هرزه خواری (Pica)

هرزه خواری به صورت خوردن مداوم مواد غیر مغذی، غیر غذایی که در طول دوره ی حداقل یک ماه اتفاق می افتد، مشخص می شود. خوردن این مواد با سطح رشدی افراد متناسب نمی باشد و بخشی از یک فرهنگ به حساب نمی آید. چیزهایی مانند کاغذ، صابون، مو، نخ، پشم، خاک، گچ، گرد تالک، رنگ، آدامس، فلز، ریگ، ذغال چوب یا ذغال سنگ، گل، نشاسته و یخ می باشد. حداقل سن برای تشخیص آن 2 سال می باشد. در بعضی موارد با وجود کمبود های ویتامین یا مواد معدنی اما برای این اختلال هیچ نابهنجاری زیستی مطرح نشده است. در برخی موارد فقط بعد از عوارض پزشکی عمومی توجه بالینی صورت می گیرد.

علل خاص هرزه خواری یا پیکا ناشناخته است، اما شرایط و موقعیت های خاصی می تواند خطر ابتلا را افزایش دهد. کمبود های تغذیه ای مانند آهن یا روی، که ممکن است گرایش خاصی را ایجاد کند (با این حال، موارد غیر خوراکی که معمولا مورد نیاز نیستند مواد معدنی را که در بدن انسان وجود ندارد تامین نمی کنند). رژیم غذایی در افراد ممکن است برای کاهش احساس گرسنگی با خوردن مواد غیر غذایی باشد تا گرسنگی را کاهش دهند. سوء تغذیه، به ویژه در کشورهای در حال توسعه، که در آن مردم اغلب خاک یا خاک رس می خورند. بی توجهی والدین، عدم نظارت و یا محرومیت از مواد غذایی اغلب در کودکان فقیر  دیده می شود.
مشکلات رشدی مانند اوتیسم، سایر اختلالات رشدی یا اختلالات مغزی و روانی، مانند اختلال وسواسی-اجباری (OCD) و اسکیزوفرنیا نیز خطر آن را بالا می برد.بارداری از عوامل دیگری است، اما پیش بینی شده است که پیکا در دوران بارداری بیشتر در زنانی رخ می دهد که در طول دوران کودکی یا قبل از بارداری،  شیوع مشابهی در خانواده خود داشته اند. خوردن مواد معدنی مانند خاک رس و خاک ژئوفاگیا نام دارد که می تواند کمبود آهن را ایجاد کند. یک نظریه در این باره است که در بعضی از فرهنگها، خوردن خاک رس یا خاک، به کاهش تهوع (و در نتیجه بیماری صبحگاهی)، کنترل اسهال، افزایش بزاق، حذف سموم و تغییر بویایی یا درک طعم کمک می کند. بعضی از مردم ادعا می کنند که از طعم و بافت خاک و یا خاک رس یا سایر اقلام غیرغذایی لذت ببرند و بخشی از یک عادت روزانه را بخورند. پیکا همچنین ممکن است پاسخ رفتاری به استرس باشد.

اختلال عقلانی رشدی (Intellectual Developmental Disorder)
بخوانید

 

میزان شیوع پیکا مشخص نیست اما در افرادی که ناتوانی عقلانی دارند به نسبت شدت بیماری آن ها افزایش می یابد.

پیکا در کودکی، نوجوانی و یا بزرگسالی شروع می شود، اما شروع آن در کودکی بیشتر گزارش  شده است. در کودکانی که از جهات دیگر رشد طبیعی دارند اتفاق می افتد در حالی که در بزرگسالانی که به اختلالات روانی و ناتوانی عقلانی مبتلا هستد دیده شده است. تشخیص این اختلال در دوران بارداری زمانی است که منجر به ایجاد بیماری های جسمانی شود. روند آن می تواند ممتد باشد و به وضعیت اضطراری پزشکی بیانجامد. این اختلال با توجه به نوع ماده می تواند خطرناک تر باشد.

درمان اولیه شامل آزمایش کمبود مواد معدنی یا مواد مغذی و اصلاح آن است. در بسیاری از موارد، رفتارهای خوردن ناپدید می شوند زیرا کمبود ها اصلاح می شوند. اگر رفتارها ناشی از سوء تغذیه نیستند یا پس از درمان تغذیه متوقف نشوند، انواع مداخلات رفتاری در دسترس هستند. دانشمندان  چندین مداخلات موثر مختلف را ایجاد کرده اند، از جمله هدایت توجه افراد از شی مورد نظر و پاداش دادن به آنها برای از بین بردن یا رها کردن مواد غیر غذایی.

به زودی

به زودی

به زودی

اختلالات مرتبط با کافئین
بخوانید

به زودی

local_library

گردآوری شده توسط گروه آموزشی فکر بنیان

warning

استفاده از مطالب فکر بنیان صرفاً با ذکر منبع (WWW.FEKRBONYAN.COM) بلامانع است.

Telegram
Instagram
YouTube

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.