تفاوت‌ها در زندگی زناشویی را تشخیص دهید

تفاوت‌ها در زندگی زناشویی قرار است تکمیل‌کننده ما باشد، نه اینکه باعث کشمکش شود. همان‌طور که هر انسانی از اندام‌های متفاوت چشم و گوش و پا و دست و بازو و غیره ساخته‌شده است، روند ما از تشخیص تفاوت‌ها آغاز می‌شود. اگر شما و همسرتان می‌خواهید از خصوصیات منحصربه‌فردتان به نحو احسن استفاده ببرید، باید بدانید که چه تفاوت‌هایی با هم دارید. این کار دشواری نیست، بلکه فقط مقداری وقت و تلاش لازم دارد.

واضح‌ترین تفاوت‌ها در زندگی زناشویی آن‌هایی هستند که از همه آزاردهنده‌ترند؛ بنابراین راه تشخیص تفاوت‌هایتان این است که فهرستی از تمام چیزهایی که در رابطه با همسرتان ناراحتتان می‌کند و آزارتان می‌دهد، تهیه کنید. پس از تهیه این فهرست، از خودتان سؤال بپرسید:

 • چرا این چیزها ناراحتم می‌کند؟
 • این ناراحتی‌ها چه تفاوت‌هایی را فاش می‌کنند؟

در بیشتر موارد، علت ناراحتی شما این است که همسرتان کاری را آن‌طور که شما دلتان می‌خواهد انجام نمی‌دهد. شما و همسرتان در بعضی حوزه‌ها با هم متفاوت هستید و تا اینجای ازدواجتان این تفاوت‌ها را آزاردهنده دانسته‌اید؛ اما حالا نگاه عمیق‌تری به این موضوع بیندازید تا تفاوت‌هایی را که فاش می‌کند، تشخیص دهید.

فهرست تفاوت‌ها در زندگی زناشویی شاید کمکتان کند تا برخی از تفاوت‌های خودتان در زندگی مشترکتان را تشخیص دهید:

 1. اشخاص پرحرف معمولاً با آدم‌های ساکت و متفکر ازدواج می‌کنند.
 2. سحرخیزها معمولاً با «شب‌زنده‌دارها» ازدواج می‌کنند.
 3. اشخاص ماجراجو معمولاً با کسانی که دوست دارند درباره ماجراجویی کتاب بخوانند، ازدواج می‌کنند.
 4. آدم‌های مرتب و منظم معمولاً با افراد بی‌نظم و نامرتب ازدواج می‌کنند.
 5. برنامه‌ریزها معمولاً با بی‌برنامه‌ها ازدواج می‌کنند.
 6. خانه‌نشین‌ها معمولاً با مهمانی‌روها ازدواج می‌کنند.
 7. منطقی‌ها معمولاً با احساساتی‌ها ازدواج می‌کنند.
 8. صرفه‌جوها معمولاً با ولخرج‌ها ازدواج می‌کنند.
 9. کرم کتاب‌ها معمولاً با آدم‌هایی که از پای تلویزیون جُم نمی‌خورند ازدواج می‌کنند.
 10. دونده‌ها معمولاً با شناگران ازدواج می‌کنند.
 11. سریال‌دوست‌ها معمولاً با آگهی‌دوست‌ها ازدواج می‌کنند.
 12. دوستداران موسیقی محلی معمولاً با طرفداران موسیقی کلاسیک ازدواج می‌کنند.
چگونه از طریق ملاقات با افراد ناآشنا شبکه اجتماعی‌تان را گسترش دهید؟
بخوانید

من مطمئنم که شما می‌توانید موارد دیگری را نیز به این فهرست اضافه کنید، اما به‌هرحال حالا می‌توانید تشخیص تفاوت‌هایتان را آغاز کنید.

تفاوت‌ها در زندگی زناشویی

در تفاوت‌هایتان دنبال دارایی بگردید

هر تفاوتی وجه مثبتی دارد. نیازی نیست ما از تفاوت‌هایمان ناراحت شویم.

هیچ‌وجه مثبت و دارایی‌ای در رفتار غیراخلاقی نیست. چنین رفتاری مستوجب توبه و طلب بخشش است که به‌نوبه خود به مرور زمان به آشتی می‌انجامد. ما این موضوع را در مقالات قبل بحث کردیم و گفتیم که چطور باید به خطاهای گذشته پرداخت و اصلاحشان کرد و نگرش مثبت داشت.

بیشتر تفاوت‌ها در زندگی زناشویی که ما را ناراحت می‌کنند در زندگی روزمره به مسائل غیراخلاقی مربوط نمی‌شوند، بلکه صرفاً سرشت منحصربه‌فرد ما را نشان می‌دهند و همیشه وجه مثبتی در آن‌ها هست. چنانچه بخواهیم از تفاوت‌هایمان بیشترین استفاده را بکنیم، باید دنبال دارایی‌ها بگردیم.

از تفاوت‌هایتان یاد بگیرید

یادتان باشد که هدف از خلق تفاوت‌های ما این است که کامل‌کننده یکدیگر باشیم. تفاوت‌هایمان قرار نیست ما را از هم جدا کنند، بلکه قرار است ما را متحد کنند. از خدا بخواهید تا نشانتان دهد که چطور باید از تفاوت‌هایتان یاد بگیرید.

ما همیشه می‌توانیم از تفاوت‌ها در زندگی زناشویی درس بگیریم. هیچ‌کدام ما کامل نیستیم. هدف ازدواج این است که رشد روحی و فکری و عاطفی ما را بیشتر کند. وقتی در پی این باشیم که از تفاوت‌هایمان درس بگیریم، این درس‌ها را پیدا خواهیم کرد و از آن‌ها سود خواهیم برد.

به‌جای محکوم کردن همسرتان تأییدش کنید

یک وجه مهم یادگیری از تفاوت‌هایمان این است که به‌جای محکوم کردن همسرمان او را تأیید کنیم. وقتی ما تفاوت‌هایمان را ناراحت‌کننده می‌دانیم، معمولاً برای همسرمان موعظه می‌کنیم و ضمن محکوم کردنش می‌گوییم «باور نمی‌کنم که این‌قدر تنبل باشی» یا «چرا نمی‌تونی چند دقیقه کنارم بنشینی و آروم بگیری؟ چرا مدام باید کار کنی؟» این انتقادها فصل زمستان ازدواج را تداوم می‌بخشد و دیوارهای یخی انزجار و ناراحتی را برپا می‌کند.

3 دلیل برای اینکه چرا شما زوج های شاد را دوست ندارید
بخوانید

اما وقتی بفهمیم که تفاوت‌ها در زندگی زناشویی چیز مثبتی است، نه منفی، می‌توانیم در جای واژه‌های محکوم‎کننده، کلام تأییدآمیز را بنشانیم.

هر دو نفر در زندگی مشترک احتیاج دارند بدانند که دیگری قدرشان را می‌دانند. زوجین تأیید شدن لازم دارند نه محکوم شدن. تأیید متقابل فضای لازم برای تغییر مثبت را خلق می‌کند.

تا اینجا بی‌شک متوجه شده‌اید که راهبردهای مختلف چه طور دست در دست هم می‌توانند ازدواجی را از فصل پاییز یا زمستان بیرون بکشند و به‌سوی بهار یا تابستان ببرند. صرف‌نظر از اینکه از کجا شروع کنید، همیشه اولین گام مثبت شما می‌تواند آغازگر تغییر فصل ازدواجتان باشد.

برنامه‌ریزی برای استفاده از تفاوت‌ها

برنامه‌ای برای بیشترین استفاده از تفاوت‌هایتان بریزید

برنامه‌ای برای بیشترین استفاده از تفاوت‌ها در زندگی زناشویی بریزید. حالا که الگوی تأیید و همکاری را ایجاد کرده‌اید، می‌توانید به فکر برنامه‌ای برای بیشترین استفاده از تفاوت‌هایتان باشید.

ما باید بدانیم که وقتی بیشترین استفاده را از مهارت‌هایمان می‌کنیم و ضعف‌هایمان را به حداقل می‌رسانیم، کم‌کم به فصل بهار ازدواجمان برمی‌گردیم.

اما اگر همسرتان نخواهد روی استفاده از تفاوت‌هایتان کار کند چه؟

اگر او به‌شدت روی روش خودش اصرار کند و حتی حاضر به صحبت درباره تفاوت‌ها نباشد چه؟

باز هم دنیا به آخر نرسیده است و شما هنوز می‌توانید از قدرت تأثیر و نفوذ مثبت استفاده کنید. در مقاله قدرت تأثیر مثبت می‌خواهیم کمکتان کنیم تا طرز استفاده مثبت از نفوذتان را یاد بگیرید. حتی اگر همسرتان در آغاز نخواهد همکاری کند یا در برنامه استفاده از تفاوت‌ها در زندگی زناشویی شرکت کند، باز شما می‌توانید تغییرات مثبتی در ازدواجتان خلق کنید.

ترس از نامزدی
بخوانید

منبع

کتاب چهار فصل ازدواج؛ نوشته دکتر گری چاپمن؛ ترجمه سیمین موحد

گردآوری شده توسط خانم نیلوفر سعیدی؛ گروه آموزشی فکر بنیان

[vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjdtZWRpYWFkLWxQSmclMjclM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html][vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjdtZWRpYWFkLUxuSGElMjclM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html]
Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط