راه‌های ایجاد صمیمیت جنسی

راه‌های ایجاد صمیمیت جنسی برای بهبود روابط جنسی شما به کار می‌روند و نهایتاً روابط زوجی‌تان را به طور کلی بهبود می‌بخشند.

ارتباط خود را بهبود بخشید

یکی از راه‌های ایجاد صمیمیت جنسی مهارت برقراری ارتباط می‌باشد. افراد گوناگون دارای نیازهای جنسی متفاوتی هستند و این نیازها بر چگونگی ادراکشان از رابطه جنسی تأثیر می‌گذارند؛ بنابراین اگر زوج‌ها می‌خواهند رابطه خوب خود را حفظ نمایند، می‌بایست درباره رابطه جنسی به‌طور واضح با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

گفتگو و برقراری ارتباط باعث می‌شود تا دیدگاه همسرتان را بهتر بشناسید و در میزان علاقه‌مندی جنسی او برای شما آسان‌تر گردد. این امر پیوندهای عاطفی شما را تقویت نموده و صمیمیت بین شما را افزایش می‌دهد.

کیفیت ارتباط کلامی شما بر کیفیت رابطه‌تان تأثیر می‌گذارد و کیفیت رابطه‌تان بر کیفیت رابطه جنسی شما اثرگذار است. شما نیازمند گفتگو با یکدیگر هستید. شما می‌بایست در اغلب اوقات به حرف‌های یکدیگر گوش کنید و ارتباط چشمی برقرار کنید.

اگر فکر می‌کنید برنامه زندگی‌تان به خاطر تعهدات خانوادگی آن‌قدر پر شده است که دیگر وقت صحبت کردن با همسرتان را ندارید پس بنشینید و مجدداً برنامه‌ریزی کنید.

گفتگوی پرثمر بر چیزهایی از قبیل تماشای تلویزیون، خواندن روزنامه، اینترنت و سایر سرگرمی‌ها اولویت دارد و این کار باعث می‌شود تا بین شما و همسرتان پیوند عاطفی حاصل گردد.

اگر به شکلی طبیعی با یکدیگر گفتگو نمی‌کنید، شکل غیرطبیعی آن را آن‌قدر انجام دهید تا نهایتاً برایتان جا بیفتد. از اینکه این امر تصنعی به نظر می‌رسد هراسی به دل راه ندهید.

اگر صحبت درباره رابطه جنسی چندان راحت و آسان به نظر نمی‌رسد پس این نشانه خوبی است زیرا بدان معناست که نیازمند این گفتگو هستید.

نشانه‌هایی از محبت را ابراز کنید.

نشانه‌هایی از محبت ابراز کنید

ابراز محبت از راه‌های ایجاد صمیمیت جنسی می‌باشد. اگر به مراحل اولیه رابطه‌تان با همسرتان بازگردید، به خاطر خواهید آورد که تقسیم کردن همه‌چیز در آن دوران ساده‌تر بود.

احتمالاً در آن دوره احساسات و تجربیات مثبت را بیش از منفی‌ها با یکدیگر مطرح می‌کردید و احتمالاً راه‌های متعددی برای ابراز عشق و محبت می‌یافتید.

اکنون نیز این نشانه‌ها و علائم به‌اندازه گذشته حائز اهمیت هستند. این کار می‌تواند به سادگی یک تماس در اواسط روز باشد تا به همسرتان نشان دهید که به فکر او هستید.

شاید لازم باشد تا به صورت مداوم و آگاهانه به خودتان یادآوری کنید که باید نشانه‌هایی از محبت، تعریف کردن از یکدیگر، هدایای کوچک و غیره را به طرف مقابل خود بدهید.

این چیزها باعث تفاوت خواهند شد. دقیقاً به این خاطر که چیزهای کوچکی هستند و چیزهای کوچک در اندازه‌گیری احساسات و عواطف رابطه شما بسیار به چشم می‌آیند.

هدیه دادن و گرفتن هدیه، تعریف کردن از یکدیگر و کمک کردن به یکدیگر، کارهایی هستند که بین شما و همسرتان گرمی و صمیمیت به وجود می‌آورند.

