استازولام (Estazolam)

استازولام
نام‌های تجاری: پروسوم
 Estazolam
Pronunciation: ess TA zoe lam
Brand Names: Prosom

استازولام یک نوع داروی بنزودیازپین است. استازولام در مغز تأثیر شیمیایی می‌گذارد که ممکن است نامتعادل شده و باعث مشکلات(مثل بی‌خوابی) خواب شده باشد.

استازولام برای درمان نشانه‌های بی خوابی مثل مشکل در به خواب رفتن و یا در خواب ماندن استفاده می‌شود.

ممکن است استازولام برای مواردی غیر ازآنچه در این راهنما ذکرشده است نیز استفاده شود.

از مصرف دست بکشید

در صورت استفاده از داروهای ایتراکونازول، کتوکونازول از مصرف استازولام خودداری کنید.

بارداری

در زمان بارداری از استازولام مصرف نکنید. این دارو می‌تواند باعث نقص هنگام تولد (نقص مادرزادی) یا علائم تهدیدکننده زندگی در نوزاد می‌شود.

از مصرف دست بکشید

مصرف استازولام می‌تواند عادت دارویی ایجاد کند. سوءاستفاده از این دارو می‌تواند باعث اعتیاد، مصرف بیش‌ازحد و یا حتی مرگ شود.

چنان چه شما به استازولام حساسیت دارید و یا دارای موارد زیر هستید، نباید استازولام مصرف کنید:

 • باردار بودن
 • مصرف ایتراکونازول، کتوکونازول

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما ایمن است اگر دارای موارد زیر هستید به پزشک خود بگویید:

 • آسم، بیماری مزمن انسداد ریوی(COPD)، آپنه یا دیگر بیماری‌های تنفسی
 • بیماری کبدی یا کلیوی
 • اعتیاد به الکل یا دارو
 • افسردگی یا بیماری‌های روانی دیگر
 • سابقه آسیب به خود، افکار یا اعمال خودکشی
 • مصرف مواد مخدر
بارداری

استازولام می‌تواند به جنین آسیب برساند و باعث نقص مادرزادی هنگام تولد شود. در زمان بارداری از این دارو استفاده نکنید. هنگام استفاده از این دارو از داروهای ضدبارداری اثربخش و مطمئن استفاده کنید. در صورت مصرف این دارو در زمان بارداری کودک شما می‌تواند وابسته به این دارو شده و می‌تواند باعث علائم ترک دارویی بسیار خطرناکی در کودک بعد از تولد شود. نوزادان به دنیا آمده وابسته به عادت دارویی ممکن است به درمان پزشکی برای چندین هفته نیاز داشته باشند. اگر باردار هستید و یا قصد بارداری دارید به پزشک خود بگویید.

شیردهی

هنوز مشخص نشده است که این دارو وارد شیر می‌شود یا به کودک آسیب می‌رساند یا نه . در هنگام مصرف استازولام به کودک خود شیر ندهید.

از مصرف دست بکشید

مصرف استازولام برای افراد جوان کمتر ۱۸ سال تصویب نشده و توصیه نمی‌شود.

استازولام را دقیقاً بنا بر دستور پزشک مصرف کنید. دارو را بیش‌تر یا کمتر از مقدار تجویزشده مصرف نکنید.

بوپرونورفین (BUPRENORPHINE)
بخوانید

استازولام ممکن است باعث عادت دارویی شود. استازولام را با فرد دیگری ، مخصوصاً کسانی که سابقه سوءمصرف دارو و یا اعتیاد به دارو دارند ، تقسیم نکنید. استازولام را درجایی قرار دهید که در دسترس دیگران نباشد.

سوءمصرف این دارو ممکن است باعث اعتیاد، اوردوز، و یا مرگ شود.خرید و تبادل این دارو برخلاف قانون است.

استازولام را  ساعاتی پیش از رفتن به رختخواب مصرف کنید. استازولام باعث خواب‌آلودگی می‌شود و درصورتی‌که فاصله‌ی بین مصرف دارو و به رختخواب رفتن شما زیاد شود، ممکن است باعث زمین خوردن بعد از مصرف دارو شود.

اگر نشانه‌های بهبود بعد از ۷ الی ۱۰ شب در شما دیده نشد به پزشک خود بگویید. استازولام را طولانی‌تر از ۱۲ هفته بدون دستور پزشک مصرف نکنید.

علائم بی‌خوابی ممکن است بعد از قطع مصرف طولانی‌مدت بازگردد و علائم ناخوشایند ترک را داشته باشید. مصرف این دارو را یک‌باره قطع نکنید. از دستور پزشک خود برای کاهش مقدار مصرف این دارو پیروی کنید.

مقدار دارویی را که از هر بطری جدید مصرف می‌کنید را بررسی کنید. استازولام یک دارو اعتیادآور است . شما باید آگاه باشید اگر کسی از داروهای شما به‌اشتباه یا بدون نسخه  استفاده می‌کند.

این دارو را در دمای اتاق و دور از نور و گرما و رطوبت نگهداری کنید.

اگر خواب خود را بدون مصرف استازولام از دست دادید و بعد از مدتی  خواب بیدار شده‌اید، وعده  فراموش‌شده را رها کنید و مطابق با دستور قبلی استازولام را مصرف کنید. وعده  فراموش‌شده را زمانی مصرف کنید که چندین ساعت (۳ الی ۴ ساعت) برای خواب زمان‌دارید.

درصورتی‌که مشکوک به مصرف بیش‌ازاندازه هستید از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید. مصرف بیش‌ازحد استازولام می‌تواند باعث مرگ شود.
نشانه‌های مصرف بیش‌ازحد این دارو ممکن است شامل: خواب‌آلودگی شدید، گیجی (غش)، لکنت زبان، ضعف یا کم‌عمقی تنفس باشد.

گر رانندگی می‌کنید و یا هر کاری که نیاز به آگاهی دارد مراقب باشید.

استازولام می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند که ممکن است به تفکر یا عکس‌العمل‌های شما آسیب برساند. هنگام رانندگی یا هر کاری که نیاز به‌دقت دارد، هوشیار و مراقب باشید.

اندانسترون (ONDANSETRON)
بخوانید
از نوشیدن الکل خودداری کنید

از مصرف الکل خودداری کنید زیرا ممکن است عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کند.

تأثیرات آرام‌بخش این دارو ممکن است در افراد مسن طولانی‌تر باشد. زمین خوردن یا افتادن ناگهانی در افراد مسن که بنزودیازپین مصرف می‌کنند رایج است. برای جلوگیری از زمین خوردن یا حادثه تصادفی مراقب باشید.

استازولام ممکن است باعث واکنش‌های آلرژیک شدید شود. اگر شما هرکدام از عوارض جانبی زیر را مشاهده کردید مصرف این دارو را قطع کرده و از فوریت‌های پزشکی کمک بخواهید یا سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • کهیر
 • استفراغ
 • تنفس سخت
 • ورم صورت، لب، زبان یا گلو

بعضی افراد هنگام مصرف استازولام زمانی که درگیر فعالیت‌هایی مثل رانندگی، خوردن یا تلفن زدن هستند بعد از انجام دادن این کارها چیزی از آن فعالیت به یاد نمی‌آورند. درصورتی‌که این اتفاق برای شما افتاد مصرف دارو را قطع کنید و با پزشک خود درباره‌ی دیگر درمان‌های مربوط به اختلال خواب مشورت کنید.

اگر دارای موارد زیر هستید، مصرف این دارو را قطع کنید و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • افکار یا رفتارهای غیرعادی
 • خلق افسرده، افکار خودکشی یا آسیب به خود
 • گیجی، توهم، اضطراب، پریشان‌حالی یا آشوب‌زدگی
 • بدتر شدن مشکل خواب

عوارض جانبی در افراد مسن ، محتمل‌تر است.

عوارض جانبی رایج شامل :

 • مشکلات حافظه
 • خواب‌آلودگی، سرگیجه
 • احساس خستگی یا خماری در صبح بعد از مصرف استازولام
 • خشکی دهان، ناراحتی معده
 • مشکل درحرکت یا هماهنگی
 • سردرد

آنچه گفته شد لیست تمام عوارض جانبی که ممکن است اتفاق بیفتد نیست و عوارض دیگری نیز می‌تواند اتفاق بیفتد . با پزشک خود درباره توصیه‌های مربوط به عوارض جانبی صحبت کنید.

مصرف این دارو با بعضی از داروها می‌تواند باعث خواب‌آلودگی یا کاهش تنفس شما شود که می‌توانند عوارض جانبی خطرناکی و یا حتی مرگ را ایجاد کند. از پزشک خود قبل از مصرف قرص خواب‌آور، داروهای ضد درد، داروی سرفه تجویزشده توسط پزشک، شل کننده عضلانی، داروهای مربوط به اضطراب، افسردگی، تشنج مشورت بگیرید.

در مورد تمام داروهایی که مصرف می‌کنید و یا هر دارویی که مصرف آن شروع یا متوقف کردید، پزشک خود را مطلع سازید ؛ مخصوصاً داروهای زیر:

 • ایماتینیب
 • ایزونیازید
 • نمازودون
 • آنتی بیوتیک (کلاریترومایسین، تلیترومایسین)
 • داروی ضد قارچ (ایتراکنازل، کتوکونازل، پوزاکونازول، واریکونازول)
 • داروهای مربوط به قلب (نیکارپیدین، کینیدین)
 • داروهای ضدویروس برای درمان هپاتیت c، ایدز (HIV) آتاراناوید، بوسپیروید، کوبیسیستاک، دلاویریدین، فوسامپرناویر، ایندیناویر، نلفاناویر، ریتوناویر، ساکوئی ناویر، تلاپده ویر
سرترالین (Sertraline)
بخوانید

آنچه گفته شد لیست تمام داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، نیست. داروهای دیگری نیز می‌توانند بر این دارو اثر بگذارند که شامل داروهای با نسخه و بدون نسخه ، ویتامین‌ها ، و محصولات گیاهی است . تمام تداخل‌های دارویی ممکن ، در این راهنمای دارویی گفته نشده  است.

دارو‌ساز (دکتر داروخانه) شما  می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد استازولام در اختیار شما قرار دهد.

به یاد داشته باشید که این دارو‌ها و تمامی داروهای دیگر را دور از دسترس کودکان قرار دهید. هرگز داروهای خود را برای دیگران تجویز نکنید؛ و از این دارو فقط برای موارد تجویزشده استفاده نمایید.

تلاش‌های بسیاری از طرف فکر بنیان برای مصرف‌کنندگان این دارو صورت گرفته است که تمامی اطلاعات مربوط به آن دقیق، جدید و کامل می‌باشد، اما در ارتباط با اثرات جانبی آن هیچ تضمینی وجود ندارد. اطلاعات درج‌شده مربوط به این دارو دارای حساسیت زمانی می‌باشد. اطلاعاتی را که فکر بنیان گردآوری کرده است جهت استفاده مصرف‌کنندگان دارو و پزشکان معالج است. بنابراین، این موسسه تضمین نمی‌کند که استفاده از این دارو بدون تجویز پزشک نیز بدون عوارض باشد، اطلاعات دارویی فکر بنیان تضمینی بر این نیست که با استفاده از این اطلاعات، بیماری تشخیص داده می‌شود یا درمان صورت می‌پذیرد. این اطلاعات دارویی به‌عنوان یک منبع اطلاعاتی، ویژه‌ی کمک به پزشکان برای درمان بیمارانشان و یا ارائه خدمات به مصرف‌کنندگانی که این دارو را به‌عنوان یک مکمل دارویی مصرف می‌نمایند در نظر گرفته‌شده است، نه به‌عنوان یک منبع جایگزین جهت کسب تخصص، دانش و قضاوت برای پزشکان. چنانچه دارویی فاقد هشدارهای لازم در ارتباط با دارو و یا ترکیبات آن برای مصرف‌کننده باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که دارو و ترکیبات آن برای هر بیماری بدون خطر، مؤثر یا مناسب باشد. فکر بنیان در ارتباط با اطلاعات کمکی که برای پزشکان فراهم آورده است هیچ‌گونه مسئولیتی را در قبال درمان‌های آن‌ها نمی‌پذیرد. اطلاعات گردآوری‌شده تمامی موارد مرتبط با هشدارهای پزشکی، ضمانت دارویی، واکنش‌های دارویی، تأثیرات نامطلوب آن و یا راهنمایی دیگر را شامل نمی‌شود.

استفاده از مطالب فکربنیان صرفاً با ذکر منبع (WWW.FEKRBONYAN.COM) بلامانع است.

Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.