اختلال افسردگی

در ویدئوی اختلال افسردگی، دکتر محبوبه فتح آبادی درباره ی این اختلال، نشانه ها، مدت زمان و ویژگی های آن صحبت می کند. اختلال افسردگی دوره­‌های نشانه‌ای را شامل می‌شود که در آن‌ها، فرد معمولاً دستخوش خلق به شدت غمگین می‌شود.

[vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjIxOTIxMDU3Mzk2MSUyMiUzRSUzQ3NjcmlwdCUyMHR5cGUlM0QlMjJ0ZXh0JTJGSmF2YVNjcmlwdCUyMiUyMHNyYyUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGd3d3LmFwYXJhdC5jb20lMkZlbWJlZCUyRkszUFdZJTNGZGF0YSU1QnJuZGRpdiU1RCUzRDE5MjEwNTczOTYxJTI2ZGF0YSU1QnJlc3BvbnNpdmUlNUQlM0R5ZXMlMjIlM0UlM0MlMkZzY3JpcHQlM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html]

توضیحات ویدیوی اختلال افسردگی

عنصر اساسی این اختلال، خلق غمگین بسیار بالاست که ملالت نامیده می‌شود. در این ویدیو به انواع اختلالات افسردگی پرداخته می‌شود که شامل: افسردگی اساسی، افسردگی پایدار (مداوم)، افسردگی پس از زایمان، افسردگی فصلی،  (PMDD) افسردگی پیش از قاعدگی است.

اختلال افسردگی اساسی، دوره‌ی نشانه‌های افسردگی حاد، ولی با محدودیت زمانی را شامل می‌شود که دوره‌های افسردگی اساسی نامیده می‌شود و حداقل باید دو هفته به طول بیانجامد.

اختلال افسردگی مداوم اختلال خلقی مزمن، ولی نه‌چندان شدید است که به موجب آن فرد، دستخوش دوره‌ی افسردگی اساسی نمی‌شود و حداقل باید به مدت ۲ سال به طول بیانجامد.

اختلال افسردگی مداوم اختلال خلقی مزمن، ولی نه‌چندان شدید است که به موجب آن فرد، دستخوش دوره‌ی افسردگی اساسی نمی‌شود و حداقل باید به مدت ۲ سال به طول بیانجامد.

این افراد علائمی از جمله تغییر در اشتها و وزن، تغییر در خواب و فعالیت‌های زمان بیداری، بی‌انرژی بودن، احساس گناه و عذاب وجدان، دشوار بودن تفکر و تصمیم‌گیری و افکار مکرر درباره مرگ و خودکشی دارند.

بسیاری از زنان در دوران بعد از زایمان بعضی از علامت‌های عاطفی را تجربه می‌کنند (۴ تا ۶ هفته بعد از زایمان). افسردگی پس از زایمان یک آشفتگی خلقی موقت است که مشخصه‌های اصلی آن بی ثباتی هیجانی (عدم تعادل هیجانی) غم و غصه، ملال و اندوه، سردرگمی و زودرنجی (چشمان همیشه پر از اشک) است. این افراد نگران و مضطرب بزرگ کردن کودک و آینده‌ی او هستند و این نگرانی، افسردگی را به همراه دارد.

مسیرهای دوپامین
بخوانید

افسردگی فصلی بیشتر در فصول پاییز و زمستان اتفاق می‌افتد و دچار خلق پایین می‌شوند. از خواب بیدار شدن و خوابیدن، انجام فعالیت و کارکرد روزمره برایشان دشوار است.  این افراد معمولا با تغییر فصل بهتر می‌شوند. درمان‌های نوری برای این افراد توصیه می‌شود.

افسردگی پیش از قاعدگی یک اختلال جسمی-روانی است که توسط سطوح متغیر استروئیدهای جنسی، که با سیکل ماهانه‌ی تخمک‌گذاری همراه هستند به وجود می‌آیند و یک هفته قبل از شروع قاعدگی روی می‌دهد. ویژگی‌های اصلی آن عبارتند از: سردرد، اضطراب، تحریک‌پذیری، نوسان هیجانی و افسردگی.

افسردگی خود به خود خوب نمی‌شود. به آن سرماخوردگی روانی (psychology flu) گفته میشود.

گاهی ممکن است به مرور زمان افسردگی درمان شود ولی فرد با رنج بسیاری این مراحل را پشت سر گذاشته است. می‌شود این شرایط را تغییر داد و رنج را کمتر کرد.

اگر میخواهید بدانید افسرده هستید یا نه این تست را بدهید. در صورتی که نمره شما بالاتر از ده باشد پیشنهاد می‌کنیم برای حال خوب خود اقدام کنید.

البته گاهی این اتفاق نمی‌افتد و فرد حتما باید کمک حرفه ای بگیرد که شامل مجموعه ای از دارو درمانی و جلسات مشاوره است. اگر تحت درمان قرار نگیرند، حتی ممکن است این افسرگی منجر به خودکشی شود.

ورزش در درمان اختلال افسردگی به منزله‌ی دارو است. منظور از ورزش، ورزش‌های سنگین نیست، اگر بتوانیم به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه ضربان قلب خود را بالا ببریم میتواند بسیار موثر واقع شود.

[vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjdtZWRpYWFkLUtLSW4lMjclM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html][vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjdtZWRpYWFkLUxuSGElMjclM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html][vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjdtZWRpYWFkLWxQSmclMjclM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html]
Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط