ریتالین – متیل فنیدیت (Methylphenidate)

متیل فنیدیت (ریتالین)

نام‌ تجاری: ریتالین

Methylphenidate

Pronunciation: METH il FEN i date

Brand Names: Ritalin

متیل فنیدیت نوعی محرک دستگاه عصبی مرکزی می‌باشد. اثر شیمیایی بر مغز و اعصاب می‌گذارد و در بیش فعالی و کنترل ایمپالس ها مداخله دارد.

ریتالین برای درمان اختلال کمبود توجه (ADD) و اختلال کمبود توجه همراه با بیش فعالی (ADHD) و حملات خواب استفاده می‌شود.

همچنین ریتالین ممکن است برای اهدافی به‌غیراز آنچه در این راهنمای دارویی لیست شده است به کار رود.

از مصرف دست بکشید

در صورت مبتلا بودن به گلوکم، هرگونه تیک عصبی، سندرم تورت، هرگونه اختلال اضطراب یا داشتن تنش یا بی‌قراری از مصرف گلوکم خودداری کنید

از مصرف دست بکشید

اگر از داروهای منع‌کننده‌های MAO از قبیل ایزوکربوکسازید (مارپلان)، لینزولید، متیلن بلو تزریقی، فنلزین (ناردیل)، راساجیلین (آزیلکت) سِلِجیلین (الدپریل، امسام)، ترانیل سیپرومین و … در 14 روز گذشته استفاده کرده‌اید؛ ریتالین مصرف نکنید.

ریتالین ممکن است اعتیاد دارویی ایجاد کند. هرگز این دارو را به دیگران مخصوصاً کسانی که سابقه‌ی سوءاستفاده دارویی یا اعتیاددارند پیشنهاد و یا تقسیم نکنید؛ زیرا ریتالین ممکن است کشنده و یا عوارض جانبی جدی و خطرناکی روی قلب داشته باشد.

ریتالین ممکن است اعتیاد دارویی ایجاد کند. هرگز این دارو را به دیگران مخصوصاً کسانی که سابقه‌ی سوءاستفاده دارویی یا اعتیاددارند پیشنهاد و یا تقسیم نکنید؛ زیرا ریتالین ممکن است کشنده و یا عوارض جانبی جدی و خطرناکی روی قلب داشته باشد.

از مصرف دست بکشید

اگر از داروهای منع‌کننده‌های MAO از قبیل ایزوکربوکسازید (مارپلان)، لینزولید، متیلن بلو تزریقی، فنلزین (ناردیل)، راساجیلین (آزیلکت) سِلِجیلین (الدپریل، امسام)، ترانیل سیپرومین و … در 14 روز گذشته استفاده کرده‌اید؛ ریتالین مصرف نکنید زیرا ممکن است تداخلات خطرناکی را ایجاد کند.

قبل از مصرف این دارو، اگر نسبت به این دارو حساسیت دارید یا در صورت وجود یکی از موارد زیر این دارو را مصرف نکنید:
 • مبتلا بودن به گلوکم
 • داشتن تیک عصبی یا سابقه خانوادگی آن
 • داشتن هرگونه اضطراب تنش یا بی‌قراری

بعضی از این‌گونه محرک‌ها باعث مرگ ناگهانی در برخی افراد می‌شوند به پزشک خود بگویید اگر:

 • مشکلات قلبی دارید
 • فشارخون بالا دارید
 • پیشینه‌ی خانوادگی مشکلات قلبی یا مرگ‌های ناگهانی دارید

حتماً مطمئن شوید که ریتالین برای شما بی‌خطر است اگر هرکدام از موارد زیر در مورد شما صادق است به پزشک خود اطلاع دهید:

 • افسردگی، مشکلات روانی، اختلال دوقطبی، روان‌پریشی، افکار خودکشی یا اقدام به خودکشی در خودتان یا خانواده
 • تیک عصبی یا ستدرم تورت
 • مشکل در گردش خون (در دست‌وپا)
 • صرع یا تشنج
 • تست امواج مغزی غیرطبیعی (EEG)
 • پیشینه‌ی اعتیاد به الکل یا دارو
استازولام (Estazolam)
بخوانید
شیردهی

هنوز به‌طورقطع مشخص نشده است که ریتالین وارد شیر می‌شود و برای جنین آسیب‌زاست بااین‌حال، اگر به کودک شیر می‌دهید به پزشک خود اطلاع دهید.

داروهای روان شناختی

هنوز به‌طورقطع مشخص نشده که ریتالین برای جنین خطرناک است. اما اگر شما باردار هستید و یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

داروهای روان شناختی

ریتالین برای کودکان کمتر از 6 سال توصیه نمی‌شود.

ریتالین را دقیقاً بنابر دستور پزشک مصرف کنید. نه طولانی‌تر از زمان توصیه‌شده و نه کوتاه‌تر، نه کمتر از مقدار تجویزشده و نه بیشتر؛ زیرا پیروی نکردن از دستور پزشک ممکن باعث مرگ ناگهانی یا عوارض جانبی خطرناکی برای قلب ایجاد کند.

پزشک شما ممکن است گاهی اوقات، میزان دوز داروی شمارا تغییر دهد تا مطمئن شود که بهترین نتیجه را از این دارو می‌گیرید. برگه‌های دستورالعمل ریتالین را مطالعه کنید و هرگونه سؤالی داشتید از پزشک خود بپرسید.

برای جلوگیری از مشکلات خواب سعی کنید ریتالین را صبح‌ها مصرف کنید.

ریتالین نرمال را حداقل 30 یا 45 دقیقه قبل از وعده‌های غذایی مصرف کنید. اما فرم پیوسته رهش ریتالین که شامل ریتالین LA و SA می‌شود را می‌توانید با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.

قرص آهسته رهش ریتالین SA را نجوید، نشکنید، له نکنید و قرص را به‌طور کامل ببلعید. در صورت شکسته شدن قرص ممکن است مقدار زیادی از دارو در یک‌زمان رهش پیدا کند و حالت آهسته رهش قرص با شکسته شدن از بین می‌رود.

هنگام مصرف دارو به‌طور منظم به پزشک خود برای معاینه‌ی ریتم قلبی، فشارخون، قد و وزن مراجعه کنید.

اگر نیاز به جراحی به هر دلیلی داشتید به پزشک جراح خود حتماً بگویید که شما ریتالین مصرف می‌کنید. شاید لازم باشد برای مدت کوتاهی قبل از عمل جراحی مصرف را قطع کنید.

این دارو را در دمای اتاق و دور از نور ، رطوبت و گرما نگه‌دارید.

از مصرف دست بکشید

ریتالین را در دسترس دیگران قرار ندهید.

در صورت فراموش کردن مصرف روزانه، به مجردی که به یاد آوردید (اگر قبل ازظهر به یاد آوردید) آن را مصرف نمایید؛ اما اگر زمان نوبت بعدی است، نوبت فراموش‌شده را رها کرده و به برنامه‌ی دارویی منظم خویش بازگردید. این دارو را دو برابر حد مجاز مصرف نکنید، زیرا خطرات بسیاری را در بر خواهد داشت.

سرترالین (Sertraline)
بخوانید

درصورتی‌که مشکوک به مصرف بیش‌ازاندازه هستید از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید. مصرف بیش‌ازاندازه می‌تواند مرگ‌آور باشد.

از نوشیدن الکل هنگام مصرف ریتالین به‌خصوص کپسول ریتالین LA اجتناب کنید زیرا الکل ممکن است آزادشدن ریتالین را به داخل گردش خون بسیار سریع کند.

ریتالین می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند که ممکن است به تفکر یا واکنش‌های شما آسیب بزند. اگر رانندگی می‌کنید یا هر کاری را انجام می‌دهید که نیاز به هوشیاری و آگاهی زیاد دارد، مراقب باشید.

اگر علائم حساسیت نسبت به ریتالین مثل کهیر، سختی در تنفس، تورم صورت، لب، زبان و حلق را مشاهده کردید فوراً از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

ریتالین می‌تواند روی رشد کودکان تأثیر بگذارد. اگر متوجه شدید رشد کودکان در زمان مصرف ریتالین نرمال نیست به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر هریک از موارد زیر را مشاهده کردید، مصرف دارو را قطع کنید:
 • درد سینه، سختی در تنفس
 • توهم (دیدن یا شنیدن موارد غیرواقعی)، مشکلات جدید رفتاری، پارانویا
 • تشنج
 • بی‌حسی، درد، احساس سرما، دردهای غیرقابل‌توصیف
 • تغییر رنگ پوست مثل رنگ‌پریدگی، قرمز شدن یا آبی شدن رنگ پوست (مخصوصاً انگشتان دست‌وپا)
 • تیک عصبی
 • تغییر دید
 • اختلال نعوظ یا نعوظ دردناک
 • دردهای عضلانی غیرقابل‌توصیف، احساس خستگی (مخصوصاً خستگی همراه با تب و غیرمعمول بودن احساس خستگی)
 • تیرگی رنگ ادرار
عوارض جانبی معمول شامل:
 • احساس عصبی بودن یا بی‌قرار بودن یا مشکلات خواب
 • از دست رفتن اشتها
 • تهوع، درد شکمی
 • سردرد

امکان وقوع عوارض جانبی دیگری غیرازآن چه در اینجا اشاره‌شده است نیز وجود دارد. در مورد هر یک از عوارض جانبی که به نظر غیرمعمول یا آزاردهنده می‌آید با پزشک خود صحبت کنید.

اگر شما قصد دارید هرگونه دارویی را قطع یا شروع کنید به‌خصوص داروهایی از قبیل ضدافسردگی‌ها، ضد تشنج فشارخون، آلرژی (دکنژستانت ها شامل: سودافدرین، فنیل افرین)، سرماخوردگی و رقیق‌کننده‌ی خون (وارفارین، کومادین) به پزشک خود اطلاع دهید.

سیتالوپرام (Citalopram)
بخوانید

داروهای دیگری غیر ازآنچه گفته شد مثل داروهای تجویزشده یا بدون تجویز پزشک مثل ویتامین‌ها یا داروهای گیاهی می‌توانند با ریتالین تداخل داشته باشند.

فهرستی از تمام داروهایی که مصرف می‌کنید تهیه نمایید و آن را به دکتر خود و یا دیگر مراقبان سلامت نشان دهید.

دارو‌ساز (دکتر داروخانه) شما  می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد این دارو در اختیار شما قرار دهد.

به یاد داشته باشید که این دارو‌ها و تمامی داروهای دیگر را دور از دسترس کودکان قرار دهید. هرگز داروهای خود را برای دیگران تجویز نکنید؛ و از این دارو فقط برای موارد تجویزشده استفاده نمایید.

تلاش‌های بسیاری از طرف فکر بنیان برای مصرف‌کنندگان این دارو صورت گرفته است که تمامی اطلاعات مربوط به آن دقیق، جدید و کامل می‌باشد، اما در ارتباط با اثرات جانبی آن هیچ تضمینی وجود ندارد. اطلاعات درج‌شده مربوط به این دارو دارای حساسیت زمانی می‌باشد.

اطلاعاتی را که فکر بنیان گردآوری کرده است جهت استفاده مصرف‌کنندگان دارو و پزشکان معالج است. بنابراین، این موسسه تضمین نمی‌کند که استفاده از این دارو بدون تجویز پزشک نیز بدون عوارض باشد، اطلاعات دارویی فکر بنیان تضمینی بر این نیست که با استفاده از این اطلاعات، بیماری تشخیص داده می‌شود یا درمان صورت می‌پذیرد.

این اطلاعات دارویی به‌عنوان یک منبع اطلاعاتی، ویژه‌ی کمک به پزشکان برای درمان بیمارانشان و یا ارائه خدمات به مصرف‌کنندگانی که این دارو را به‌عنوان یک مکمل دارویی مصرف می‌نمایند در نظر گرفته‌شده است، نه به‌عنوان یک منبع جایگزین جهت کسب تخصص، دانش و قضاوت برای پزشکان. چنانچه دارویی فاقد هشدارهای لازم در ارتباط با دارو و یا ترکیبات آن برای مصرف‌کننده باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که دارو و ترکیبات آن برای هر بیماری بدون خطر، مؤثر یا مناسب باشد. فکر بنیان در ارتباط با اطلاعات کمکی که برای پزشکان فراهم آورده است هیچ‌گونه مسئولیتی را در قبال درمان‌های آن‌ها نمی‌پذیرد. اطلاعات گردآوری‌شده تمامی موارد مرتبط با هشدارهای پزشکی، ضمانت دارویی، واکنش‌های دارویی، تأثیرات نامطلوب آن و یا راهنمایی دیگر را شامل نمی‌شود.

استفاده از مطالب فکربنیان صرفاً با ذکر منبع (WWW.FEKRBONYAN.COM) بلامانع است.

Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.