کار رود.

از نوشیدن الکل خودداری کنید

از نوشیدن الکل به مقدار زیاد دوری کنید، زیرا وارنیکلین میتواند تاثیرات الکل را افزایش دهد یا باعث تغییر واکنش شما با الکل شود

از مصرف دست بکشید

اگر شما قبلا وارنیکلین مصرف کرده اید و هریک از نشانه‌های زیر را داشتید از مصرف وارنیکلین خودداری کنید: واکنش‌های حساسیتی جدی- تنفس سخت، ورم کردن صورت، لب، زبان و گلو یا گردن واکنش‌های پوستی جدی- تاول در دهان،راش پوستی نازک

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما ایمن است، اگر هریک از موارد زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • سابقه افسردگی یا بیماری های روانی
 • سابقه تشنج
 • بیماری کلیوی و یا درحال دیالیزشدن
 • بیمار ی قلبی، مشکلات گردش خون
 • مصرف الکل
بارداری

هنوز به‌طورقطع نمی‌توان گفت وارنیکلین برای جنین آسیب‌زاست؛ اما اگر باردار هستید و یا قصد بارداری دارید با پزشک خود مشورت کنید.

شیردهی

هنوز به طورقطع مشخص نشده است که وارنیکلین می‌تواند وارد شیر مادر شود. با این حال، اگر در طول مصرف وارنیکلین به نوزاد شیر می‌دهید ممکن است باعث استفراغ یا بالاآوردن شیر به صورت پنیرک بیش ازحد معمول و یا تشنج در نوزاد شود.

از راهنمایی‌های درج شده بر روی نسخه‌تان پیروی کند. وارنیکلین را بیشتر یا طولانی تر از مقدار تجویزشده مصرف نکنید.

در زمان شروع مصرف وارنیکلین مقدار مصرف کم به شما داده می‌شود و به تدریج بعد از چند روز اول درمان مقدار این دارو افزایش می‌یابد. با دقت تمام دستورالعمل‌های پزشک خود را برای مقدار مصرف دارو دنبال کنید.

۳ روش جهت مصرف وارِنیکلین وجود دارد. از پزشک خود بهترین نحوه‌ی مصرف وارنیکلین را بپرسید.

راه اول: یک تاریخ را برای ترک سیگار مشخص کنید و یک هفته قبل از تاریخ مشخص‌شده مصرف وارنیکلین را آغاز کنید. این روش باعث اثرگذاری دارو در بدن می‌شود. مطمئن شوید مصرف سیگار را در تاریخ مشخص شده قطع کرده‌اید. درمجموع وارنیکلین را برای ۱۲ هفته مصرف کنید.

ریتالین - متیل فنیدیت (Methylphenidate)
بخوانید

راه دوم: قبل از مشخص کردن تاریخ موردنظر مصرف وارنیکلین را شروع کرده باشید. از زمان شروع مصرف وارنیکلین یک روز را بین ۸ تا ۳۵ روز بعد از شروع درمان، برای ترک سیگار تعیین کنید. درمجموع وارنیکلین را برای ۱۲ هفته مصرف کنید.

راه سوم: مصرف وارنیکلین را آغاز کنید و تعداد سیگارهای مصرفی روزانه‌ی خود رادر یک دوره‌ی ۱۲ هفته‌ای تا زمان قطع کامل آن کاهش دهید. سپس وارنیکلین برای یک دوره‌ی ۱۲ هفته‌ای دیگر، در مجموع۲۴ هفته مصرف کنید.

برای رسیدن به بهترین نتیجه دارو را مطابق با دستور پزشک مصرف کنید. گاهی اوقات ممکن است دیزولفیرام را برای چندین ماه یا چندین سال استفاده کنید.

برای رسیدن به بهترین نتیجه، وارنیکلین را به طور منظم مصرف کنید. نسخه خود را قبل از اتمام دارویتان تمدید نمایید. در هنگام مصرف وارنیکلین باید تحت مراقبت پزشک بمانید.

تمام اطلاعات بیمار، راهنمایی‌های دارویی و نسخه‌هایی که برای شما تهیه شده را بخوانید. تمام سوالات خود را از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

ممکن است شما هنگام قطع مصرف سیگار علائم ترک نیکوتین شامل افزایش اشتها، افزایش وزن، خواب مشکل، تمرکز سخت، ضربان قلب آهسته، داشتن میل به سیگار و احساس اضطراب، بیقراری، افسردگی، خشم، احساس بیهودگی، بی‌حوصلگی را داشته باشید. این علائم ممکن است همراه یا بدون مصرف این داروها مثل وارنیکلین اتفاق بیفتد.

قطع مصرف سیگار ممکن است باعث ایجاد با بدترشدن مشکلات سلامت‌روان مثل افسردگی شود.

آب

وارنیکلین را با یک لیوان کامل آب میل نمایید.

همراه غذا مصرف کنید

وارنیکلین را بعد غذا میل نمایید.

این دارو را در دمای اتاق و دور از نور ، رطوبت و گرما نگه‌دارید.

در صورت فراموش کردن مصرف وارنیکلین، به مجردی که به یاد آوردید آن را مصرف نمایید؛ اما اگر زمان نوبت بعدی است، نوبت فراموش‌شده را رها کرده و به برنامه‌ی دارویی‌ منظم خویش بازگردید. این دارو را دو برابر حد مجاز برای جبران وعده‌ی فراموش شده مصرف نکنید.

درصورتی‌که مشکوک به مصرف بیش‌ازاندازه هستید از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

از نوشیدن الکل به مقدار زیاد دوری کنید، زیرا وارنیکلین میتواند تاثیرات الکل را افزایش دهد یا باعث تغییر واکنش شما با الکل شود. بعضی افرادی که وارنیکلین مصرف می‌کنند رفتارهای نامتعارف و یا تهاجمی و با فراموش‌کاری در هنگام مصرف الکل دارند.

ترازودون (Trazodone)
بخوانید

 

ازداروهای دیگری برای ترک سیگار تا زمان دستور پزشک استفاده نکنید. مصرف این دارو زمانی که از برچسب‌های نیکوتین استفاده می‌کنید متواند باعث عوارض جانبی ناخوشایند شود.

وارنیکلین می‌تواند تفکر و عکس العمل شما را تحت تاثیر قرار دهد . همچنین ممکن است هنگام ترک سیگار، تغییرات خلقی و رفتاری داشته باشید. قبل از اینکه متوجه نحوه تأثیرگذاری این دارو و ترک سیگار شدید، اگر رانندگی می‌کنید یا کارهای دیگری که نیاز به توجه دارد را انجام می‌دهید، مراقب باشید.

اگر شما هریک ازعلائم واکنش حساسیتی را به این دارو داشتید از فوریت پزشکی کمک بگیرید. علائم حساسیت شامل:کهیر، تنفس سخت، ورم کردن صورت، لب‌ها، زبان و یا گلو

اگر هریک از علائم زیر را مشاهده کردید مصرف وارنیکلین را قطع کنید و فورا به پزشک خود اطلاع دهید:
 • صرع یا تشنج
 • افکار خودکشی یا آسیب به خود
 • خواب های عجیب، خواب‌گردی، خواب سخت
 • ایجاد و بدترشدن مشکلات سلامت روان –تغییرات خلقی و رفتاری، افسردگی، بیقراری، خصومت، پرخاشگری
 • علائم حمله قلبی–فشار یا درد در قفسه سینه،درد منتشرشده در فک و شانه، تهوع، تعریق
 • علائم سکته مغزی—ضعف یا بیحسی ناگهانی( مخصوصا در یک سمت بدن)، تکلم نامفهوم، مشکلات در دید یا تعادل
 • واکنش های شدید پوستی—تورم یا قرمزی پوست،تاول در دهان، راش پوستی منتشرشده که باعث تاول و پوست پوست شدن میشود

خانواده شما و دیگر افرادی که از شما مراقب می‌کند، می‌بایست نسبت به تغییرات خلفی و رفتاری شما آگاه باشند.

عوارض جانبی رایج عبارت‌اند از:
 • تهوع (ممکن است برای چند ماه ادامه داشته باشد)، استفراغ
 • یبوست، گاز معده
 • مشکلات خواب (بی‌خوابی)
 • رویاهای غیرمعمول

آنچه گفته شد لیست تمام عوارض جانبی که ممکن است اتفاق بیفتد نیست و عوارض دیگری نیز ممکن است اتفاق بیفتد. با پزشک خود درباره توصیه‌های مربوط به عوارض جانبی صحبت کنید.

قبل از آنکه مصرف سیگار را قطع کنید شاید نیاز باشد که میزان مصرفی هر دارویی که شما استفاده می‌کنید تغییر کند. با پزشک خود در مورد تمام داروهایی که مصرف می‌نمایید صحبت کنید؛ مخصوصاً:

 • انسولین
 • رقیق‌کننده‌های خون مانند: (وارفارین، کومادین، جانتون)
 • داروهای مصرفی برای درمان آسم (تئوفیلین)
دیزولفیرام (Disulfiram)
بخوانید

آنچه گفته شد لیست تمام داروهایی که ممکن است با وارنیکلین تداخل داشته باشد، نیست. داروهای دیگری نیز می‌توانند بر وارنیکلین اثر بگذارنداین داروها شامل داروهای بانسخه و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است.  تمام تداخلات ممکن در این راهنمای دارویی گفته نشده است.

دارو‌ساز (دکتر داروخانه) شما  می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد وارِنیکلین در اختیار شما قرار دهد.

به یاد داشته باشید که این دارو‌ها و تمامی داروهای دیگر را دور از دسترس کودکان قرار دهید. هرگز داروهای خود را برای دیگران تجویز نکنید؛ و از این دارو فقط برای موارد تجویزشده استفاده نمایید.

تلاش‌های بسیاری از طرف فکر بنیان برای مصرف‌کنندگان این دارو صورت گرفته است که تمامی اطلاعات مربوط به آن دقیق، جدید و کامل می‌باشد، اما در ارتباط با اثرات جانبی آن هیچ تضمینی وجود ندارد. اطلاعات درج‌شده مربوط به این دارو دارای حساسیت زمانی می‌باشد. اطلاعاتی را که فکر بنیان گردآوری کرده است

جهت استفاده مصرف‌کنندگان دارو و پزشکان معالج است. بنابراین، این موسسه تضمین نمی‌کند که استفاده از این دارو بدون تجویز پزشک نیز بدون عوارض باشد، اطلاعات دارویی فکر بنیان تضمینی بر این نیست که با استفاده از این اطلاعات، بیماری تشخیص داده می‌شود یا درمان صورت می‌پذیرد. ا

ین اطلاعات دارویی به‌عنوان یک منبع اطلاعاتی، ویژه‌ی کمک به پزشکان برای درمان بیمارانشان و یا ارائه خدمات به مصرف‌کنندگانی که این دارو را به‌عنوان یک مکمل دارویی مصرف می‌نمایند در نظر گرفته‌شده است، نه به‌عنوان یک منبع جایگزین جهت کسب تخصص، دانش و قضاوت برای پزشکان.

چنانچه دارویی فاقد هشدارهای لازم در ارتباط با دارو و یا ترکیبات آن برای مصرف‌کننده باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که دارو و ترکیبات آن برای هر بیماری بدون خطر، مؤثر یا مناسب باشد. فکر بنیان در ارتباط با اطلاعات کمکی که برای پزشکان فراهم آورده است هیچ‌گونه مسئولیتی را در قبال درمان‌های آن‌ها نمی‌پذیرد. اطلاعات گردآوری‌شده تمامی موارد مرتبط با هشدارهای پزشکی، ضمانت دارویی، واکنش‌های دارویی، تأثیرات نامطلوب آن و یا راهنمایی دیگر را شامل نمی‌شود.

استفاده از مطالب فکربنیان صرفاً با ذکر منبع (WWW.FEKRBONYAN.COM) بلامانع است.

Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.