افسردگی در مردان

احتمال ابتلای مردان به افسردگی کمتر از زنان است، سه تا چهار میلیون نفر از مردان در ایالات متحده دچار این نوع بیماری هستند. مردان کمتر بدلیل افسردگی روانه بیمارستان می‌شوند و پزشکان هم کمتر به احتمال آن شک می‌کنند.

البته، مردان از بیماری‌های ناشی از افسردگی در رنجند و آسیب پذیریشان ممکن است بواسطهٔ عوامل اجتماعی باشد؛ یک دلیل محتمل که هنوز به اثبات نرسیده، افزایش آشکار میزان افسردگی در مردان است که باعث تغییر نقش زنان در جامعه شده است. از آنجایی که سابقاً یک مرد قادر بود خود را رئیس و نان‌آور خانواده بداند ولی نارضایتی کنونی زنان از ماندن در خانه بعنوان مرئوس، این نقش را مورد تغییر قرار داد.

مردان در می‌یابند که براحتی قادر نیستند حیطه سخت اختیار خود را پیدا کنند، چرا که مذکر به دنیا آمده‌اند: شاید این همان احساس ناامنی است که نسبت به افسردگی، آسیب پذیرشان می‌سازد.

دوست مذکری داشتم که چند وقت پیش گفت: “من معتقدم که تمام افسردگی مردان مربوط به مشکلات جنسی است.” البته منظور او مشکل در عمل جنسی نبود بلکه مسائلی را مدنظر داشت که روابط نزدیک درگیر با سکس را در بر دارد.

اول با او بحثم شد اما با تأمل و صحبت بیشتر، اعتراف کردم که حق با اوست.

سایر مطالعات نشان می‌دهند شیوع افسردگی میان مردان ارتباط نزدیکی با الکلیسم و سوء مصرف مواد و خودکشی دارد. اینکه افسردگی، منجر به الکلیسم و سوء مصرف مواد می‌شود یا بالعکس هنوز مشخص نیست!

از نظر ما کتاب از حال بد به حال خوب دیوید برنز می‌تواند شروع خوبی برای رسیدن به حال خوب و رهایی از افسردگی باشد.

فیلم ستاره شامگاهی (The evening Star)
بخوانید
افسردگی در مردان

علائم افسردگی در مردان چیستند؟

احتمال اینکه مردان مبتلا به افسردگی، نشانه را انکار کنند، با شرم از درمان درگیر باشند، سعی کنند برای چیرگی بر آن به زیاده نوشی روی آورند، دچار حمله‌ی قلبی شوند و تا چهار برابر [نسبت به زنان] اقدام به خودکشی کنند، بیشتر است.

برخی علایم افسردگی در مردان به قرار ذیل است:

–         مردان افسرده احساس می‌کنند که به دنیا آمده‌اند تا شکست بخورند.

–         مردان افسرده تمایل بیشتری به بروز خشم و آشفتگی خود دارند.

–         مردان افسرده با اختلالات خواب مواجه هستند.

–         مردان افسرده هرگز از ضعفها و تردیدهایشان حرفی نمی‌زنند.

–         مردان افسرده ممکن است بجای آنکه به افسردگی بعنوان معضل اصلی بنگرند، از ازدواجشان عیب جویی کنند.

–         مردان افسرده از شکست‌ها هراسانند و به الکل، تلویزیون، ورزش و سکس بعنوان خود درمانی روی می‌آورند.

–         مردان افسرده ممکن است بیشتر از دردهای جسمی شکایت کنند.

–         مردان از احساس فقدان تمرکز و علاقه به کار و فعالیت‌های اجتماعی در حین افسردگی، بیش از احساس عمیق غصه، گناه و پوچی که زنان [افسرده] بدان معترفند، شکایت می‌کنند.

  مردان درباره‌ی حوادث زندگی که با موفقیت مرتبط است مثل از دست دادن شغل و مسائل مالی بیش از زنان احساس حقارت می‌کنند، زیرا که جامعه انتظارات بیشتری از یک مرد برای موفقیت دارد تا از یک زن.

راههای بسیاری برای درمان افسردگی مردان هست که برخی از آنها چنین است:

  • استفاده از داروهای ضدافسردگی
  • مشاوره و روان درمانی
  • ورزش و رژیم مناسب، تفکر مثبت، سبک زندگی، ارتباطات حمایت کننده، گسترش مهارتهای مدارا و مهارت مدیریت استرس.
افراد گروه D چه شخصیتی دارند؟
بخوانید

گردآوری شده توسط گروه آموزشی فکر بنیان

[vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjdtZWRpYWFkLVhwRXclMjclM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html][vc_raw_html]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[/vc_raw_html]
Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.