متادون (Methadone)

متادون

نام‌ های تجاری: دولوفین

Methadone

Pronunciation: METH a done
Brand Names: dolophine

تادون یک داروی حاوی مخدر است. این دارو یک شبه افیونی است که گاهی اوقات مسکن حاوی مخدر نامیده می‌شود.

متادون می‌تواند باعث کاهش عوارض ترک مواد مخدر در افراد وابسته به هرویین ودیگر افراد مصرف کننده مخدرهای داروهایی بدون افزایش اعتیاد به دارو شود.

متادون به عنوان یک تسکین دهنده درد در بخشی از برنامه نگهداری و رفع سموم وابستگی‌های دارویی استفاده می‌شود.

متادون فقط در داروخانه‌های دارای مجوز قابل دسترسی است.

متادون همچنین ممکن است برای اهدافی به غیر از آنچه که در این راهنمای دارویی لیست شده است به کار رود.

از مصرف دست بکشید

اگر شما مبتلا به آسم شدید یا مشکلات تنفسی یا گرفتگی روده که فلج انسداد روده نامیده می‌شود هستید نباید متادون مصرف کنید.

متادون می‌تواند باعث کاهش یا قطع تنفس مخصوصا  هنگام شروع مصرف و تغییر مقدار مصرف شود. هرگز متادون را بیشتر از مقدار تجویزشده یا طولانی تر از زمان توصیه شده مصرف نکنید. متادون حتی با مصرف مقدار معمولی نیز می‌تواند باعث عادت دارویی شود. فقط مقدار تجوزشده متادون را مصرف کنید. تمام قرص را ببلعید تا از مقدار مصرف کشنده ی آن جلوگیری کنید.

متادون را با دیگران تقسیم نکنید. متادون را دور از دسترس دیگران قرار دهید.

سومصرف داروهای حاوی مخدر مخصوصاً در کودکان و افرادی که بدون تجویز  این داروها رامصرف می‌کنند می‌تواند باعث اعتیاد، مصرف بیش ازحد ویا مرگ شود.

متادون می‌تواند منجر به اختلال تهدیدکننده زندگی ریتمیک قلب شود. اگرهریک از علائم زیر را داشتید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:سردرد، درد قفسه سینه، سرگیجه شدید، ضربان قلب تند وکوبنده.

این دارو فقط در داروخانه های دارای مجوز قابل دسترسی است.

از مصرف دست بکشید

اگر به این دارو حساسیت دارید یا آسم شدید یا مشکل تنفسی، گرفتگی روده که فلج انسداد رود نامیده می‌شود، شما نباید متادون مصرف کنید.

متادون می‌تواند منجر به اختلال تهدیدکننده زندگی ریتمیک قلب شود.  در زمان درمان با متادون باید عملکرد قلب شما به طور منظم کنترل شود.

بعضی از داروها می‌توانند با متادون تداخل کنند و باعث ایجاد وضعیت جدی به نام سندرم سروتونین شود. مطمئن شوید که پزشک شما از مصرف داروهایی از قبیل: داروهای افسردگی، بیماریهای روانی، بیماری پارکینسون، سردرهای میگرنی،عفونت های جدی یا پیشگیری از استفراغ و تهوع آگاه است.

قبل  از شروع مصرف متادون، چگونگی و زمان مصرف دارو را  از پزشک خود بپرسید.

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما ایمن است اگر هریک از موارد زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید:
 • بیماری های قلبی، اختلال ریتمی قلب (آریتمی) ، سابقه خانوادگی یا شخصی ابتلا به سندرم کیوتی
 • عدم تعادل الکترولیت های بدن (شامل کاهش پتاسیم و منیزیم در خون)
 • هرنوع مشکل تنفسی یا  بیمارییهای ریوی
 • سابقه صدمه به سر یا تومور مغزی یا تشنج
 • سابقه سومصرف دارو، اعتیاد به الکل یا اختلالات روانی
 • بیماری کبدی یا کلیوی
 • مشکلات دفع ادرار
 • مشکل لوزالمعده، کیسه صفرا، تیروئید
 • مصرف آرام بخش مثل والییوم (دیازپام، آلپرازولام، لورازپام، آتیوان ، کلونوپین، رستوریل، ورسد، زاناکس و..)
شیردهی

متادون میتواند وارد شیر ‌شود و باعث مشکلات تنفسی یا اعتیاد و علائم ترک در کودک شیرخوار شود. اگر کودک شیرخوار دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

استازولام (Estazolam)
بخوانید
داروهای روان شناختی

هنوز به طور قطع مشخص نشده است که این دارو برای جنین آسیب زاست یا خیر. اگر در طول بارداری متادون مصرف می‌کنید نوزاد شما میتواند عادت دارویی پیدا کند که میتواند باعث خطرات تهدید کننده زندگی برای کودک متولدشده شود و ممکن است نوزاد شما نیاز به درمان دارویی برای چندین هفته داشته باشد. اگر باردار هستید ویا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

متادون حتی با مصرف مقدار معمولی می‌تواند باعث عادت دارویی شود. متادون را با دیگران  مخصوصاً افرادی که سابقه سومصرف دارو یا اعتیاد دارند تقسیم نکنید. سومصرف داروهای مسکن مخدر مخصوصاً در کودکان و افرادی که بدون تجویز  این داروها رامصرف میکنند می‌تواند باعث اعتیاد، مصرف بیش ازحد ویا مرگ شود.

تمام دستورالعمل‌های روی نسخه را دنبال کنید. متادون می‌تواند باعث کاهش  یا قطع تنفس مخصوصا  هنگام شروع مصرف و تغییر مقدار مصرف متادون شود. هرگز متادون را بیشتر از مقدار تجویزشده یا طولانی تر از زمان توصیه شده مصرف نکنید. اگر به نظر رسید تاثیر متادون در تسکین درد بعد از مدتی برای شما متوقف شده است ، به پزشک خود بگویید.

مقدار مایع متادون را باسرنگ، قاشق یا فنجان های مخصوص اندازه گیری، اندازه گیری کنید. اگر لوازم اندازه گیری مقدار مصرف را ندارید از داروساز خود آن را بخواهید.

برای حل قرص متادون از نصف پیمانه آب، آب پرتغال و دیگر مرکبات طعم دار  یا نوشیدنی‌های بدون الکل استفاده کنید. اجازه دهید قرص در مایع حل شود. قرص به طور کامل حل نمی‌شود، اما این محلول را فوراً بنوشید و برای مصرف کامل قرص مقداری آب به لیوان باقیمانده اضافه کنید، به آرامی هم  بزنید و سریعا(همان لحظه) بنوشید.

هرگزاز قرص یا مایع متادون برای ترکیبات تزریقی در رگ استفاده نکنید. نتیجه‌ی این کار که سومصرف متادون و داروهای مشابه بوده باعث مرگ شده است.

زمانیکه متادون برای درمان مشکلات اعتیاد به مواد یا دفع مسمومیت استفاده می‌شود، ممکن است پزشک شما پیشنهاد دهد که این دارو توسط اقوام یا نزدیکانتان به شما داده شود.

شاید در طول درمان، مشاوره و زیر نظرگرفتن به شما پیشنهاد داده شود.

مصرف این دارو را یکباره قطع نکنید و برای قطع تدریجی  این دارو دستورالعمل‌های پزشک خود را دنبال کنید.

هر روز تعداد قرص های باقیمانده را بشمارید زیرا می‌تواند مورد سواتفاده دارویی قرار گیرد. شما باید نسبت به اینکه هریک از اعضای خانواده  ممکن است از این دارو به طور نادرست یا بدون نسخه استفاده می‌کنند، آگاه باشید.

داروهای باقیمانده را بعد از اتمام درمان نگه ندارید و دور بریزید. شما با دور ریختن قرص‌های باقی‌مانده ، احتمال خطر تصادفی مصرف بیش ازحد را کاهش می‌دهید.

این دارو را در دمای اتاق و دور از نور ، رطوبت و گرما نگه‌دارید.

در صورتی که متادون را برای کاهش درد استفاده می‌کنید، وعده فراموش شده را بلافاصله پس از یادآوری مصرف کنید و وعده ی بعدی را ۸ الی ۱۰ ساعت بعد استفاده کنید. اگر وعده‌ی فراموش شده نزدیک به زمان نوبت بعدی است، نوبت فراموش شده را رها کرده و به برنامه‌ی دارویی‌ منظم خویش باز گردید.

اندانسترون (ONDANSETRON)
بخوانید

در صورتی که این دارو را برای اعتیاد به موادمخدر استفاده می‌کنید، نوبت فراموش شده را رها کنید و در روز بعد طبق برنامه دارویی خود دارو را مصرف کنید. اگر بیش از ۳ روز مصرف دارو را فراموش کردید از پزشک خود برای دریافت دستورالعمل متادون مشورت بگیرید. شاید لازم باشد شما با مقدار مصرف کمتر مصرف متادون را دوباره شروع کنید. این دارو را دو برابر حد مجاز برای جبران وعده‌‌ی فراموش شده مصرف نکنید.

درصورتی که مشکوک به مصرف بیش از اندازه متادون هستید ، از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید، زیرا مصرف بیش ازحد این دارو مخصوصاً در کودکان و افرادی که بدون نسخه متادون را مصرف می‌کنند می‌تواند منجر به مرگ شود.

علائم مصرف بیش از حد: کاهش تنفس و ضربان قلب، خواب آلودگی شدید، ضعف عضلات، پوست سرد و مرطوب، کوچک شدن مردمک چشم و غش.

از نوشیدن الکل اجتناب کنید، زیرا تداخل متادون با الکل می‌تواند باعث عوارض جانبی خطرناک و مرگ آور شود. مواد غذایی و داروهایی را که مصرف می‌کنید بررسی کنید تا عاری از الکل باشند.

متادون می تواند افکار یا عکس العمل شما را تحت تاثیر قرار دهد. از رانندگی کردن و کارکردن با ابزارهای خطرآفرین خودداری کنید. سرگیجه یا خواب آلودگی شدید می‌تواند باعث تصادف یا زمین خوردن شما شود.

گریپ‌فروت و آب گریپ‌فروت می‌تواند با متادون تداخل داشته باشد و عوارض جانبی ناخواسته‌ای را ایجاد کند. درصورتی که گریپ‌فروت مصرف می‌کنید ، به پزشک خود بگویید.

اگر شما هر یک از علائم واکنش حساسیتی را مشاهده کردید، از فوریت های پزشکی کمک بگیرید. این علائم شامل : کهیر، سختی در تنفس، ورم کردن صورت، زبان، لب و گلو می باشد.

اگرشما از داورهای حاوی مخدر مصرف کرده اید ممکن است هنوز هم باعث عوارض جانبی جدی متادون شود.  دیگر داروهای مسکن مخدر می‌توانند منجر به کندشدن تنفس شما شود.اگر تنفس شما ضعیف تر شود میتواند منجر به مرگ شود.

اگر هریک از علائم زیر را داشتید فورا به پزشک خود اطلاع دهید:
 • تنفس ضعیف یا کم عمق
 • ازدست دادن تعادل شدید
 • احساس سبک سری (مانند غش کردن)
 • نازایی، ازدست دادن عادت ماهیانه
 • مشکلات جنسی، لاغری، ازدست دادن تمایلات جنسی
 • علائم تهدیدکننده زندگی ریتمیک قلب- سردرد همراه بادر قفسه سینه، سرگیجه شدید وضربان قلب سریع و کوبنده
 • کاهش سطح کورتیزول- تهوع، استفراغ، ازدست دادن اشتها، سرگیجه، بدترشدن خستگی یا ضعف

اگر علائم سندرم سروتونین که شامل تحریک پذیری، توهم، تب، لرز، تعریق، ضربان قلب تند، خشکی عضلات، گرفتگی عضلات، ازدست دادن تعادل، تهوع، استفراغ، اسهال را داشتید فورا به دنبال فوریت‌های پزشکی باشید.

مشکلات تنفسی متادون در سالمندان و افرادی که بیماری شدید، سوتغذیه ودیابت دارند محتمل تراست.

عوارض جانبی رایج :
 • سرگیجه یا خواب آلودگی
 • تهوع، استفراغ
 • افزایش تعریق

آنچه که گفته شد لیست تمام عوارض جانبی که ممکن است اتفاق بیفتد نیست و عوارض دیگری نیز ممکن است اتفاق بیفتد. با پزشک خود درباره توصیه‌های مربوط به عوارض جانبی صحبت کنید.

ریسپریدون (RISPERIDONE)
بخوانید

داروهای حاوی مخدر (شبه افیونی) می‌تواند با بسیاری از داروهای دیگر تداخل داشته باشند و باعث عوارض جانبی خطرناک یا مرگ شود. اگر از داروهای زیر استفاده می‌کنید پزشک خود را درجریان بگذارید:

 • دیگر داروهای مسکن حاوی مخدر، مسکن درد، داروهای تجویزشده برای سرفه
 • داروهایی که منجر به خواب آلودگی یا کاهش تنفس شما می‌شود- قرص های خواب، آزادکننده عضلانی، مسکن ،آرام‌بخش، ضدروانپریشی
 • داروهایی که در مقدار سروتونین بدن شما تاثیرگذارند- داروهایی برای افسردگی، بیماری پارکینسون، سردرد میگرنی، عفونت‌های جدی یا پیشگیری از تهوع یا استفراغ

آنچه که گفته شد لیست تمام داروهایی که ممکن است با متادون تداخل داشته باشد، نیست. داروهای دیگری نیز می توانند بر متادون اثر بگذارند. تمام تداخلات ممکن در این راهمای دارویی گفته نشده است. در مورد تمام داروهایی که مصرف می‌کنید ویا مصرف آن رادر هنگام درمان توسط متادون شروع یا متوقف کرده‌اید با پزشک خود درمیان بگذارید. این داروها شامل داروهای بانسخه و بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی است. لیست کاملی از  تمام داروهای مصرفی خود را تهیه کنید و با ارائه دهنده خدمات درمانی خود درمیان بگذارید.

دارو‌ساز (دکتر داروخانه) شما اطلاعات بیشتری در مورد متادون دارد که برای  پزشکان نوشته شده است و شما می‌توانید آن را بخوانید.

به یاد داشته باشید که این دارو‌ها و تمامی داروهای دیگر را دور از دسترس کودکان قرار دهید. هرگز داروهای خود را برای دیگران تجویز نکنید؛ و از این دارو فقط برای موارد تجویزشده استفاده نمایید.

تلاش‌های بسیاری از طرف فکر بنیان برای مصرف‌کنندگان این دارو صورت گرفته است که تمامی اطلاعات مربوط به آن دقیق، جدید و کامل می‌باشد، اما در ارتباط با اثرات جانبی آن هیچ تضمینی وجود ندارد. اطلاعات درج‌شده مربوط به این دارو دارای حساسیت زمانی می‌باشد. اطلاعاتی را که فکر بنیان گردآوری کرده است جهت استفاده مصرف‌کنندگان دارو و پزشکان معالج است. بنابراین، این موسسه تضمین نمی‌کند که استفاده از این دارو بدون تجویز پزشک نیز بدون عوارض باشد، اطلاعات دارویی فکر بنیان تضمینی بر این نیست که با استفاده از این اطلاعات، بیماری تشخیص داده می‌شود یا درمان صورت می‌پذیرد. این اطلاعات دارویی به‌عنوان یک منبع اطلاعاتی، ویژه‌ی کمک به پزشکان برای درمان بیمارانشان و یا ارائه خدمات به مصرف‌کنندگانی که این دارو را به‌عنوان یک مکمل دارویی مصرف می‌نمایند در نظر گرفته‌شده است، نه به‌عنوان یک منبع جایگزین جهت کسب تخصص، دانش و قضاوت برای پزشکان. چنانچه دارویی فاقد هشدارهای لازم در ارتباط با دارو و یا ترکیبات آن برای مصرف‌کننده باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که دارو و ترکیبات آن برای هر بیماری بدون خطر، مؤثر یا مناسب باشد. فکر بنیان در ارتباط با اطلاعات کمکی که برای پزشکان فراهم آورده است هیچ‌گونه مسئولیتی را در قبال درمان‌های آن‌ها نمی‌پذیرد. اطلاعات گردآوری‌شده تمامی موارد مرتبط با هشدارهای پزشکی، ضمانت دارویی، واکنش‌های دارویی، تأثیرات نامطلوب آن و یا راهنمایی دیگر را شامل نمی‌شود.

استفاده از مطالب فکربنیان صرفاً با ذکر منبع (WWW.FEKRBONYAN.COM) بلامانع است.

Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.