دردسرهای مالی رایج در بین زوج‌های متأهل

دردسرهای مالی رایج در بین زوج‌های متأهل زمانی به وجود می‌آید که یکی از زوج‌ها فکر می‌کند که همسر یا شریک زندگیش، عملکرد خوبی در مورد پول خرج کردن ندارد.

در دنیای امروز ازدواج دیرهنگام باعث سودمندی بسیاری از زوج‌ها در سطوح متفاوت شده است، اما مسئله مهم این است که این افرادی که دیر ازدواج می‌کنند، باید یاد بگیرند که وقتی پای خرج و مخارج خانه به میان کشیده می‌شود، خود را با شرایط جدید منطبق سازند.

اجازه دهید نگاهی مختصر به دردسرهای مالی رایج در بین زوج‌های متأهل بیاندازیم.

ولخرجی در برابر صرفه‌جویی

پول خرج کردن و یا پس‌انداز کردن دو ویژگی شخصیتی هستند که در رابطه با پول مطرح می‌گردند. دو تا از بزرگ‌ترین دردسرهای مالی رایج در بین زوج‌های متأهل در ارزیابی ملی، با نحوه پول خرج کردن و پس‌انداز کردن در ارتباط بود.

جای تعجب نیست که مشکلات پس‌انداز یا خرج کردن پول تا این حد رایج است، زیرا هرکس روش خاصی را برای پول خرج کردن یا پس‌انداز کردن دارد.

اکثر زوج‌ها قبل از اینکه با یکدیگر ازدواج کرده و زندگی مشترکشان آغاز نشود، متوجه این تفاوت در شیوه برخورد با پول بین خودشان نمی‌شوند. هرچه این تفاوت در شیوه خرج کردن بیشتر و بزرگ‌تر باشد، احتمال بروز تضاد بر سر مسائل مالی نیز بیشتر می‌گردد.

برای درک بهتر تفاوت این شیوه‌ها، تصور کنید که در مورد نحوه پول خرج کردن تفاوت‌های زیادی در افراد دیده می‌شود. بعضی افراد دائماً در حال خرج کردن هستند و برخی دیگر دائماً پولشان را پس‌انداز می‌کنند.

آن دسته از افرادی که به نظر می‌رسد پولشان را دور می‌ریزند، عاشق پول خرج کردن برای خود یا دیگران هستند. شخصیت آن‌ها جزو گروه ولخرج‌ها است. آن‌ها خودسر، برونگرا و سازمان نایافته و نامنظم هستند.

رهایی از وابستگی
بخوانید

از سوی دیگر افرادی وجود دارند که از روی اضطرار، پس‌انداز می‌کنند. این افراد نسبت به پول خرج کردن نگران هستند و شاید احساس نگرانی می‌کنند که به‌اندازه کافی پول ندارند. این‌گونه افراد به‌طور سنتی افرادی محافظه‌کار و سازمان‌یافته یا منظم هستند.

بسیاری از مردم در جایی بین این دو دسته قرار گرفته‌اند و به راحتی می‌توانند اشتیاق خود برای پول خرج کردن کنترل نمایند و براساس ضرورت پس‌انداز کنند.

افراد دیگری وجود دارند که بیشتر به‌طرف یکی از این دو شخصیت تمایل دارند. همین تفاوت در تمایلات است که می‌تواند باعث بروز مشکلات و منجر به عدم توافق با یکدیگر شود.

دردسرهای مالی رایج در بین زوج‌های متأهل

استفاده بیش از حد از اعتبار یا کارت‌های اعتباری

خرج کردن بیش از اندازه یکی دیگر از دردسرهای مالی رایج در بین زوج‌های متأهل است که اغلب به خاطر خرید از طریق کارت اعتباری پیش می‌آید.

گرچه خرید از طریق اعتبار بسیار راحت است اما به همین اندازه این کارت‌های اعتباری به راحتی ما را وادار به خرید بیشتر و در نتیجه بدهکاری می‌کنند. آن‌وقت است که رهایی یافتن از زیر بار این با همکاری‌ها چندان آسان نیست.

در امریکا کارت‌های اعتباری اغلب دو برابر یا بیشتر از بهره‌های بانکی، سود می‌گیرند و این مسئله بسیاری از مردم را برای بازپرداخت بدهی‌ها با مشکل روبرو کرده است. مردم غالباً فقط می‌توانند سود پول قرض گرفته‌شده را بدهند و برای بازپرداخت اصل پول مشکل دارند.

در هنگام خرید وقتی پیش‌پرداخت کمی را می‌پردازید، ممکن است خیلی راحت و قابل پرداخت به نظر برسد، اما سرانجام قیمت تمام شاره کالا برای شما بالاتر درمی‌آید. چرا که سود پول روی آن انباشته می‌شود.

عشق کافی نیست
بخوانید

شما باید آگاه باشید که مقروض بودن در ترازنامه کارت اعتباری‌تان منجر می‌شود که هر کالا را دو، سه، چهار و یا حتی پنج برابر قیمت عادی آن خریداری کنید. پس اجازه ندهید که خرید از طریق کارت اعتباری زندگی مالی شما را ساقط کند.

عدم پس‌انداز یا عدم داشتن برنامه برای پس‌انداز

عدم پس‌انداز یکی دیگر از دردسرهای مالی رایج در بین زوج‌های متأهل می‌باشد. برای اینکه بدانید شما از حیث پس‌انداز کردن چگونه عمل می‌کنید، میانگین درآمد سالانه‌تان را در نظر گرفته و آن را ضربدر تعداد سال‌های کارتان کنید. اگر خیلی هم اعداد را خوب به خاطر نمی‌آورید نگران نباشید، میانگین درآمد شما در طول زندگی‌تان نیز کفایت می‌کند.

حالا به تراز حساب پس‌انداز خود نگاه کنید. اگر شما هم مثل خیلی از آدم‌های دیگر باشید. پس‌انداز شما درصد کوچکی از پولی را که به دست آورده‌اید تشکیل می‌دهد.

اغلب خانواده‌ها پس از پرداخت مخارج و قبوض مربوط به خانه پول چندانی برای پس‌انداز کردن با سرمایه‌گذاری ندارند. برخی مردم هم از مزایای پس‌انداز کردن کاملاً ناآگاه هستند. برخی دیگر هم تصور اشتباهی از پس‌انداز کردن دارند و حتی خود را برای پس‌انداز کردن بیش از حد به دردسر و زحمت می‌اندازند.

پس‌انداز برای ایجاد امنیت مالی بسیار مهم است و باید برای زمان‌های بحرانی نظیر بیماری‌ها، بیکاری، بارداری یا تصادفات، آمادگی مالی داشت.

دردسرهای مالی رایج در بین زوج‌های متأهل

پول برای شما به چه معناست؟

پول فقط یک تکه کاغذ، سکه، یا پلاستیک نیست که با آن چیزی خرید کنید. پول مکانیزمی برای داد و ستد اجتماعی است. پول می‌تواند منشأ موقعیت اجتماعی، امنیت، لذت و یا کنترل باشد.

رابطه‌ای که در آن مأموریت نجات نامزد / همسرتان را به عهده دارید
بخوانید

اگر همسران دیدگاه یکسانی از پول نداشته باشند، خریدهایی که انجام می‌دهند می‌تواند منجر به ایجاد اختلاف بین آن‌ها شود و دردسرهای مالی رایج در بین زوج‌های متأهل ایجاد کند.

«مریام آرون» و «ساموئل پاکر» چهار نوع جهت‌گیری رایج در قبال پول را در بین مردم شناسایی کرده‌اند که عبارت‌اند از:

  1. پول به‌عنوان موقعیت اجتماعی: فردی که پول را به‌عنوان یک موقعیت اجتماعی می‌نگرد، پول را به خاطر قدرت دوست دارد. او از پول به‌عنوان ابزاری که او را بالاتر از اطرافیانش قرار می‌دهد، استفاده می‌کند.
  2. پول به‌عنوان امنیت: فردی که تمایل به امنیت دارد، در پول خرج کردن محافظه‌کار است و بیشتر به پس‌انداز کردن می‌پردازد.
  3. پول به‌عنوان لذت: این دسته از افراد با تمایل زیاد و لذت‌جویانه‌ای از پول خرج کردن احساس رضایت می‌نمایند و فرقی نمی‌کند که این پول را برای خودشان خرج کنند و یا برای دیگران.
  4. پول به‌عنوان کنترل: این دسته از افراد پول را به‌عنوان راهی برای حفظ کنترل زندگی، استقلال داشتن و کنترل همسر یا خانواده در نظر می‌گیرند.

ممکن است فرد بیش از یکی از این جهت‌گیری‌ها را دارا باشد، اما نمی‌تواند از دو جهت‌گیری که متضاد یکدیگرند برخوردار باشد. به‌عنوان مثال، لذت و امنیت.

منبع

کتاب بازبینی روابط همسران (The couple chechup)؛ نوشته دیوید اچ اولسون و همکاران؛ ترجمه دکتر شکوه نوایی‌نژاد و دکتر مهرنوش دارینی

گردآوری شده توسط خانم نیلوفر سعیدی؛ گروه آموزشی فکر بنیان

[vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjdtZWRpYWFkLWxQSmclMjclM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html][vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjdtZWRpYWFkLUxuSGElMjclM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html]
Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط