ریسپریدون (RISPERIDONE)

ریسپریدون

نام‌ تجاری: ریسپریدال

RISPERIDONE

Pronunciation: ris PER I done

Brand Names: RISPERIDAL

ریسپریدون (Risperidone) یک داروی آنتی‌سایکوتیک می‌باشد. این دارو به‌صورت  تغییر تأثیرات مواد شیمیایی در مغز عمل می‌کند. این دارو برای درمان اسکیزوفرنی، علائم اختلالات دوقطبی (مانیک – دپرسیون) و بی‌قراری کودکان اوتیسم به‌کاربرده می‌شود.

ریسپریدون همچنین ممکن است برای اهدافی غیرازآن چه گفته شد نیز استفاده شود.

ریسپریدون برای درمان اختلالات مربوط به زوال عقل استفاده نمی‌شود و احتمال مرگ در بیماران مسن‌تر در وضعیت‌های زوال عقل با مصرف ریسپریدون بالا می‌رود.

از مصرف ریسپریدون بدون تجویز پزشک برای کودکان خود خودداری کنید.

هنگام مصرف ریسپریدون ممکن است شما نسبت به افزایش و کاهش دما حساس شوید به همین خاطر از حضور در محیط‌های خیلی گرم یا خیلی سرد یا خشک اجتناب کنید. هنگام ورزش و حضور در  محیط‌های گرم از مایعات فراوان استفاده کنید. گرما و بی‌آبی هنگام مصرف این دارو می‌تواند برای بدن شما  به‌راحتی آسیب‌زا باشد.

ریسپریدون ممکن است به تفکر و عکس‌العمل شما آسیب برساند، اگر رانندگی می‌کنید یا هر کاری که به توجه و هوشیاری نیاز دارد را انجام می‌دهید، مراقب باشید.
نوشیدن الکل می‌تواند باعث افزایش  بعضی از عوارض جانبی ریسپریدون شود.

اگر  علائمی از قبیل تب، سفتی عضلات، گیجی، تعرق، افزایش یا ناهماهنگی ضربان قلب، بی‌قراری عضلات صورت و گردن، لرزش، سختی در بلع، احساس سبک‌سری و  غش کردن را مشاهده کردید مصرف ریسپریدون را قطع کنید و به پزشک خود فوراً اطلاع دهید.

اگر به ریسپریدون حساسیت دارید از مصرف این دارو خودداری کنید.

ریسپریدون برای درمان اختلالات مربوط به زوال عقل استفاده نمی‌شود و احتمال مرگ در بیماران مسن‌تر در وضعیت‌های زوال عقل با مصرف ریسپریدون بالا می‌رود.

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما ایمن است، اگر دارای موارد زیر هستید به پزشک خود اطلاع دهید:

 • مشکلات قلبی، بالا بودن فشارخون، مشکلات ریتمیک قلبی
 • مشکلات عروق کرونری، سابقه حمله قلبی (اخیراً)
 • دیابت ( عامل‌های خطرناک مثل چاقی یا پیشینه‌ی خانوادگی دیابت)
 • سابقه‌ی کمبود گلبول‌های سفید خونی
 • مشکلات کبدی یا کلیوی
 • سابقه‌ی صرع یا تشنج
 • پیشینه‌ی سرطان سینه
 • کاهش تراکم استخوانی
 • سختی در بلعیدن
 • بیماری پارکینسون
 • کاهش آب بدن
 • مصرف داروهای مربوط به فشارخون

بعضی افراد دارای اختلالات روانی افکار خودکشی دارند. لازم است در حین مصرف پزشک ، شمارا به‌طور مرتب ویزیت کند.خانواده شما و دیگر افرادی که از شما مراقب می‌کنند، باید نسبت به تغییرات خلقی و نشانگان شما هوشیار باشند.

قرص‌ خوراکی حل‌شدنی ریسپریدون  ممکن است حاوی فنیل آنالین باشد. اگر شما مبتلابه بیماری فنیل کتونوریا (PKU) هستید،  قبل از مصرف این نوع قرص به پزشک خود اطلاع دهید.

ایمیپرامین (Imipramine)
بخوانید
 

هنوز به‌طورقطع مشخص نشده است که ریسپریدون برای نوزاد آسیب‌زاست؛ اما اگر باردار هستید و یا در هنگام مصرف ریسپریدون قصد بارداری دارید و یا در طول  ۱۲هفته بعد از توقف مصرف ریسپریدون باردار شده‌اید،  با پزشک خود مشورت کنید. مصرف داروهای ضد روان‌پریشی در ۳ ماه آخر بارداری می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی مثل علائم ترک، مشکلات تنفسی، مشکلات غذا خوردن، لرزش، شلی یا سفتی عضلات را در نوزاد ایجاد کند.اگرچه ممکن است هنگام بارداری در صورت قطع مصرف ریسپریدون علائم ترک یا مشکلات دیگر در شما ایجاد شود.اگر هنگام مصرف ریسپریدون مطلع شدید که باردار هستید دارو را یک‌باره قطع نکنید و بدون مشورت پزشک قطع نکنید.
ریسپریدون می‌تواند وارد شیر مادر شود و به کودک شیرخوار آسیب بزند. در حین مصرف ریسپریدون و همچنین ۱۲ هفته بعد از اتمام درمان توسط ریسپریدون ، هرگز به نوزاد خود شیر ندهید.
از مصرف ریسپریدون بدون تجویز پزشک برای کودکان خود خودداری کنید.

ریسپریدون را دقیقاً بنا بر دستور پزشک مصرف کنید. تمام دستوراتی که روی نسخه وجود دارد را پیروی کنید. این دارو را بیشتر یا طولانی‌تر از مقدار  تجویزشده مصرف نکنید.

ریسپریدون را می‌توانید همراه با غذا یا بدون غذا مصرف شود.

نحوه‌ی مصرف قرص  خوراکی حل‌شدنی ریسپریدون:

 • دارو را تا زمان مصرف در بسته‌بندی آن نگه‌دارید. بسته‌بندی را بازکنید و پوسته‌ی آن را جدا کنید. قرص را به سمت فویل فشار ندهید زیرا ممکن است به قرص آسیب بزنید.
 • دستان شما باید هنگام قرار دادن قرص دردهان خشک باشد.
 • تمام قرص را قورت ندهید(نبلعید). اجازه دهید این قرص دردهان بدون جویدن حل شود. در صورت خشک شدن دهان ممکن است شما مقداری مایع بنوشید تا قرص به‌راحتی بلعیده شود.

مقدار مایع ریسپریدون را باسرنگ، قاشق یا فنجان‌های مخصوص اندازه‌گیری، اندازه‌گیری کنید. اگر لوازم اندازه‌گیری مقدار مصرف را ندارید از داروساز خود آن را بخواهید.برای رسیدن به بهترین فایده، ریسپریدون را به‌صورت منظم مصرف کنید. قبل از اتمام کامل دارو اقدام به خرید مجدد آن کنید.

مایع ریسپریدون را هرگز با نوشابه یا چای ترکیب نکنید.

ممکن است چندین هفته به طول بکشد تا علائم شما بهبود یابد. دارو را طبق دستورالعمل پزشک خود مصرف کنید. اگر علائم شما بهبود نیافت، به پزشک خود اطلاع دهید.

ریسپریدون را در دمای اتاق و دور از رطوبت و گرما و نور نگه‌دارید.حالت مایع ریسپریدون را هرگز فریز نکنید.

در صورت فراموش کردن مصرف روزانه ریسپریدون، به مجردی که به یاد آوردید آن را مصرف نمایید؛ اما اگر زمان نوبت بعدی است، نوبت فراموش‌شده را رها کرده و به برنامه‌ی دارویی منظم خویش بازگردید. این دارو را برای جبران وعده فراموش‌شده دو برابر حد مجاز مصرف نکنید.

درصورتی‌که مشکوک به مصرف بیش‌ازاندازه هستید از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

نشانه‌های مصرف بیش‌ازحد ریسپریدون شامل: خواب‌آلودگی، افزایش ضربان قلب، احساس سبک‌سری، غش کردن، بی‌قراری عضلات چشم، زبان ، فک، گردن می‌باشد.

ریسپریدون ممکن است به تفکر و عکس‌العمل شما آسیب برساند، اگر رانندگی می‌کنید یا هر کاری که به توجه و هوشیاری نیاز دارد را انجام می‌دهید، مراقب باشید. از برخاستن نشستن و تغییر حالت سریع که ممکن است تعادل شمارا برهم بزند ، اجتناب کنید . به آهستگی بلند شوید و تعادل خود را هنگام بلند شدن حفظ کنید.
از نوشیدن الکل خودداری کنیدریسپریدون به همراه نوشیدن الکل می‌تواند عوارض جانبی خطرناکی به همراه داشته باشد.

هنگام مصرف ریسپریدون ممکن است شما نسبت به افزایش و کاهش دما حساس شوید به همین خاطر از حضور در محیط‌های  خیلی گرم و خیلی سرد  یا خشک اجتناب کنید. هنگام ورزش و حضور در  محیط‌های گرم از مایعات فراوان استفاده کنید.

اگر علائمی از قبیل کهیر؛ سختی در تنفس؛ ورم کردن صورت، لب، زبان، گلو در شما مشاهده شد، از فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

اگر هریک از عوارض جانبی زیر برای شما روی‌داده است، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید:

 • حرکات غیرقابل‌کنترل در عضلات صورت مثل جویدن، خوردن لب، اخم کردن، حرکات زبان و چشم به‌صورت ناخواسته
 • ورم کردن یا درد سینه (در زنان یا مردان)، ترشحات نوک پستان، ناتوانی جنسی، کاهش میل جنسی، دوره‌های قاعدگی نامنظم

واکنش‌های عصبی شدید مثل سفتی بیش‌ازحد عضلات، تب بالا، تعرق، گیجی، افزایش ضربان قلب، لرزش، احساس غش کردن

 • کاهش میزان گلبول‌های سفید خون، احساس خستگی ناگهانی، احساس مریضی، تب، لرز، گلودرد، زخم دردهان، تورم  یا قرنزی لثه، سختی در بلع، زخم‌های پوستی، علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا، سرفه، سختی در تنفس
 • کاهش پلاکت‌های خون، کبودی سریع، خون‌ریزی‌های غیرمعمول (خون‌ریزی از بینی، دهان، واژن، مقعد)، لک‌های قرمز یا بنفش زیرپوست
 • افزایش قند خون، افزایش تشنگی ، افزایش ادرار، گرسنگی، خشکی دهان، خواب‌آلودگی، استشمام بوی میوه ، خشکی پوست، تاری دید، کاهش وزن
 • نعوظ دردناک یا پایدار به مدت ۴ ساعت یا بیشتر

عوارض جانبی رایج شامل:

 • سردرد
 • سرگیجه، احساس خستگی، خواب‌آلودگی
 • لرزش یا حرکات غیرقابل‌کنترل ماهیچه‌ها
 • اضطراب، بی‌قراری، احساس بی‌تابی
 • خلق افسرده
 • خشکی دهان، ناراحتی‌های شکمی، یبوست
 • افزایش وزن
 • درد در بازو یا پا

آنچه گفته شد لیست تمام داروهایی که ممکن است با ریسپریدون تداخل کند ، نیست. برای توصیه‌های پزشکی درباره عوارض جانبی ریسپریدون با پزشک خود صحبت کنید.

 مصرف ریسپریدون با دیگر داروها ممکن است باعث خواب‌آلودگی یا کند شدن تنفس شما شود که این‌ها می‌توانند باعث خطرات و یا تأثیرات جانبی تهدیدکننده‌ی زندگی شود. قبل از مصرف قرص‌های خواب‌آور، مسکن‌های درد، داروهای تجویزشده‌ی سرماخوردگی، شل کننده عضلانی، داروهای مربوط به اضطراب، افسردگی و صرع با پزشک خود مشورت کنید.

داروهای دیگری که ممکن است با ریسپریدون تداخل داشته باشند شامل داروهای با نسخه‌ و بدون نسخه، ویتامین‌ها و تولیدات گیاهی می‌باشد. در مورد هر دارویی که مصرف می‌کنید ، مصرف آن را شروع یا متوقف کرده‌اید ، با ارائه‌دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید.

دارو‌ساز (دکتر داروخانه) شما می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد این دارو در اختیار شما قرار دهد.

warning

به یاد داشته باشید که این دارو‌ها و تمامی داروهای دیگر را دور از دسترس کودکان قرار دهید. هرگز داروهای خود را برای دیگران تجویز نکنید؛ و از این دارو فقط برای موارد تجویزشده استفاده نمایید.

warning

تلاش‌های بسیاری از طرف فکر بنیان برای مصرف‌کنندگان این دارو صورت گرفته است که تمامی اطلاعات مربوط به آن دقیق، جدید و کامل می‌باشد، اما در ارتباط با اثرات جانبی آن هیچ تضمینی وجود ندارد. اطلاعات درج‌شده مربوط به این دارو دارای حساسیت زمانی می‌باشد. اطلاعاتی را که فکر بنیان گردآوری کرده است جهت استفاده مصرف‌کنندگان دارو و پزشکان معالج است. بنابراین، این موسسه تضمین نمی‌کند که استفاده از این دارو بدون تجویز پزشک نیز بدون عوارض باشد، اطلاعات دارویی فکر بنیان تضمینی بر این نیست که با استفاده از این اطلاعات، بیماری تشخیص داده می‌شود یا درمان صورت می‌پذیرد. این اطلاعات دارویی به‌عنوان یک منبع اطلاعاتی، ویژه‌ی کمک به پزشکان برای درمان بیمارانشان و یا ارائه خدمات به مصرف‌کنندگانی که این دارو را به‌عنوان یک مکمل دارویی مصرف می‌نمایند در نظر گرفته‌شده است، نه به‌عنوان یک منبع جایگزین جهت کسب تخصص، دانش و قضاوت برای پزشکان. چنانچه دارویی فاقد هشدارهای لازم در ارتباط با دارو و یا ترکیبات آن برای مصرف‌کننده باشد هیچ تضمینی وجود ندارد که دارو و ترکیبات آن برای هر بیماری بدون خطر، مؤثر یا مناسب باشد. فکر بنیان در ارتباط با اطلاعات کمکی که برای پزشکان فراهم آورده است هیچ‌گونه مسئولیتی را در قبال درمان‌های آن‌ها نمی‌پذیرد. اطلاعات گردآوری‌شده تمامی موارد مرتبط با هشدارهای پزشکی، ضمانت دارویی، واکنش‌های دارویی، تأثیرات نامطلوب آن و یا راهنمایی دیگر را شامل نمی‌شود.

[vc_raw_html]JTNDZGl2JTIwaWQlM0QlMjdtZWRpYWFkLVhwRXclMjclM0UlM0MlMkZkaXYlM0U=[/vc_raw_html][vc_raw_html]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[/vc_raw_html]
Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.