فصل بهار ازدواج چگونه است؟

فصل بهار ازدواج ، زمان آغازهای نوست. در طبیعت جهان هم وقتی گل‌های زعفرانی سرشان را از خاک بیرون می‌آورند و لبخند می‌زنند می‌فهمیم بهار شده است. به زودی نرگس‌ها هم به آن‌ها می‌پیوندند و سرتاسر زمین سبز می‌شود.

گاهی وقتی گل‌های زعفرانی خیلی زود جشنشان را به پا می‌کنند، دیده‌ام که فرشی از برف روی آن‌ها را می‌پوشاند؛ اما ظاهراً این موضوع اصلاً ناراحتشان نمی‌کند. انگار که آن‌ها می‌دانند آخرین برف زمستان جایش را به حکومت بهار خواهد داد.

کل طبیعت با الهام از شهامت گل‌های زعفرانی کم‌کم شکوفا می‌شود و به زودی بهار با زیبایی تمام از راه می‌رسد. در اینجا فرارسیدن بهار با «عید پاک» و جشن پیروزی نهایی زندگی بر مرگ مصادف است.

بهار فصلی است که بیش‌تر ازدواج‌ها از آن آغاز می‌شود. هیجان خلق یک زندگی نو به همراه یکدیگر، به زنان و مردان شهامت می‌بخشد تا پیمان زناشویی ببندند:

«باشد تا در بیماری و سلامتی، در فقر و ثروت و تا پایان عمر، یکدیگر را دوست بداریم و ارج بنهیم.»

این واژه‌ها طنین بهار را دارند. چه چیزی هیجان‌انگیزتر از پیوستن دو تن به یکدیگر برای کمک به اینکه مقصودی را که برای انجامش خلق‌شده‌اند به انجام برسانند؟ بله ازدواج در زمان بهار آغاز می‌شود.

جانت زن سی‌وسه ساله‌ای است که وقتی در سمینار ازدواج آلاباما دیدمش تازه ازدواج کرده بود. او هیجان فصل بهار ازدواج خود را که شش ماهی از ازدواجش می‌گذشت این‌طور توصیف می‌کرد:

«زندگی ما عالی و پر از شادیه! تماشای رشد رابطه‌مون واقعا هیجان‌انگیزه. هر روزی که می‌گذره احساس عشق ما به همدیگه عمیق‌تر و غنی‌تر می‌شه. هرروز فرصت تازه‌ایه تا من محبتم رو نسبت به شوهرم نشون بدم. از یه نظر هم ترسناکه چون آدم می‌ترسه که نکنه این وضع دوام نیاره. بعد هم وقتی زوج‌های قدیمی‌تر مدام می‌گن چند سال دیگه صبر کن تا ببینی که دیگه از این خبرا نیست، نگران می‌شم. چرا باید این‌طور باشه؟ چرا ما هرروز نتونیم تصمیم بگیریم که این شادی و سعادت رو زنده نگه داریم؟»

جانت از ازدواجش خوشحال بود و احساس سعادت می‌کرد و خیال داشت آن را همی طور نگه دارد. او از حرف کسانی که می‌خواستند گل‌های بهاری‌اش را برفی کنند کمی ناراحت بود و می‌ترسید، اما مطمئن بود که پیشگویی‌های شوم آن‌ها نباید تحقق پیدا کند.

ازدواج یک بهار مادام‌العمر نیست، اما ما در طول زندگی‌مان بارها می‌توانیم به خوش‌بینی، شور و شوق و شادی بهار برگردیم. ما به‌طور اجتناب‌ناپذیر فصل‌های تابستان، پاییز و زمستان نیز خواهیم داشت – هرچند نه الزاماً به ترتیب قابل پیش‌بینی.

ده واکنش مخرب نسبت به فردی که قصد خودکشی دارد
بخوانید

فصول ازدواج به صورت تقویمی نیستند و از این‌رو زمان بهار منحصراً برای افراد تازه ازدواج کرده نیست. این فصول بارها و بارها در طول زندگی مشترک تکرار می‌شوند و از آنجا که ما مخلوقات آزادی هستیم که قدرت انتخاب داریم، هر وقت که بخواهیم می‌توانیم آغازهای نو خلق کنیم.

فصول ازدواج در اثر تغییراتی که ما با آن‌ها روبه‌رو می‌شویم و از همه مهم‌تر – در اثر عواطف، نگرش‌ها و اعمال ما خلق می‌شوند. معمولاً عواطف ما روی نگرش‌ها و اعمالمان اثر می‌گذارد.

به عنوان مثال، اگر من احساس عصبانیت کنم. خشم می‌تواند به صورت نگرشی درآید که آن را از طریق عمله نشان می‌دهم. همین‌طور احساس شادی و سرور می‌تواند به نگرش خوش‌بینی بینجامد و این نیز به نوبه خود باعث عملی شود که مشوق و الهام‌بخش دیگران باشد.

وقتی زوج‌ها عواطف، نگرش‌ها و اعمالشان را توصیف می‌کنند. کیفیت رابطه ازدواجشان یا فصل ازدواجشان را توصیف می‌کنند. پس بیایید ببینیم فصل بهار ازدواج چگونه است؟

فصل بهار ازدواج چگونه است؟

عواطف فصل بهار ازدواج

مشخصه بهار، احساسات شاد و زنده است. مثل هیجان، سرور، امید و سعادت.

آماندا زن سی‌ساله‌ای از اهالی لیتل راک واقع در آرکانزاس است. او یک سال است که ازدواج کرده و می‌گوید: «خیلی هیجان‌انگیزه. ما ده سال با هم نامزد بودیم اما ازدواج‌مون وجه کاملا جدیدی رو وارد رابطه‌مون کرد. حالا من شوهری دارم که دوستش دارم و می‌دونم که اونم منو دوست داره. این جدیده. من الان اونو از دریچه دیگه‌ای می‌بینم. واقعا نسبت به آینده‌مون خوش‌بینم.»

نگرش‌های فصل بهار ازدواج

در فصل بهار ازدواج، زوجین نگرش مثبتی نسبت به یکدیگر و به‌طور کلی زندگی دارند. نگرش‌های بهاری حاکی از قدردانی و امید به آینده هستند.

تغییر به عنوان فرصتی برای آغازهای نو نگریسته می‌شود و زوجه‌ای بهاری انتظار دارند که بیشترین بهره را از این فرصت‌ها ببرند. گاهی ما کسی را بدبین می‌دانیم که نیمه خالی لیوان را می‌بیند، در حالی که فرد خوش‌بین نیمه‌ پر را می‌بیند. بدبین می‌گوید: «انگار می‌خواد بارون بیاد.» خوش‌بین می‌گوید: «شاید چند قطره بارون بیاد اما روز زیبایی خواهیم داشت.» در فصل بهار، زوج‌ها نگرش خوش‌بینانه‌ای نسبت به ازدواج‌شان دارند.

در جهان طبیعت، بهار گرده‌هایش را دارد. اگر مردم گرده‌ها را نفرین کنند می‌فهمید که بهار فصل دلخواهشان در سال نیست؛ اما اگر خوش‌بینانه ازگل‌ها و پروانه‌ها بگویند (حتی اگر گرده‌ها باعث عطسه‌شان بشوند) می‌فهمید که عاشق بهار هستند. همین امر در مورد ازدواج صادق است.

حتی در فصل بهار ازدواج هم مشکلاتی هست اما نگرش حاکم حاکی از انتظار رشد است نه یأس و نومیدی.

ارتباط با دیگران
بخوانید

نه تنها نگرش خوش‌بینی جزو وجوه مشخصه بهار است بلکه نگرش قدردانی و شکرگزاری هم همین‌طور است. نگرش عشق به طرز زیبایی در بهار شکوفا می‌شود.

اگر در بهار ازدواجتان باشید آگاهانه به چیزهایی فکر می‌کنید یا حرف‌هایی می‌زنید که مهر و محبتتان را به دیگری نشان دهد.

به علاوه بهار ازدواج حاکی از اعتماد است. اعتماد یعنی این اعتقاد که همسرتان فردی در است و درستکار است و حقیقت را به شما می‌گوید چنانچه ازدواج شما بر اساس رکن محکمی از اعتماد ساخته شده باشد، از وفاداری همسرتان به پیمان زناشویی‌اش مطمئن هستید و حتی در شرایط نامطمئن بهترین فکرها را درباره او می‌کنید. نگرش اعتماد باعث احساس امنیت می‌شود.

وقتی ما نگرش بهاری خوش‌بینی، قدردانی، عشق و اعتماد را اتخاذ می‌کنیم عطر شکوفه‌های بهاری را در ازدواجمان استشمام می‌کنیم و این نگرش‌ها به اعمال مثبت می‌انجامند.

اعمال بهار در مورد بیش‌تر ما، بهار باعث می‌شود تا از خانه بیرون بیاییم و انواع فعالیت‌های جدید را آغاز کنیم. چرا از یک گردش بهاری دسته‌جمعی لذت نبریم؟

در بسیاری از بخش‌های کشور ما، بهار یعنی زدن چمن‌ها و کاشتن درخت‌ها و بوته‌ها. به علاوه انواع فعالیت‌های بهاری هست که برای بچه‌ها مفید است و مادران را هم وادار می‌کند تا نقش راننده آن‌ها را برای بردنشان به مراکز ورزشی و تفریحی را ایفا کنند.

بهار زمان تشدید فعالیت است و بیش‌تر ما خوشحالیم که می‌توانیم از کنج خانه‌مان در زمستان بیرون بیاییم و هیجان فعالیت‌های بهاری را تجربه کنیم.

به همین ترتیب وقتی فصل بهار ازدواج فرامی‌رسد، مشخصه آن نگرش‌های نو و فعالیت‌های جدید است. ما در پی راه‌هایی برای ابراز محبتمان به همسرمان هستیم و می‌خواهیم هیجان رابطه را بیش‌تر کنیم.

این‌ها اعمال تصادفی نیستند و خودمحورانه هم نیستند. کانون تمرکز ما این است که حیات تازه‌ای به زندگی مشترکمان ببخشیم و وجوه خوب و مثبت موجود را تقویت کنیم.

در این فصل ازدواج، اصل راهنما عبارت است از پرورش و تغذیه که به معنی «غذا خوردن» است. هدف از اعمال بهاری، پرورش و تغذیه رابطه زناشویی است.

نگرش‌های مثبت باعث اعمال مثبت می‌شوند و اعمال مهرآمیز باعث عواطف مثبت می‌شوند. چنانچه این سه را با هم ترکیب کنید بهار را به ازدواجتان دعوت می‌کنید. به‌طور خلاصه فصل بهار ازدواج شبیه این است:

بهار

عواطف هیجان، شادی، امید
نگرش‌ها انتظارات مثبت، خوش‌بینی، قدردانی، محبت، اعتماد
اعمال پرورش، برنامه‌ریزی، برقراری ارتباط، درخواست کمک در صورت لزوم
فضای رابطه زنده، ملایم، باز، دلسوزانه. بهار زمان آغازهای نوست. گل‌ها شکوفا می‌شوند. ارتباط و گفت‌وگو در جریان است. حسی از هیجان زندگی با هم در کار است. زوج‌ها با هم برنامه‌ریزی می‌کنند و امیدهای بزرگی برای آینده دارند. آن‌ها بذری را می‌کارند که امیدوارند خرمن خوشبختی را از آن دور کنند.

 

فصل بهار ازدواج چگونه است؟

وجه دیگر فصل بهار ازدواج

مبادا فکر کنید که در بهار هیچ مشکلی نیست. بگذارید درباره گیاه سماق سمی به شما هشدار بدهم. چند سال پیش وقتی داشتم برای کاشتن باغچه بهاری‌ام آماده می‌شدم درس مهمی در زمینه باغبانی گرفتم.

فصل پیش، پرچینی سمی برای محافظت از باغچه‌ام در برابر خرگوش‌ها درست کرده بودم. وقتی خاک را زیر و رو می‌کردم و آماده کاشت می‌کردم، متوجه رشد گیاه سماق سمی روی پرچینم شدم. با خودم فک کردم این دیگه از کجا آمد؟ من که سماق نکاشته‌ام.

بعد با چند حرکت دست آن را از روی پرچینم کندم. روز بعد با تاول‌هایی روی دستم و کمرم که به شدت می‌خارید بیدار شدم. فهمیدم که به خاطر تماس با سماق سمی است. تا چند روز بعد به شدت احساس خارش می‌کردم و ناراحت بودم.

در فصل بهار ازدواج هم ممکن است با سماق سمی یعنی با ناراحتی‌های ناگهانی و نامنتظر روبه‌رو شویم. این ناراحتی‌ها حتی در میانه بهار باعث اذیتمان می‌شوند و تحریکمان می‌کنند.

آن‌ها ممکن است یک تعطیلات عالی را خراب کنند یا شامی عالی را به جنجال عاطفی بدل کنند. این ناراحتی‌ها فصل بهار را عوض نمی‌کنند اما می‌توانند از لذت و شادی آن بکاهند. ناراحتی‌هایتان را با همسرتان در میان بگذارید و در برابر تغییر گشوده باشید.

بهار اغلب اوقات سبب می‌شود تا زوجین به تغییرات مثبتی دست بزنند. بهار فصل آغازهای نو، الگوهای نوی زندگی و راه‌های نوی مهر و محبت است.

چنانچه ما به‌طور موفقیت‌آمیزی این تغییرات را به کار بندیم و تقویت کنیم، فصل بهار جایش را به تفریح و گرمای تابستان می‌دهد.

از سوی دیگر، اگر نتوانیم از این آغازهای نو حمایت کنیم، ممکن است تابستان را به کلی حذف کرده و مستقیم وارد فصل پاییز ازدواج یا فصل زمستان ازدواج شویم؛ اما از دست دادن تابستان یعنی از دست دادن بستنی‌های خوشمزه. همین کافی است تا یک مرد گنده را هم به گریه بیندازد.

پس منتظر مقاله فصل تابستان باشید و ما را همراهی کنید.

منبع

کتاب چهار فصل ازدواج؛ نوشته دکتر گری چاپمن؛ ترجمه سیمین موحد

گردآوری شده توسط خانم نیلوفر سعیدی؛ گروه آموزشی فکر بنیان

[vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjdtZWRpYWFkLWxQSmclMjclM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html]
افراد گروه S چه شخصیتی دارند؟
بخوانید
Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.