زبان عشق همسرتان را یاد بگیرید

زبان عشق همسر را درک کردن و یادگیری صحبت به آن می‌تواند ازدواج شما را به کلی زیر و رو کند. وقتی شما به زبان عشق همسرتان صحبت می‌کنید و او را غرق محبت خود می‌کنید، قدرتمندترین عمل عاطفی ممکن را انجام می‌دهید.

همسر شما بی‌نهایت به عشق عاطفی شما نیاز دارد. وقتی مخزن عشق همسرتان شروع به پر شدن می‌کند. به‌احتمال قوی او هم سعی می‌کند محبت شما را جبران کند.

مخزن عشق پر در واقع فضای مثبتی خلق می‌کند که در آن شما و همسرتان می‌توانید راحت‌تر درباره اختلافاتتان صحبت کنید و راه‌حل پیدا کنید.

مردان و زنان سرد و خشن بسیاری بوده‌اند که وقتی محبت همسرشان را دریافت کرده‌اند یخ‌هایشان کم‌کم ذوب شده است. عشق قدرتمندترین سلاح خیر و نیکی در جهان است. عشق می‌تواند یخ‌های سردترین زمستان‌ها را آب کند و شکوفه‌های بهاری را به ازدواجتان بیاورد.

بخشی از مشکلات این است که ما از واژه عشق به‌طور سرسری استفاده می‌کنیم. کافی است به حرف‌های مردم در کوچه و خیابان گوش کنید که مثلاً بشنوید که می‌گویند: «من عاشق سوسیس هستم»، «من عاشق ساحلم»، «من عاشق بچه‌ام هستم»، «من عاشق مادرم هستم»، «من عاشق سگم هستم»، «من عاشق باغ‌وحشم». پس آیا عجیب است که وقتی شوهری به زنش می‌گوید: «عاشقت هستم» زن از معنای حرف او مطمئن نباشد؟

ما نمی‌خواهیم استفاده سطحی جامعه از واژه عشق را به چالش بکشیم، بلکه می‌خواهیم روی اهمیت عشق به‌عنوان نیاز اساسی انسان تأکید کنیم.

چه ما تحصیلکرده باشیم چه نباشیم، به‌طور غریزی می‌دانیم که بچه‌ها احتیاج دارند که محبت نزدیکانشان را احساس کنند. من می‌گویم که هر کودکی یک مخزن عشق عاطفی دارد. وقتی مخزن عشق کودک پر است – یعنی کودک واقعاً عشق و محبت والدینش را | احساس می‌کند – به‌طور طبیعی و عادی رشد می‌کند و سازگار است.

اما وقتی مخزن عشق کودک خالی است. او با تضادهای درونی بسیار بزرگ می‌شود. این کودکان در سنین نوجوانی نومیدانه دنبال محبت می‌گردند و معمولاً آن را در جاهای نامناسب پیدا می‌کنند. بیش‌تر بدرفتاری‌ها و بزهکاری‌های کودکان و نوجوانان ناشی از مخزن عشق خالی است.

همین امر در مورد بزرگ‌سالان نیز صادق است. هر فرد بزرگ‌سالی چه متأهل باشد چه مجرد، یک مخزن عشق عاطفی دارد. وقتی ما عشق و محبت عزیزانمان را احساس می‌کنیم زندگی زیباست؛ اما وقتی مخزن عشقمان خالی است دچار مشکلات عاطفی می‌شویم. بیش‌تر بدرفتاری‌های بزرگ‌سالان نیز ناشی از مخزن عشق خالی است.

دوران نامزدی
بخوانید

در مورد متأهل‌ها، کسی که بیش از همه می‌خواهیم دوستمان داشته باشد همسرمان است. اگر ما محبت همسرمان را احساس کنیم، دنیا در نظرمان قشنگ و نورانی است؛ اما اگر مخزن عشقمان خالی باشد، دنیا تیره‌وتار به نظر می‌رسد.

موفقیت در کار و شغل، تحصیلات، یا ورزش هیچ‌وقت تمنای قلبی انسان برای عشق و محبت عاطفی را برطرف نمی‌کند. وقتی عشق عاطفی محو می‌شود، فصل ازدواج به پایین می‌رود و سپس وارد زمستان می‌شود. برعکس، وقتی جرقه عشق عاطفی از نو برافروخته می‌شود نسیم گرم بهار و تابستان به ازدواجمان بازمی‌گردد.

زبان عشق

کلام تاییدآمیز

اگر زبان عشق همسرتان کلام تأییدآمیز است، تعریف و تمجید شما از او مثل بارانی است که بر زمین خشک ببارد. خیلی زود جوانه‌های زندگی نو را در ازدواجتان خواهید دید؛ زیرا همسرتان به تعریف و تمجید شما پاسخ می‌گوید.

خدمت کردن

این گفته قدیمی یادتان هست که می‌گوید: «دو صد گفته چون نیم کردار نیست؟» در مورد خیلی‌ها، این خصوصاً در مورد عشق صادق است.

در زبان عشق همسرتان خدمت کردن باشد، هیچ‌چیزی به‌اندازه اعمال کوچکی که در راه خدمت به او صورت می‌گیرد محبت شما را نمی‌رساند.

دریافت هدایا

در طول تاریخ تمام جوامع بشری، هدیه دادن یکی از راه‌های ابراز عشق بوده است. هدیه دادن در سرتاسر جهان متداول است زیرا چیزی در روان بشر هست که می‌گوید اگر کسی را دوست داری هدیه‌ای به او می‌دهی.

آنچه که خیلی از مردم درک نمی‌کنند این است که در مورد بعضی‌ها، دریافت هدیه در واقع زبان اصلی عشق آن‌هاست. این چیزی است که باعث می‌شود تا آن‌ها عمیقاً محبت دیگران را احساس کنند.

اگر با کسی ازدواج کرده‌اید که زبان عشق او دریافت هدیه است، با هدیه دادن در روز تولد، تعطیلات، سالگردها و روزهای بی‌مناسبت است که می‌توانید عشق و محبت خودتان را به او نشان دهید.

هدایا الزاماً نباید گران‌قیمت یا خیلی عالی باشند. فکر نهفته در پشت آن‌هاست که مهم است. هر چیز ساده‌ای مثل یک کارت‌پستال دست‌ساز یا چند شاخه گل شاداب می‌تواند بیانگر عشق شما به همسرتان باشد. برای کسی که زبان اصلی عشقش دریافت هدیه است، چیزهای کوچک هم خیلی معنا دارند.

رسانه‌ها و آموزش به فرزندان
بخوانید

وقت گذراندن با یکدیگر

چنانچه زبان عشق همسرتان وقت گذراندن با یکدیگر است، بذل توجه کاملتان به او بهترین راهی است که می‌توانید عشق و محبتتان را به او نشان دهید. بعضی از مردها افتخار می‌کنند که می‌توانند هم‌زمان تلویزیون تماشا کنند، مجله بخوانند و به حرف‌های زنشان گوش کنند.

این خصیصه قابل‌تحسینی است اما وقت گذراندن با یکدیگر نیست. چنانچه زبان اصلی عشق همسرتان وقت گذراندن با یکدیگر باشد، باید تلویزیون را خاموش کنید، مجله را زمین بگذارید، به چشمان همسرتان نگاه کنید و به او گوش کنید و توجه کنید.

از نظر همسرتان، بیست دقیقه توجه کامل شما- یعنی گوش دادن و گفت‌وگو کردن – به معنی بیست دقیقه پر کردن مخزن عشق اوست.

خطاب به شما مردان می‌گویم: اگر واقعاً می‌خواهید روی زنتان اثر بگذارید دفعه بعد که او وارد اتاق شد و شما داشتید برنامه ورزشی تماشا می‌کردید، صدای تلویزیون را قطع کنید و مادام که زنتان در اتاق است چشم از او برندارید.

اگر می‌خواست با شما حرف بزند، تلویزیون را خاموش کنید و تمام توجهتان را به او معطوف کنید. با این کار در نظر او هزار امتیاز می‌گیرید و مخزن عشق او چنان پر می‌شود که سرریز می‌کند.

تماس فیزیکی

ما مدت‌هاست که از قدرت عاطفی تماس فیزیکی آگاه هستیم. به این علت است که بچه نوزاد را بغل می‌کنیم و نوازشش می‌کنیم. مدت‌ها پیش از اینکه نوزادان معنای واژه عشق را بفهمند، عشق و محبت را از راه تماس فیزیکی احساس می‌کنند.

در ازدواج، زبان عشق تماس فیزیکی شامل هر چیزی از گذاشتن دستتان روی شانه همسرتان موقع پیاده‌روی تا گذاشتن دستتان روی پای او موقع رانندگی یا گرفتن دست یکدیگر موقع قدم زدن و غیره را شامل می‌شود.

چنانچه زبان – اصلی عشق همسرتان تماس فیزیکی است، هیچ چیزی به‌اندازه ابتکار عمل شما در این زمینه محبتتان را به او نمی‌رساند.

مهدکودک مناسب برای فرزندان
بخوانید
زبان عشق همسرتان را یاد بگیرید

کشف زبان عشق همسرتان

اگر کلید رفع نیاز همسرتان به عشق عاطفی در یادگیری صحبت به زبان عشق اوست، چطور می‌توانید کشف کنید که زبان عشق او چیست؟ ساده است. به گله و شکایت همسرتان گوش کنید. پنج شکایت معمول هست که هر کدام یکی از زبان‌های عشق را فاش می‌کند:

  • یعنی هیچی برای من نگرفته‌ای؟ وقتی بیرون بودی اصلاً به یاد من نبودی؟ (دریافت هدیه)
  • ما اصلاً با هم وقت نمی‌گذرونیم. ما مثل دو تا کشتی هستیم که توی تاریکی از کنار هم رد می‌شن. (وقت گذراندن با یکدیگر)
  • فکر نمی‌کنم اگه من ابتکار عمل رو به دست نگیرم تو هیچ‌وقت منو لمس بکنی. (تماس فیزیکی)
  • انگار من هیچ کاری رو درست انجام نمی‌دم. تو فقط انتقاد می‌کنی و هیچ‌وقت از من راضی نیستی. (کلام تأییدآمیز)
  • اگه دوستم داری پس یه کاری برام بکن. تو انگشتت رو هم برای کمک به من تکون نمی‌دی. (خدمت کردن)

معمولاً وقتی همسرمان شکایت می‌کند ما عصبانی می‌شویم؛ اما او هم دارد اطلاعات ارزشمندی به ما می‌دهد. شکایت‌ها معمولاً کلید نیاز درونی همسرمان به عشق عاطفی را فاش می‌کند. اگر ما زبان اصلی عشق همسرمان را یاد بگیریم و به آن زبان صحبت کنیم، همسر شادتر و ازدواج بهتری خواهیم داشت.

اما اگر زبان عشق همسرتان چیزی باشد که صحبت به آن برایتان راحت نباشد چه؟ اگر شما چندان اهل تماس فیزیکی نباشید اما زبان عشق همسرتان تماس فیزیکی باشد چه؟

پاسخ ساده است، اما الزام آسان نیست. شما باید صحبت به زبان تماس فیزیکی را یاد بگیرید. شما با سعی کردن یاد می‌گیرید که چطور به یک زبان عشق جدید صحبت کنید.

شاید این کار در آغاز خیلی دشوار باشد اما بار دوم آسان‌تر خواهد بود و بار سوم از آن هم آسان‌تر می‌شود. سرانجام شما می‌توانید در صحبت به زبان عشق همسرتان خبره شوید و اگر او هم متقابلاً به زبان عشق شما صحبت کند هردوی شما عشق عاطفی را تا ابد در ازدواجتان زنده نگه خواهید داشت.

منبع

کتاب چهار فصل ازدواج؛ نوشته دکتر گری چاپمن؛ ترجمه سیمین موحد

گردآوری شده توسط خانم نیلوفر سعیدی؛ گروه آموزشی فکر بنیان

[vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjdtZWRpYWFkLWxQSmclMjclM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html][vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjdtZWRpYWFkLUxuSGElMjclM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html]
Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط