فواید خوش‌بینی

فواید خوش‌بینی – حتماً فکر می‌کنید که عنوان بالا بیش از حد برای پشتیبانی و حمایت از ادعای صورت گرفته، بزرگ است. دوباره فکر کنید…

خوش بینی یا مثبت‌اندیشی موضوعی فراموش شده می‌باشد. از زمان پپدایش مثبت‌اندیشی، متاسفانه این موضوع در رشد شخصی و چرخه‌های درمانی، اهمیت کمتری داشته است (مقاله گونه های مشرب خوش و شوخ طبعی را مطالعه کنید).

اما خوش‌بینی با مثبت‌اندیشی تفاوت دارد و به‌علاوه، آموختن این مهم است که چگونه از آن استفاده کنیم تا از ما در برابر افسردگی و اضطراب محافظت کرده و به نحوی باورنکردنی احتمال موفقیت ما را در فعالیت ها و کارهایی که انتخاب کرده‌ایم؛ بیشتر می‌گرداند.

مشکل خوش‌بینی این است که به عنوان موضوعی غیر قابل تغییر از آن یاد می‌گردد. مردم دوست دارند تا خود را هم به عنوان فردی «خوش‌بین» و هم فردی «بدبین» ببینند و طرفین این افراط و تفریط، جایی برای چیز دیگری نمی‌گذارند. به عبارتی می‌توان گفت که بین افراط و تفریط هیچ حد واسطی وجود ندارد.

در حقیقت، شما تا یک حد و درجه بخصوصی یک فرد خوش‌بین هستید؛ و این خوش‌بینی شما به موقعیت‌های مختلف بستگی دارد. علاوه‌بر این، شما می‌توانید آگاهانه روش فکرکردن خود را تغییر داده تا میزان خوش‌بینی خود را افزایش دهید. اما چرا باید این گونه باشید؟

فواید خوش‌بینی

در مطالعه‌ای که روی افراد سالخورده انجام شد، این نتیجه به دست آمد که سلامتی مؤثر این افراد در طول عمرشان، بسیار مهم‌تر از سلامت واقعی می‌باشد.

این مقاله، تحقیق فوق را بررسی می‌کند که نشان می‌دهد:

1) دستگاه ایمنی آن‌دسته از افراد که بدبین هستند در مقایسه با افراد خوش‌بین، ضعیف‌تر عمل می‌کند.

اختلال دوقطبی
بخوانید

2) امید به زندگی در افراد خوش‌بین بیشتر از افراد بدبین است.

حال اگر نکات فوق برای شما کافی نبوده‌است، مطلب زیررا بخوانید:

مردم، خوش‌بینی را به بدبین بودن ترجیح می‌دهند.

چگونه ما این نکته را می‌دانیم؟ عقل سلیم به مطلبی اشاره می‌کند که می‌گوید ما دوست داریم کنار افرادی باشیم که موجب می‌شوند احساس خوبی داشته باشیم. (مسلماً وقتی دوست شما می‌گوید “همه چیز داغون شده و حتی بدتر از این هم می‌شه” موجب نمی‌شود که روز بهتری داشته باشید!).

در اینجا مطلب جالبی از این تحقیق وجود دارد که…

در کتاب «دانشمند خوش‌بینی»، مارتین سلایمن درباره تحقیقی که او و گروه همکارش روی سطح خوش‌بینی روسای جمهور آمریکایی انجام دادند؛ صحبت می‌کند.

27 نفر از 29 نفری که در رقابت‌های انتخاباتی پیروز شده بودند، میزان خوش‌بینی بیشتری نسبت به رقبای ناموفق خود داشتند. فکر می‌کنم که ما نیاز داریم بگوییم بیشتر نه.

و درمورد موضوع پول، موفقیت و تمام این موضوعات، به نقل قول‌های زیر توجه کنید:

«موفقیت، 99% شکست است». از سویشیرو هوندا

«نبوغ واستعداد، یک درصد فکر بکر و نودو نه درصد کار سخت است». توماس آلوا ادیسون

افراد بدبین در مقایسه با افراد خوش‌بین به راحتی موضوعی را رها می‌کنند؛ برای آن چیزی که شما فکر می‌کنید ناکام خواهد بود و شکست می‌خورد؛ چه اتفاقی می افتد؟

افراد خوش‌بین پیوسته چیزی را که می‌خواهند پیگیری می‌کنند تا زمانی که به جایی برسند که در نهایت می‌دانند موفقیت نصیبشان شده است، یا اینکه دست از تلاش برمی دارند.

خوشبینیخوش‌بینی در چهره بداقبالی

بازده و نتیجه واقعی خوش‌بینی زمانی امست که شما با یک مشکل در زندگی، دعوا یا بداقبالی مواجه می‌شوید. روش خوش‌بین اندیشی در این گونه مواقع، موجب افزایش انعطاف‌پذیری و حفظ امید شده، شانس به دست‌آمدن نتیجه‌ای موفقیت‌آمیز یا قابل قبول را برای ما بهتر و بیشتر می‌کند.

سبک ارتباطی و ضابطه های رابطه
بخوانید

بدبینی موجب می‌شود تا شما بیشتر احساس اضطراب، افسردگی و نا امیدی کنید. هیچ‌کدام از این‌ها نمی‌گذارد تا شما بر موانع و مشکلات فائق آمده با موقعیت‌های سخت و طاقت فرسا کنار بیایید و یا طرح‌های مشکل را ادامه دهید.

«من بدبین نیستم؛ واقع‌بین هستم».

صرفه‌نظر از بی‌پایان بودن و چرخشی بودن این موضوع، مثل مناظره‌های فلسفی درباب واقعیت که می‌تواند در این مبحث (خوش‌بینی) مورد استفاده قرار گیرد؛ به علاوه چیز دیگری هم وجود دارد که دلیلی کاملاً مناسب و به‌جا در مورد این است که چرا هر روز غلبه خوش‌بینی به بدبینی بیشتر می‌گردد.

تحقیقات دیگری هم هستند که نشان داده‌اند خوش‌بین‌ها نسبت به بدبین‌ها در موقعیت‌های متفاوت، تعهدات درست‌تر و دقیق‌تری را پذیرفته‌اند. اما چیزی که مطرح نیست، نوع و گونه این موقعیت‌ها می‌باشد.

 در تحقیقی که روی عده‌ای دانشجو بعد از اتمام امتحان آن‌ها انجام شد مشخص شد که آن عده‌ای که طرز فکری خوش‌بینانه داشتند، حدس می‌زدند که عملکردی درست‌تر و دقیق‌تر از بدبین‌ها داشته‌اند. و تمام آنها نمره خوب و مناسبی گرفتند.

اما در یک موقعیت مبهم و نامعلوم مثل دشواری‌های یک رابطه چطور باید عمل کرد؟ با وجود اینکه ممکن است فرد بدبین حرکات و عملکرد درستی در واقعیت یک موقعیت داشته‌باشد، اما خوش‌بین قصد دارد تا از این کار جلوگیری کند و بنابراین احتمال اینکه بر آن مشکل چیره شود، بیشتر است.

 احتمال اینکه فرد بدبین کاری را در ابتدا رها کند خیلی بیشتر است. پس بنابراین چه کسی آسوده‌تر و راحت‌تر است؟ خب، تا زمانی که شما فکر می‌کنید ارزش رابطه بیشتر است (وتا زمانی که مجبور خواهید شد که یک بدبین بزرگ باشید و فکر کنید که نه ارزش ندارد)؛ مسلماً فرد خوش‌بین آسوده‌تر خواهد بود.

بازگشت به مدرسه، بازگشت به خواب
بخوانید

و این موضوع در تمام موقعیت‌های متغیر، کاربرد دارد. چیزی که خمیرمایه زندگی از آن ساخته می‌شود.

فایده‌رسانی به جای درستی و دقت

موضوع اصلی این است که واقعاً خوش‌بینی، در حوزه احساس و هیجانات، ارتباطات و به طور کلی در زندگی نسبت به بدبینی بسیار مفیدتر و ثمربخش‌تر است. همانطور که قبلاً گفته شد آموختن این که چگونه خوش‌بین باشیم، زندگی را جذاب‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کند.

خوش‌بینی موجب به وجود آمدن احساسات خوب و زیبا می‌شود درحالی که بدبینی موجب بروز احساسات ناخوشایند می‌گردد. در اصل آن هم (خوش‌بینی)، موجب لذت‌بخش بودن زندگی می‌شود.

دست کم من یک نفر فکر می‌کنم که خوش‌بینی می‌تواند موجب به وجودآمدن این مسائل شود.

گردآوری شده توسط گروه آموزشی فکر بنیان

استفاده از مطالب فکر بنیان صرفاً با ذکر منبع (WWW.FEKRBONYAN.COM) بلامانع است.

Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.