فلوواکسامین (Fluvoxamine)

فلوواکسامین

نام‌ تجاری: لاوکس

Fluvoxamine

Pronunciation: floo VOX a meen
Brand Names: Luvox

فلوواکسامین (Fluvoxamine) یک داروی ضدافسردگی از گروه مهارکننده‌های باز جذب سروتونین (SSRIs) است. این دارو اثر شیمیایی‌ بر مغز می‌گذارد که ممکن است در افراد توسط نشانگان وسواس فکری-عملی نامتعادل شده باشد.

فلوواکسامین برای  درمان اختلال اضطرابی (اضطراب اجتماعیاختلال وسواس فکری-عملی که شامل رفتارها و فکرهای برگشت‌پذیر است، استفاده می‌شود.

فلوواکسامین همچنین ممکن است برای اهدافی غیر از آنچه در این راهنمای دارویی گفته شد نیز استفاده شود.

از مصرف دست بکشید

اگر از پیموزاید یا تیوریدازین استفاده می‌کنید یا توسط متلین بلو تزریقی تحت درمان هستید، از پاروکستین استفاده نکنید.

از مصرف دست بکشید

اگر در ۱۴ روز گذشته از بازدارنده مونوآمین اکسیداز(MAO) مثل ایسوکاربکسازید (isocarboxazid)؛ لینزولید(linezolid) ؛ متیلن بلو تزریقی methylene blue injection)) ؛ فنیلزین(phenelzine)؛ راساجیلین(rasagiline)؛ سلیجیلین(selegiline) و ترانیل سیپرومین (tranylcypromine)مصرف کرده‌اید، از فلوواکسامین استفاده نکنید.

برخی از افراد جوان در اولین مصرف از داروهای ضدافسردگی، افکار خودکشی دارند. نیاز است پزشک شما ، وضعیت شمارا به‌طور منظم در هنگام مصرف فلوواکسامین بررسی کند.

هرگونه علائم جدید و یا بدتر شدن علائم مثل: تغییرات خلقی و رفتاری، اضطراب، حملات پانیک(اضطرابی)، خواب سخت و یا احساس تکانشگری، تحریک‌پذیری، بی‌تابی، خصومت، تهاجم، بی‌قراری، بیش فعالی(ذهنی یا فیزیکی)، افسردگی بیشتر، داشتن افکار خودکشی و یا صدمه زدن به خود را به پزشک خود گزارش دهید.

فلوواکسامین را بدون تجویز پزشک به افراد زیر ۱۸ سال ندهید.

از مصرف دست بکشید

درصورتی‌که به فلوواکسامین حساسیت دارید و یا از آلوسترون،پیموزاید، راملتئون، تیوریدازین، تیزانیدین و متلین بلو تزریقی استفاده می‌کنید ، از مصرف آن خودداری کنید.

از مصرف دست بکشید

۱۴ روز قبل و بعد از مصرف فلوواکسامین از بازدارنده مونوآمین اکسیداز(MAO) مثل ایزوکاربکسازید (isocarboxazid)؛ لینزولید(linezolid) ؛ متیلن بلو تزریقی methylene blue injection)) ؛ فنیلزین(phenelzine)؛ راساجیلین(rasagiline)؛ سلیجیلین(selegiline) و ترانیل سیپرومین (tranylcypromine) استفاده نکنید زیرا تداخلات دارویی خطرناکی می‌تواند اتفاق بیفتد. بعد از قطع مصرف فلوواکسامین ، باید۱۴ روز قبل از مصرف بازدارنده مونوآمین اکسیداز(MAO) صبر کنید.

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما ایمن است،  اگر هریک از موارد زیر رادارید به پزشک خود اطلاع دهید:
 • بیماری‌های کبد و کلیه
 • کم شدن زاویه دید براثر آب‌سیاه
 • بیماری‌های قلبی، فشارخون بالا، سابقه سکته
 • خونریزی یا اختلال در انعقاد خون
 • تشنج یا صرع
 • اختلال دوقطبی(مانیک-دپرسیون)
 • میزان کم سدیم در خون ( عدم تعادل الکترولیت‌های بدن)

برخی از افراد جوان در اولین مصرف از داروهای ضدافسردگی، افکار خودکشی دارند. پزشک شما باید به‌طور منظم وضعیت شما را در هنگام مصرف فلوواکسامین بررسی کند. افراد خانواده و سایر افرادی که از شما مراقبت می‌کنند، باید نسبت به تغییرات علائم در خلق شما، آگاه باشند.

فلوکستین (Fluoxetine)
بخوانید

اگر در هنگام مصرف فلوواکسامین باردار شده‌اید، فوراً پزشک خود را مطلع سازید. اگر در اواخر دوران بارداری از فلوواکسامین استفاده کنید، می‌تواند باعث مشکلات جدی ریوی و دیگر مشکلات ثانویه در نوزاد شود. اگرچه، شما ممکن است بازگشت علائم اختلال وسواس فکری-عملی در صورت توقف مصرف این دارو داشته باشید.

شیردهی

فلوواکسامین می‌تواند وارد شیر مادر شود و به کودک شیرخوار آسیب بزند. در هنگام مصرف این دارو به کودک خود شیر ندهید.

متوفف کنید

فلوواکسامین را بدون تجویز پزشک به افراد زیر ۱۸ سال ندهید.

فلوواکسامین معمولاً در شب مصرف می‌شود. تمامی دستورات نسخه پزشکی خود را دنبال کنید. پزشک شما ممکن است بنا به شرایط مقدار مصرف داروی شمارا برای نتیجه‌گیری بهتر تغییر دهد. این دارو را کمتر یا بیشتر از مقدار تجویزشده و یا طولانی‌تر از زمان توصیه‌شده مصرف نکنید.

فلوواکسامین را می‌توان همراه یا بدون غذا مصرف کرد.

قرص آهسته رهش فلوواکسامین را خرد نکنید، نجوید و نشکنید. تمام آن را ببلعید (قورت دهید)

مصرف فلوواکسامین ناگهان قطع نکنید. دستورالعمل‌های پزشک خود را برای کاهش تدریجی مقدار مصرف این دارو دنبال کنید.

این دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه‌دارید. هنگامی که این دارو را مصرف نمی‌کنید، درب بطری آن را محکم ببندید.

در صورت فراموش کردن مصرف فلوواکسامین ، به مجردی که به یاد آوردید آن را مصرف نمایید؛ اما اگر زمان نوبت بعدی است، نوبت فراموش‌شده را رها کرده و به برنامه‌ی دارویی‌ منظم خویش برگردید. این دارو را برای جبران وعده فراموش‌شده، دو برابر حد مجاز مصرف نکنید.

درصورتی‌که مشکوک به مصرف بیش‌ازاندازه هستید از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

مصرف الکل ممکن است بعضی از عوارض جانبی فلوواکسامین را افزایش دهد.

قبل از مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی(NSAID) برای درد، التهاب مفصل، تب و تورم با پزشک خود صحبت کنید.

این داروهای شامل :آسپرین، ایبوپروفن( ادویل و موترین)، ناپروکسن، سلکوکسیب، دیفلوفناک، ایندومتاسین، ملوکسیکام و… است.

مصرف همزمان داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی(NSAID) با فلوواکسامین می‌تواند باعث خون‌مردگی یا خونریزی آسان شود.

فلوواکسامین می‌تواند باعث آسیب زدن به فکر و عکس‌العمل شما شود. از رانندگی و یا کارهایی که به توجه و آگاهی نیاز دارند، تا زمانی که متوجه فلوواکسامین چگونه بر شما تاثیر می‌گذارد، اجتناب کنید.

بوسپیرون (Buspirone)
بخوانید

اگر هر یک از علائم واکنش‌های حساسیتی به فلوواکسامین مثل : راش پوستی یا کهیر ؛ تنفس سخت ؛ تورم صورت ، لب‌ها ، زبان و گلو در شما ایجاد شد به دنبال فوریت‌های پزشکی باشید.

هرگونه علائم جدید و یا بدتر شدن علائم مثل: تغییرات خلقی و رفتاری، اضطراب، حملات پانیک(اضطرابی)، خواب سخت و یا احساس تکانشگری، تحریک‌پذیری، بی‌تابی، خصومت، تهاجم، بی‌قراری، بیش فعالی(ذهنی یا فیزیکی)، افسردگی بیشتر، داشتن افکار خودکشی و یا صدمه زدن به خود را به پزشک خود گزارش دهید.

فوراً به پزشک خود اطلاع دهید، اگر دارای موارد زیر هستید:
 • تاری دید، دید تونلی، درد یا تورم چشم، دید هاله اطراف نور
 • تشنج(صرع)
 • تغییرات در وزن و اشتها
 • کبودی سریع، خونریزی غیرعادی
 • اضطراب، پرش افکار، رفتارهای خطرناک، مشکلات خواب(بی‌خوابی)، احساس شدی یا تحریک‌پذیری بیش‌ازحد
 • مقدار بالای سروتونین در بدن- بی‌قراری، توهم، تب، ضربان قلب سریع، بازتاب‌های بسیار فعال، تهوع، استفراغ، اسهال، از دست دادن تعادل، غش
 • مقدار کم سدیم در بدن-سردرد، گیجی ، تکلم نامفهوم، ضعف شدید، استفراغ، از دست دادن تعادل، احساس سستی
 • واکنش شدید سیستم عصبی-عضلات بسیار خشک، تب بالا، تعریق، گیجی، ضربان قلب سریع یا نامنظم، رعشه، احساس غش کردن
عوارض جانبی رایج فلوواکسامین شامل:
 • سوءهاضمه، گازمعده، تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها
 • افزایش ادرار
 • ضعف، خواب‌آلودگی، خلق افسرده
 • تعریق، راش پوستی خفیف
 • تغییرات دید
 • خشکی دهان، گرفتی بینی
 • احساس مزه‌های غیرعادی یا ناخوشایند در دهان
 • بی‌قراری، احساس بی‌تابی
 • لرزش
 • قاعدگی غیرعادی
 • کاهش میل جنسی، انزال غیرعادی، ارگاسم سخت

آنچه گفته شد لیست تمام عوارض جانبی که ممکن است اتفاق بیفتد نیست و عوارض دیگری نیز ممکن است اتفاق بیفتد. با پزشک خود درباره توصیه‌های مربوط به عوارض جانبی صحبت کنید.

مصرف این دارو با دیگر داروهای دیگر باعث خواب‌آلودگی یا کند شدن تنفس می‌شود که می‌تواند باعث افزایش این عوارض شود. قبل از مصرف فلوواکسامین با قرص‌های خواب‌آور، مسکن‌های درد حاوی مخدر، آزادکننده عضلات، یا داروهایی برای اضطراب، افسردگی و تشنج  با پزشک خود مشورت کنید.

بسیاری از داروها می‌تواند با فلوواکسامین تداخل داشته باشند. تمام تداخلات ممکن در اینجا گفته نشد. در مورد تمام داروهایی که مصرف می‌کنید، و یا در حین درمان توسط فلوواکسامین مصرف آنها را قطع یا شروع کرده‌اید، با پزشک خود صحبت کنید.

دیزولفیرام (Disulfiram)
بخوانید

این داروها شامل:

 • متادون، مکسیلیتین، گیاه دارویی گل راعی، تئوفیلین، ترامادول، تریپتوفان(ال-تریپتوفان)
 • رقیق‌کننده خون( وارفارین، کومادین، جانتوون)
 • داروهای مربوط به درمان اختلالات خلقی، اختلالات فکری، اختلالات روانی- مثل کلوزاپین، لیتیوم، ضدافسردگی‌ها یا ضدروانپریشی
 • داروهای سردرد میگرنی- سوماتریپتان، ریزاتریپتان، زولمتریپتن و…
 • داروهای تشنج- کاربامازوپین، فنی‌توئین
 • مسکن‌ها- دیازپام، آلپرازولام، میدازولام، تریازولام، والیوم و زاناکس

آنچه گفته شد لیست تمام داروهایی که ممکن است با فلوواکسامین تداخل داشته باشد، نیست. داروهای دیگری نیز می‌توانند بر فلوواکسامین اثر بگذارند. این داروها شامل داروهای بانسخه و بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی است.  تمام تداخلات ممکن در این راهنمای دارویی گفته نشده است.

دارو‌ساز (دکتر داروخانه) شما می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد این دارو در اختیار شما قرار دهد.
warning

به یاد داشته باشید که این دارو‌ها و تمامی داروهای دیگر را دور از دسترس کودکان قرار دهید. هرگز داروهای خود را برای دیگران تجویز نکنید؛ و از این دارو فقط برای موارد تجویزشده استفاده نمایید.

warning

تلاش‌های بسیاری از طرف فکر بنیان برای مصرف‌کنندگان این دارو صورت گرفته است که تمامی اطلاعات مربوط به آن دقیق، جدید و کامل می‌باشد، اما در ارتباط با اثرات جانبی آن هیچ تضمینی وجود ندارد. اطلاعات درج‌شده مربوط به این دارو دارای حساسیت زمانی می‌باشد. اطلاعاتی را که فکر بنیان گردآوری کرده است جهت استفاده مصرف‌کنندگان دارو و پزشکان معالج است. بنابراین، این موسسه تضمین نمی‌کند که استفاده از این دارو بدون تجویز پزشک نیز بدون عوارض باشد، اطلاعات دارویی فکر بنیان تضمینی بر این نیست که با استفاده از این اطلاعات، بیماری تشخیص داده می‌شود یا درمان صورت می‌پذیرد. این اطلاعات دارویی به‌عنوان یک منبع اطلاعاتی، ویژه‌ی کمک به پزشکان برای درمان بیمارانشان و یا ارائه خدمات به مصرف‌کنندگانی که این دارو را به‌عنوان یک مکمل دارویی مصرف می‌نمایند در نظر گرفته‌شده است، نه به‌عنوان یک منبع جایگزین جهت کسب تخصص، دانش و قضاوت برای پزشکان. چنانچه دارویی فاقد هشدارهای لازم در ارتباط با دارو و یا ترکیبات آن برای مصرف‌کننده باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که دارو و ترکیبات آن برای هر بیماری بدون خطر، مؤثر یا مناسب باشد. فکر بنیان در ارتباط با اطلاعات کمکی که برای پزشکان فراهم آورده است هیچ‌گونه مسئولیتی را در قبال درمان‌های آن‌ها نمی‌پذیرد. اطلاعات گردآوری‌شده تمامی موارد مرتبط با هشدارهای پزشکی، ضمانت دارویی، واکنش‌های دارویی، تأثیرات نامطلوب آن و یا راهنمایی دیگر را شامل نمی‌شود.

[vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjdtZWRpYWFkLVhwRXclMjclM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html][vc_raw_html]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[/vc_raw_html]
Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.