رابطه‌ای که در آن بیش از آنچه به شما عشق می‌ورزند، عشق می‌ورزید
بخوانید

این کارها باعث می‌شود تا رابطه‌تان در یک قالب دوست‌داشتنی قرار گرفته و ثبات و محبت بین شما افزایش یابد. همچنین انجام این کارها نشانگر این است که شما به همسرتان اهمیت می‌دهید و برای او ارزش قائل هستید و راه‌های ایجاد صمیمیت جنسی برای شما باز خواهد شد.

احساس عشق و اهمیت در رابطه جنسی بسیار مهم و بامعنا هستند. وقتی که تلاش می‌کنید تا همسرتان را با انجام کارهای مختلف خوشحال کنید، احساس ارزشمندی در او ایجاد می‌شود؛ اما بسیاری از ما با گذشت زمان انجام این کارها را فراموش می‌کنیم.

برای به دست آوردن دوباره این عادت ممکن است نیازمند تلاشی آگاهانه برای ارائه این نشانه‌های محبت‌آمیز باشید. با انجام این کار متوجه می‌شوید که در پس هر دادنی، گرفتنی وجود دارد و رابطه‌ی شما عمق بیشتری می‌یابد.

شما هرگز با محبت کردن چیزی را از دست نمی‌دهید. شما و همسرتان تنها زمانی می‌توانید از عشق و صمیمیتی بزرگ بهره‌مند شوید که آن را به یکدیگر متقابلاً ابراز کنید.

تفاوت در تمایلات را درک کنید.

تفاوت در تمایلات را درک نمایید

تفاوت در تمایلات می‌تواند از راه‌های ایجاد صمیمیت جنسی باشد. قاضی جیمز شریدان در کتاب خود به نام (سعادتمندی قلب) به زوج‌های متأهل توصیه می‌کند اجازه ندهند تا متفاوت بودن تمایلاتشان آن‌ها را از تجربه عشق‌ورزی و رابطه جنسی بازدارد.

او می‌گوید: «این خواست خداوند بوده که مرد و زن از یکدیگر متفاوت باشند و بنابراین عمل عشق‌ورزی همیشه نیازمند ازخودگذشتگی است». او توضیح می‌دهد: «اگر شما و همسرتان همیشه خواستار یک چیز ثابت در یک زمان ثابت باشید، دیگر خبری از فداکاری واقعی در میان نیست. در واقع عمل ازخودگذشتگی است که به عشق معنا می‌دهد.»

زن و مرد همیشه از یکدیگر متفاوت خواهند بود به همین تفاوت است که در وهله اول موجب جذب ما به یکدیگر می‌شود و همین تفاوت‌ها ما را از یکدیگر دور می‌کنند.

مواقعی پیش می‌آید که شما فقط به خاطر رضایت همسرتان تن به رابطه جنسی می‌دهید اما تسلیم کردن خود به رابطه جنسی از روی بی‌میلی و از روی اجبار صمیمت در پی نخواهد داشت.

چنانچه درخواست رابطه جنسی به‌طور طبیعی اتفاق نیافتد، در نتیجه موجب تقویت صمیمیت نمی‌گردد. اگر پذیرفتن رابطه جنسی به معنای اولویت‌بخشی به نیازهای همسرتان نسبت به نیازهای خودتان است باید به‌گونه‌ای انجام گیرد که عشق شما را مورد تأکید قرار داده و پذیرای عشق همسرتان باشید، در غیر این صورت تنها چیزی را که می‌سازید تنفر است.

وقتی که مشکل «رابطه» نیست

مشکلات جنسی همیشه ریشه در مسائل خانوادگی یا شخصی ندارند. گاهی اوقات مشکلات جنسی مربوط به شرایط فیزیکی، واکنش به داروها، یا مسائل فراجسمی هستند.

محققین پیشگام جنسی «ویلیام مسترز» و «ویرجینیا جانسون» دریافتند که مشکلات روانی – جنسی مسئول ۱۰ تا ۲۰ درصد کل مشکلات جنسی هستند.

به عنوان مثال بر طبق تحقیقات 80 درصد از ناتوانی در انگیختگی آلت جنسی مردانه، علت ارگانیکی نظیر بیماری‌های قلبی عروقی یا دیابت دارد.

مدیریت بحران برای زوجین
بخوانید

اثرات جانبی برخی داروها نظیر داروهای ضد فشارخون نیز می‌توانند بر تمایلات و عملکردهای جنسی تأثیر گذارند. به هم ریختن تعادل هورمون‌ها نیز می‌تواند مسئول جنبه‌های فیزیکی ناتوانی و همچنین پایین آمدن لیبیدو باشند و مسائل روان‌شناختی عمیق‌تر نظیر افسردگی، احساس گناه و تأثیر تجارب آسیب‌زای جنسی گذشته، مثال‌هایی از مشکلات فراروانی هستند که می‌توانند بر رابطه جنسی تأثیر بگذارند.

عوامل فیزیکی و شیوه‌های زندگی که می‌توانند موجب بروز مشکلات جسمانی – جنسی شوند عبارت‌اند از: سیگار کشیدن، اعتیاد به الکل و چاقی.

تنها چند علت فیزیکی برای مشکلات جنسی وجود دارند، در حالی که در مورد مشکلات روابط که مرتبط با راه‌های ایجاد صمیمیت جنسی هستند موارد تیتری مطرح شده است. آگاهی از عوامل جسمانی که می‌توانند در ابتدا و یا در مراحل بعدی موجب بروز مشکلات جنسی شوند نیز حائز اهمیت است.

راه‌های ایجاد صمیمیت جنسی

صمیمیت و تفاوت

صمیمیت و تفاوت در راه‌های ایجاد صمیمیت جنسی مورد بررسی قرار می‌گیرند. بسیاری از اختلاف‌های فیزیولوژیکی روابط جنسی در حقیقت ریشه عمیق‌تری دارند. اگر تلویزیون تماشا کنید خواهید دید که شرکت‌های تبلیغاتی دارویی، داروهایی را تبلیغ می‌کنند که علی‌الظاهر به فعالیت جنسی زوج‌ها کمک می‌کنند.

این تبلیغات اغلب باعث تعجب روانشناسان و روان‌درمانگران می‌شود زیرا آن‌ها متوجه هستند که تکافوی فیزیولوژیکی ندرتاً به معنای رضایت در روابط جنسی است.

این تبلیغات چنین القاء می‌کنند که تمام چیزی که برای زندگی جنسی عالی به آن نیز دارید توانایی فیزیکی در اجرای اعمال جنسی است. آن‌ها هیچ کاری برای مشکلاتی مربوط به تمایل، عشق، صمیمیت و شیفتگی انجام نمی‌دهند.

بر طبق گفته روانشناس «دیوید اشنارخ» تکنولوژی مدرن، عملکرد جنسی را با تجارب رابطه جنسی درهم آمیخته است. این امر سبب شده تا شهوت گرایی و تمایلات جنسی، مفاهیم فردی را مورد غفلت قرار دهد.

اشنارخ می‌گوید که درمان‌های مرسوم جنسی بی‌تأثیر هستند، زیرا به علت اصلی مشکلات جنسی نمی‌پردازند: مشکلاتی نظیر عدم تمایزیافتگی افراد.

تمایزیافتگی یعنی با وجود اینکه تحت نفوذ یک گروه هستیم اما بر نفس خویش اتکا داریم و مرزهای روشنی بین روابط ما وجود دارد فرد تمایزیافته می‌تواند با دیگران ارتباط برقرار کرده و در عین حال در تصمیم‌گیری مستقل عمل نماید.

این دسته از افراد می‌توانند نقطه‌نظر دیگران را پذیرفته و مورد حمایت قرار دهند و تصمیمات مستقل بگیرند و یا نقطه نظرات دیگران را مردود دانسته بدون اینکه با تفاوت‌های آن‌ها مخالفت کنند.

از طرف دیگر فرد نامتمایز دارای ثبات شخصیتی نیست و به شدت به تأیید دیگران نیازمند است. آن‌ها شرایط را طوری تنظیم می‌کنند که مورد تائید دیگران قرار بگیرند.

عدم تأیید از جانب دیگران، برای نفس شکننده آن‌ها تهدیدآمیز است. برخی دیگر از افراد نامتمایز تأیید خویشتن را از طریق وادار کردن دیگران برای تأیید خویش و یا از طریق مخالفت دائم با دیگران به دست می‌آورند.

کنجکاوی جنسی کودکان - بخش دو
بخوانید

اعمال مثبت

اگر فکر می‌کنید رابطه شما گرمی خود را از دست داده باید به صورتی آگاهانه در جهت افزایش حرارت جسمی و عاطفی آن تلاش کنید. در نظر داشته باشید که پای زندگی‌تان در میان است، پس این کارها را انجام دهید:

 • از همسر خود تعریف کنید
 • دست‌هایش را به گرمی در دستانتان بگیرید.
 • از شکایت کردن دست بردارید.
 • هرروز برای ابراز محبت به همسرتان کاری جدید انجام دهید.

ممکن است تعجب‌آور باشد اما باید بدانید که تغییر در رفتار و حرکات شما موجب تغییر در احساسات و عواطفتان می‌گردد. ما بیشتر مواقع در اشتباهیم و می‌خواهیم قبل از اینکه کاری انجام دهیم نسبت به انجام آن کار احساس داشته باشیم در صورتی که این مسئله ضرورتی ندارد.

در حقیقت با تغییر رفتارتان عواطف خود را تغییر می‌دهید. راه‌های ایجاد صمیمیت جنسی چیزی نیست که ناگهان به آن دست یافته و در تمام طول زندگی ثابت باقی بماند، بلکه می‌تواند به دست آورده شود، از دست داده شود و حتی مجدداً به چنگ آورده نشود؛ اما مانند هر چیز دیگری که در زندگی وجود دارد به تلاش نیازمند است. راه‌های ایجاد صمیمیت جنسی نیازمند وقت گذراندن با یکدیگر است.

حتی هنگامی‌که دور از همسرتان به سر می‌برید بهتر است به او بفهمانید که او در فکر و ذهن شما وجود دارد. اگر عادت کنید که برای همسرتان ارزش قائل شده و زمانی را هم برای او در نظر بگیرید. آن‌وقت این احساس حالت طبیعی به خود می‌گیرد.

پیشنهاداتی برای راه‌های ایجاد صمیمیت جنسی

پیشنهاد‌هایی برای بهبود سلامت روابط جنسی

 1. همیشه به خاطر داشته باشید که یک رابطه جنسی خوب در حالی شروع می‌شود که هنوز شما لباس‌هایتان را به تن دارید.
 2. زمانی را به خودتان به عنوان یک موجود که حق داشتن رابطه جنسی دارد اختصاص دهید و به آن بیاندیشید.
 3. برای کامیابی جنسی خویش مسئولیت‌پذیر باشید.
 4. درباره رابطه جنسی با همسرتان صحبت کنید.
 5. به صورت منظم وقت بگذرانید.
 6. نگذارید رابطه جنسی‌تان تبدیل به کاری روزمره در زندگی‌تان شود.
 7. خلاق باشید، این کار یکی از قوی‌ترین تحریک‌کننده‌های جنسی است.
 8. بدانید که انجام عمل جنسی به تنهایی اثربخش نمی‌باشد.
 9. خشم خود را به اتاق‌خواب انتقال ندهید.
 10. بدانید که رابطه جنسی خوب تنها به منزله فشار دادن دکمه درست نیست.
 11. رابطه عاشقانه را در زندگی خود تقویت نمایید.
 12. رابطه جنسی را بیش از حد جدی نگیرید.
 13. همیشه صبر نکنید تا هوس برقراری رابطه جنسی را داشته باشید.
 14. بدانید که همیشه نباید از نظر جنسی با همسر خود توافق کامل داشته باشید.
 15. از درخواست کمک نترسید.
 16. در انتظارات جدی خود واقع‌بین باشید.

منبع

کتاب بازبینی روابط همسران (The couple chechup)؛ نوشته دیوید اچ اولسون و همکاران؛ ترجمه دکتر شکوه نوایی‌نژاد و دکتر مهرنوش دارینی

گردآوری شده توسط خانم نیلوفر سعیدی؛ گروه آموزشی فکر بنیان

[vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjdtZWRpYWFkLWxQSmclMjclM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html][vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjdtZWRpYWFkLUxuSGElMjclM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html]
Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط